Боєць АТО з Прикарпаття: На війні ми усвідомили, що означає по-справжньому любити Україну

 

 

29-річний Василь Білоус із села Красної Надвірнянського району понад вісім місяців захищає територіальну цілісність України на східному фронті. У лютому Василь добровільно подався на Донбас, у батальйон «Карпатська Січ», а в травні підписав контракт до закінчення особливого стану.

 

Відтоді несе службу в гарячій точці, біля Донецького аеропорту, як стрілець-санітар роти вогневої підтримки 93-ї окремої механізованої бригади, пише НП.

 

Захисник українських кордонів Василь Білоус за спеціальністю вчитель географії та економіки, яку кількома роками раніше здобув у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника. Але до війни не вчителював, а мурував храми. Ця праця припала хлопцеві до душі, оскільки називає її творчою і такою, яка служитиме людям віки.

 

За словами Василя Білоуса, добровільно податися воювати на східний фронт спонукала його любов до України.

 

«Україна для нас, бійців, як друга мати. – наголосив Василь, – І якщо ти любиш свою рідну маму, ти маєш любити Україну. Обов’язок усіх чоловіків – захищати Україну. Адже немає сенсу жити в Україні, якщо ти не готовий її захищати. Це існування, а не життя».

 

Вперше у зону бойових дій Василь Білоус поїхав як волонтер ще в січні, аби відвідати своїх друзів, які воювали в Кримському у добровольчому батальйоні «Крук». Тоді він вперше побачив, як виглядає передова, в яких умовах живуть солдати, як вони між собою спілкуються тощо.

 

«Я побачив велику різницю між добровольцями і мобілізованими, – наголосив Василь. – Добровольці живуть так, як велика сім’я. Повернувшись з Кримського вирішив, що піду воювати.»

 

Такий намір мати Василя не схвалила, плакала, побивалася, вмовляла сина не йти на війну. А батько, в родині якого були учасники національно-визвольного руху, вояки УПА, підтримав рішення сина і дав добро.

 

«На початку лютого поїхав на Донеччину і пристав до добровольчого формування «Карпатська Січ» у селі Піски, – розповів Василь Білоус. – Ще тоді, коли майже нікого тут не знав, до мене вже ставилися як до брата. Згодом зрозумів, що «січовики» готові один за одного навіть йти на смерть. У«Карпатській Січі» була наскільки дружною атмосфера, що коли я приїхав додому у відпустку, не міг всидіти на місці, мене тягнуло туди – на схід. Для мене з «січовиками» було за честь захищати Україну. У травні «Карпатська Січ» легалізувалася в 93-тю окрему механізовану бригаду, як рота вогневої підтримки. Тому весь кістяк нашого добровольчого формування залишився.»

 

Нині Василь Білоус разом з побратимами несе службу неподалік донецького аеропорту за два кілометри до нового терміналу. Це фактично найгарячіша точка, саме лігво війни. За словами бійця, звідти за допомогою бінокля можна дивитися, що роблять російські військові. Василь Білоус пройшов медичний вишкіл. Нині він, крім своїх бійцівських обов’язків, ще й надає першу допомогу пораненим воїнам, зупиняє кровотечі ще до приїзду «швидкої».

 

На думку Василя, нині держава не забезпечує належним чином українських солдатів. Досі боєць не отримав літніх форми і взуття. Загалом умови, в яких перебувають українські бійці, Василь вважає поганими. За його словами, саме від волонтерів солдати його роти отримали і взуття, і одяг. Ба більше, навіть основну частину харчів, бо з липня скасували сухі пайки. Натомість видавали мішки круп, макаронів. А спробуйте під обстрілами приготувати їжу!

 

«Доходило до того, що хлопці не мали що їсти. Якби не волонтери, відверто кажучи, армія від голоду спухла б», – наголосив солдат. Проте, звернув увагу Василь, від держави вже має зимовий одяг і берци українського виробника. І цим дуже тішиться.

 

Каже, що це, звичайно, не «бундес» чи канадська форма, але все ж зроблено доброякісно. За словами учасника бойових дій, нині навіть не всі бійці отримали винагороди за знешкоджену ворожу техніку. Бійці роти вогневої підтримки 93-ї окремої механізованої бригади, за словами Василя Білоуса, відпочивають від роботи в підвалах будинків, у яких немає мешканців. Василь розповів, що бійці самостійно облаштували підвали, що там є навіть ванна, душ, телевізор. А найбільше його тішить подарунок від волонтерів – тюнер, завдяки якому воїни мають можливість дивитися українське телебачення.

 

Проте Василь підкреслив, що попри усі побутові негаразди бойовий дух солдатів піднесений. І чоловіки, і жінки воюють на рівних.

 

"Ми знаємо, чого ми сюди прийшли. І захищатимемо Україну до завершення війни. У нас дуже хороші хлопці і дівчата. У нас заступник командира роти – жінка з Тернополя, двоє дівчат з Павлограда, дівчата з Сум, Запоріжжя. Жінки несуть службу не гірше від хлопців, а від деяких можливо і навіть краще. Але я співчуваю їхнім чоловікам, які після війни ходитимуть біля них навшпиньки".

 

Війна змінила Василя, як і напевно всіх інших воїнів.

 

«Більшість солдатів усвідомлюють на війні, що ж означає по справжньому любити батьківщину, якою є ціна свободи і незалежності», – підкреслив Василь Білоус.

 

Втрата близьких товаришів, схоже, є однією із основних проблемою для багатьох солдат. Боєць Василь Білоус погоджується говорити про пережите:

 

«Бачив як загинуло двоє моїх товаришів – «Телефончик» і «Характерник». Поранення були такими важкими, що нічого не можна було зарадити. Але я розумію, що це війна, що таке може бути будь з ким, у тому числі й зі мною. Дуже важко втрачати бойових побратимів. Дуже жаль, що Україна втрачає найкращих. Але якось мусимо пережити ці втрати».

 

На моє запитання про те, що ж справді відбувається на сході – антитерористична операція чи війна, Василь Білоус зреагував гірким сміхом і сказав: «Це війна проти агресора. Її не було б без російської агресії».

 

Василеві Білоусу доводиться часто спілкуватися з корінними жителями Донбасу, у тому числі з волонтерами. За словами Василя, вони дуже допомагають українським бійцям. У містечку Селидові, неподалік якого несе службу боєць, є група жінок, які передають чимало продуктів захисникам. Василь називає їх місцевими патріотами і дуже цінує їхню працю. Каже, що немало з тих, які прагнули на Донбасі «руского міра», дуже розчаровані. За його словами, значно зросла кількість проукраїнсько налаштованих донбасівців. Василь Білоус впевнений, що незалежна, соборна Україна з національними цінностями рухатиметься європейським шляхом.


22.10.2015 601 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

528
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

813
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1972
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3434
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1265
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1263

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1465

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

419

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1063

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1228
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24190
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

441
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2596
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

500
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1438
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

627
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15304
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

427
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

162
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1179 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

566
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

466