Близько 100 указів: що підписав Дональд Трамп у перший день президентства

У понеділок, 20 січня, у Сполучених Штатах Америки відбулася інавгурація 47-го президента Дональда Трампа.

Як повідомляє BBC, він у свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування, пише Фіртка.

Помилував учасників штурму Капітолія:

Одним з перших став указ про помилування учасників штурму Капітолія 6 січня 2021 року, коли прихильники Трампа намагалися завадити затвердженню Джо Байдена на посаді президента і влаштували заворушення у Вашингтоні.

Тоді заарештували понад 1 500 людей. Щонайменше 600 звинуватили у нападі на федеральних службовців або перешкоджанні їхній роботі.

Трамп також пом'якшив вироки 14 учасникам праворадикальних угруповань Oath Keepers і Proud Boys, засуджених за підбурювання до заколоту та участь у плануванні штурму.

В указі також міститься вимога до генпрокурора США закрити близько 300 справ, які все ще перебувають на розгляді в суді.

Як пише Washington Post, помилування тих, проти кого висунуто найсерйозніші звинувачення, стане екстраординарним кроком. До того ж обраний віцепрезидент Джей Ді Венс, як і деякі інші призначенці Трампа, вже засудив учасників заворушень, які напали на правоохоронців.

Україна:

Під час передвиборчої кампанії Трамп стверджував, що покладе край війні в Україні в перший же день свого президентства.

Тепер він каже, що для цього може знадобитися шість місяців.

У понеділок, спілкуючись з журналістами в Овальному кабінеті після підписання виконавчих указів, Трамп заявив, що Володимир Путін "зробив би собі краще", якби завершив війну в Україні, додавши, що Путін "не дуже добре почувається", а Росія втратила мільйон солдатів.

"Мені потрібно поговорити з президентом Путіним, нам потрібно все з'ясувати, — сказав Трамп. — Росія більша [за Україну], у них більше солдатів, яких можна втратити, але так управляти країною — це дивно".

Він також заявив, що хоче незабаром зустрітися з російським президентом, однак дата цієї зустрічі поки не визначена.

"Більшість людей думали, що війна закінчиться за один тиждень, - сказав Трамп про повномасштабну війну Росії проти України, яка триває майже три роки. — Я думаю, йому [Путіну] було б краще закінчити цю війну".

Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський хоче укласти угоду для закінчення війни, а чи хоче цього Путін — невідомо.

"Зеленський хоче укласти угоду. Не знаю, чи хоче цього Путін. Він повинен укласти угоду. Я думаю, він руйнує Росію, не укладаючи угоду", — сказав Трамп.

Відповідаючи на запитання про можливе зняття санкцій з Росії, Трамп зазначив, що віддає перевагу митам і тарифам, а не санкціям.

Зовнішня допомога США:

У перший день після своєї інавгурації Дональд Трамп підписав указ, який призупиняє всі програми зовнішньої допомоги США на 90 днів, поки не проаналізують їхню відповідність цілям його політики.

Україна є одним з найбільших одержувачів американської допомоги. Трамп, зокрема, неодноразово критикував обсяги допомоги Україні для зміцнення її оборони від Росії.

Поки що не зрозуміло, на який обсяг допомоги вплине указ, оскільки Конгрес уже виділив фінансування для багатьох програм.

Утім Дональд Трамп наголосив, що "жодна подальша іноземна допомога Сполучених Штатів не надаватиметься у спосіб, який не буде повністю відповідати зовнішній політиці президента Сполучених Штатів".

Підписаний указ залишає за державним секретарем США Марко Рубіо або його довіреною особою право ухвалювати такі рішення, консультуючись з Управлінням з питань управління та бюджету.

Міграція і кордон:

  • Депортації

У рамках боротьби з нелегальною міграцією Трамп, як і обіцяв, запровадив надзвичайний стан на південному кордоні США, що полегшує масові депортації.

Він також скасував практику catch and release (англ. "спіймай і відпусти"), у рамках якої правоохоронні органи відпускали на свободу мігрантів на час очікування слухань в імміграційному суді.

Трамп також заявив, що скасує розпорядження, яке не дозволяло федеральній міграційній владі проводити рейди в церквах і школах.

Очікується, що будь-яка програма масової депортації зіткнеться з логістичними труднощами, мільярдними витратами і величезною кількістю юридичних розглядів.

  • Право на громадянство за народженням

Президент США підписав указ, який обмежує отримання американського громадянства за правом народження.

Трамп назвав "безглуздою" чинну вже півтораста років норму, що дає змогу народженим на території США автоматично отримувати американське громадянство.

Однак одного президентського указу в цьому випадку недостатньо, оскільки право на громадянство за народженням прямо гарантоване Конституцією США.

Вихід США з ВООЗ:

Дональд Трамп підписав виконавчий указ про вихід Сполучених Штатів з Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).

"Ооо, це великий крок", — сказав він, підписуючи документ.

Це вже вдруге, коли Трамп видає наказ про вихід США з ВООЗ. 2020 року, під час першого президентського терміну, він заявив про намір повністю припинити відносини країни з організацією.

Трамп пояснив свій крок "неправильним поводженням ВООЗ із пандемією COVID-19" і нездатністю організації до реформ". Серед інших причин він назвав "несправедливо високі фінансові внески США" порівняно з іншими країнами, включно з Китаєм.

Пізніше президент Джо Байден скасував це рішення.

Клімат та енергетика:

Президент США підписав указ про вихід країни з Паризької кліматичної угоди. Він вдруге в історії вивів США з угоди.

"Я негайно виходжу з несправедливого, одностороннього шахрайства Паризької кліматичної угоди. Сполучені Штати не будуть саботувати свої власні індустрії, поки Китай безкарно забруднює довкілля", — заявив він.

Трамп готовий піти далі та відмовитися не тільки від Паризької угоди, а й денонсувати Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату — основоположний документ кліматичного порядку денного для всього світу.

Для повернення до конвенції, якщо наступний президент захоче так вчинити, потрібна повторна ратифікація її в Конгресі.

Джо Байден вважає одним зі своїх головних досягнень низку директив, законів і програм фінансування, які він підтримував, щоб збільшити кількість "зелених" робочих місць, перешкоджати забрудненню довкілля і фінансувати "зелену" інфраструктуру.

Трамп не приховує, що багато чого з цього він хоче скасувати. Очікується, що він зніме обмеження на буріння на шельфах і на федеральних землях, що в теорії має збільшити виробництво енергії в США та енергетичну незалежність країни.

Він обіцяє масштабно наростити виробництво нафти та інших легких вуглеводнів — на 15%, це 3 млн барелів на добу.

Він також пообіцяв заборонити нові проєкти з використання енергії вітру і скасувати субсидії та норми на кількість продаваних електромобілів.

Гендерні питання:

Трамп скасовує захист трансгендерів і припиняє програми із забезпечення різноманіття, рівності та інклюзивності (DEI) у федеральному уряді.

Обидва ці кроки є серйозними змінами у федеральній політиці, які відповідають його передвиборчим обіцянкам.

Згідно з указом, федеральний уряд визнаватиме лише дві статі — чоловічу та жіночу.

Згідно з указом, федеральні в'язниці, притулки для жертв зґвалтувань і мігрантів будуть розділені за статевою ознакою. Гроші федеральних платників податків також більше не будуть використовуватися для фінансування "перехідних послуг".

Окреме розпорядження призупиняє програми DEI. Трамп доручив Білому дому оперативно виявити та припинити їх в уряді.

Перейменування Мексиканської затоки:

Серед перших указів Трампа був також указ про початок процесу перейменування Мексиканської затоки на Американську.

Документ опубліковано на сайті Білого дому. Згідно з ним, міністр внутрішніх справ "протягом 30 днів" має вжити всіх "необхідних дій" для перейменування затоки.

TikTok:

Трамп підписав розпорядження, яке зупиняє на 75 днів дію заборони Конгресу на TikTok.

За словами Трампа, цей період слугуватиме вікном для пошуку американського покупця платформи в рамках угоди, яка захистить інтереси національної безпеки та дасть змогу популярній соціальній медіаплатформі залишатися відкритою для американців.

Раніше Трамп виступав за заборону TikTok, але нещодавно змінив свою позицію, згадавши мільярди переглядів, які, за його словами, його відеоролики набрали на платформі під час торішньої президентської кампанії.

Для порівняння — його попередник Джо Байден після вступу на посаду обмежився підписом 17 документів.



21.01.2025 1879
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

428
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1728 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

739
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2688
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1820
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2978

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

596

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

793

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1205

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1801
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

509
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

699
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1168
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

939
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

691
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

930
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7587
22.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

33131 1
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

749
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1387
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1141 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

1033