Біопсія: особливості діагностики та показання до проведення

Біопсія — найточніший метод дослідження клітинного складу тканин, який дозволяє діагностувати різноманітні захворювання. Найчастіше матеріал використовують для діагностики онкологічних захворювань, з’ясування природи новоутворень на шкірі, інфекційних чи запальних процесів.

Особливості проведення біопсії

Для дослідження методом біопсії використовують невеликий зразок ураженої тканини. Метод забору зразка визначається місцем розташування патологічної ділянки. Найчастіше проводять біопсію мозку, молочних залоз, шлунку та кишківника, печінки, легень, шкіри, кісткового мозку, лімфатичних вузлів та щитоподібної залози.

Забрати біопсійний матеріал та провести дослідження можна в лабораторії Ескулаб. Фахівці забезпечують швидку та коректну роботу. Отримати результати аналізу можна вже через 7 днів. Вартість кожного окремого обстеження зазначена на сайті. Домовитися про проведення процедури можна в онлайн-режимі.

За методикою проведення біопсія може бути гістологічною чи цитологічною. У першому випадку досліджують тканини, в другому — клітини. Все залежить від скарг пацієнта та особливостей хвороби.

Для гістологічної біопсії тканини можуть забиратися такими методами:

  • спеціальними щипцями;
  • порожнистою загостреною трубкою — для взяття зразків з кісток та щільних пухлин;
  • спеціальним пристроєм з м’яких тканин під місцевим знеболенням;
  • зрізанням з поверхні шкірного новоутворення тонкого шару матерії;
  • петлею за допомогою коагулятора або з використанням радіочастотного хірургічного апарату (для ендоскопічного дослідження та в гінекології);
  • видалення частини ураженої ділянки під час операції;
  • вирізання органу чи цілого новоутворення під час хірургічного втручання.

Для дослідження клітин найчастіше використовується метод пункційної біопсії. Шкіру проколюють спеціальною голкою — і забирають матеріали на аналіз. Аспіраційна методика необхідна для взяття вмісту внутрішніх органів (за допомогою шприца). З ерозій та виразок роблять відбиток, переносячи матеріал на предметне скло. Також для дослідження підходить зішкріб з патологічної ділянки.

Показання до проведення біопсії

Дослідження тканин чи клітин методом біопсії проводять за необхідності:

  • діагностики процесів пухлинного, непухлинного чи передпухлинного характеру;
  • виключення чи підтвердження онкології;
  • вибору методики лікування онкозахворювання: променевий, хірургічний чи хіміотерапевтичний.

Зазвичай біопсію призначають пацієнтам з новоутвореннями невідомої етіології, оскільки це найефективніший метод діагностики.

Особливої підготовки дослідження не потребує. Певні рекомендації лікар надає, лише беручи зразок з органів шлунково-кишкового тракту (очищення кишківника та дієта) та в деяких інших випадках. За необхідності введення анестезії попередньо слід провести аналіз на чутливість до знеболювального. Лікар повинен знати про алергію пацієнта на лікарські засоби, якщо вона є.

Партнерський матеріал


26.04.2023 1968
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18321
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1611
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1150
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2190
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1430

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1867

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

616

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1239

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1391
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

783
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24331
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

590
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

478
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

558
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

696
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1590
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7855
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

117
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

718
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1938 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

688