Блогер виклав у мережу статтю про гуцулів з журналу National Geographic

 

/data/blog/124274/b9e6059a837433b24aead869472c1706.jpg

 

Блогер виклав у мережу статтю з фотографіями за 1997 рік з журналу National Geographic у якій йшлося про високогірне село Криворівня на Прикарпатті.
 

В принципі я не повинен був взагалі знати такого слова "гуцул", тим більше знати цей народ. Ніщо в моєму вихованні та освіті, крім уроків географії в середній школі, не повинно було закріпити в моїй свідомості це поняття, але ви ж знаєте, що залишалося в мозку після уроків в школі.

 

І, між тим, я добре знаю, хто такі гуцули і навіть зустрічався з деякими з них.



Тому, коли приблизно 50 років по тому, я перегортав журнал National Geographic від листопада 1997 року, я не міг втриматися від того, щоб прочитати чудовий текст Ліди Сухі (LIDA Suchý (можливо вимова її прізвища інше, типу Суші (Сучи), і від того, щоб сканувати не менш чудові фотографії Мічо Сухі (Mišo Suchý).

 

Стаття має назву: "Портрет села" (Portrait of a Village) і носить підзаголовок "гуцули України". У ній розповідається про високогірне село Криворівня, хоча, насправді, не стільки про самоме село, розташоване на висоті 565 метрів над рівнем моря, а про хутори, які знаходяться ще вище в Карпатах.

 

 

"Я немов літаю над горами, як птах" - каже 14-річний Василь Коцулим, перевіряючи своє вміння триматися на крупі сімейного коня по кличці "Голуб".

 

Вершини цих гір перевищують кілометр над морем, і з незапам'ятних часів тут селилися люди незалежні: від кріпаків, що втекли від поміщицького гніту, до українських повстанців, які боролися з нацистським і радянським режимами.

 

 

"Я допомагаю своєму сусідові, а сусід допомагає мені. Так заведено з давніх-давен". Іван Хотіч.

 

Жителі верхніх хуторів годинами терпляче чекають приходу священика, що живе в долині, в селі Криворівня. Незважаючи на те, що їхні будинки розкидані по схилах гір, родинні зв'язки і почуття обов'язку об'єднують селян. "Самостійно ніхто тут не може обійтися, як за часів радості, так і в годину скорботи", говорить Іван Хотіч (на знімку внизу).

 

"Того, хто думає тільки про себе, тут не поважають".

 



На третій день жалоби, під мокрими гілками дерев і похмурим небом, селяни збираються пом'янути Василину Харук, чию труну доводиться повертати, щоб вона пройшла в вузькі двері.

 

"Подавнікі", маленькі буханочки хліба, прив'язані до свічників носовими хустками - данина пам'яті душі померлої людини.

 

Це - одна з дохристиянських традицій, яка до сих пір дотримується в гуцульських селах. Приблизно 200 000 гуцулів живуть в селах, розташованих на схилах карпатських гір на півдні України і на півночі Румунії.


"Для мене важлива робота на землі, тому що вона нас годує. Іншого життя я і не уявляю".

Параска Боднарук (на знімку нижче).

 

Онук Іванко скрашує дозвілля Параски.



Парасці в її нелегкій селянській праці допомагає зять.
Разом вони тягнуть порося, яке кричить як різане.
"Працюємо старанно, - каже Параска, - зате і будинок наш - повна чаша".




Пам'ять поколінь дотримується в родині Потяк, де на стіні, поруч з портретами предків, висить на почесному місці зображення Тараса Шевченка - поета і борця за українську ідентичність.

"Наша сім'я - це друга школа для дітей". - Каже Марійка Потяк, читаючи для своєї дочки Калинки.

А бабуся Марійки в цей час в'яже, сидячи на теплій печі, палаючій дровами.

Увечері чотири покоління гуцулів збираються тут і діляться розповідями про життя.
Марійка каже: Наші батьки передають нам досвід свого життя, а ми допомагаємо їм в їхній старості ".





"День помер в нескінченних просторах і неможливо зрозуміти, чи йде час".
Так писав український письменник Михайло Коцюбинський у своєму класичному романі "Тіні забутих предків" 1913 року, що розповідає про життя гуцулів.

У наші дні присутність нових сільгосп будівель і доглянуті луги говорять про те, що час рухається, і люди повертаються в гори.

Землі предків були силою відняті радами в 1950-роки під колективні господарства, або kolhospy (так в оригіналі).

Тепер гуцули Криворівні отримали землі з стежками, протоптаними предками, назад в своє користування.


"О, Карпати, які народили мене, дали мені душу і кістки, ви наповнюєте мене радістю, ви робите мене молодою, з вами я щаслива".
Параска Плитка-Горицвіт.

Пригорнувшись до землі, в якій вона черпає натхнення, художниця Параска Плитка Горицвіт, яка вижила в радянському трудовому таборі, малює картини з життя гуцулів, часто роблячи це на зворотному боці радянських пропагандистських плакатів.




У день весілля, Василь і Василина Зеленчук наділи традиційні гуцульські костюми, прикрашені вигадливою ​​вишивкою, "відбиває - за словами нареченої, - красу гір, лугів, стремнин і небес".

Історія в фотографіях; Бліц


21.01.2017 3651 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1020
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

545
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

909
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3472
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2372 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

610

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10271
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1117
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5173
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2727
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

315
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

639
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2