Біль під час місячних: причини та методи усунення

Консультує:Вінтонів Ольга Андріївна – лікар акушер-гінеколог медичного центру «Оксфорд Медікал» 

Кожна з нас сприймає «ці дні» по-своєму. Хтось чекає їх як вечора п’ятниці, хтось просто не звертає на це належної уваги, а хтось боїться менструації наче судного дня. Біль, нудота, недомагання, слабкість – це невеликий перелік симптомів, що супроводжують жінку кожного місяця.

Жіночий організм – це неймовірно складна біологічна система, функціонування якої напряму залежить від численних чинників: стану здоров’я, спадковості, екологічних проблем, гормональних змін.

І саме 45-50% жінок стикаються з проблемою альгодисменореї – сильного болю та дискомфорту під час місячних.

Якими можуть бути причини болю?

Біль під час менструації має своє фізіологічне пояснення. Під час менструації слизова оболонка матки відторгає поверхневий шар ендометрію, при цьому можуть частково пошкоджуватися дрібні спіральні судинки матки, які якраз зумовлюють кровотечу. Паралельно під час цього процесу, для того, щоб відторгнути цей ендометрій, матка періодично скорочується та спазмується. Такі активні рухи матки можуть викликати біль.

Етіологічно ми поділяємо альгодисменорею на первинну і вторинну.

  • Первинна альгодисменорея виникає у дівчаток під час перших місячних (менархе) і зачасту пов’язана з підвищеним вмістом специфічних біологічно активних речовин – простагландинів, дія яких полягає у посиленні скорочення матки. Також виникає зв’язок із сімейним анамнезом – чи скаржились жінки з сім’ї на болючі місячні. При внормуванні циклу больові відчуття можуть поступово знижуватися.
  • Вторинна альгодисменорея – виникає у жінок зі вже сформованим менструальним циклом і часто є симптомом певного захворювання. Біль під час менструації може свідчити про підозру на: ендометріоз, фіброміому матки, неспецифічні запальні захворювання органів малого тазу, онкопатологію, патологію шийки матки, гормональні розлади, спайкові процеси та багато іншого.

Як боротися з болем під час менструації?

Для того, щоб уникнути болю під час менструації, варто підготуватися зарано. Утримайтесь на кілька днів від вживання кави, алкоголю, тютюнопаління. Внормуйте свій питний режим. Старайтеся не вживати важку їжу, яка може викликати супутні проблеми: печію, здуття, закреп. Підготуйте себе морально, приготуйте необхідні засоби гігієни, постарайтеся вирішити нагальні справи наперед.

Коли починається менструація, уникайте значного фізичного навантаження та виснаження, не перенавантажуйте себе на роботі та старайтеся не стресувати. Коли є можливість – приготуйте собі теплий чай чи какао з чимось смачненьким, лягайте під ковдру, увімкніть улюблену передачу, згорніться калачиком та відпочивайте.

Щоб усунути біль, можна зробити легкий масаж живота та попереку – поверхневе легке розтирання круговими рухами. Категорично не рекомендуємо ванну у гарячій воді і будь-які теплові процедури. Це, звісно, знімає спазм і біль, але водночас здатне посилити кровотечу.

До речі вживання деяких продуктів можуть частково усунути прояви болю. До цих продуктів можна віднести: шоколад, горіхи, рибу. Збагатіть свій раціон вітамінами та мікроелементами. За потреби порадьтеся лікарем щодо знеболюючих препаратів.

Зауважую, що ці поради є тимчасовими і вони не в змозі усунути проблему болю у глобальному сенсі. Тому рекомендую одразу після менструації спланувати візит до гінеколога. Лікар вас детально опитає щодо особливостей вашого менструального циклу (перше менархе, тривалість, об’єм крововтрати та інші особливості), проведе огляд у дзеркалах, призначить певні додаткові обстеження, а саме УЗД та лабораторні обстеження.

Визначивши причину болючих менструацій, лікар прикладе усіх зусиль для її усунення. Тому, любі жінки, не варто слухати будь-кого і терпіти, довіртесь лікареві! Бажаємо вам гарного здоров’я!

Для запису на прийом лікаря телефонуйте за номерами: +38 (034) 2 777 299; +38 (067) 3 777 299;+38 (050) 3 777 299

партнерський матеріал


08.10.2020 9406
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1286 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1705

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269