Біль під час місячних: причини та методи усунення

Консультує:Вінтонів Ольга Андріївна – лікар акушер-гінеколог медичного центру «Оксфорд Медікал» 

Кожна з нас сприймає «ці дні» по-своєму. Хтось чекає їх як вечора п’ятниці, хтось просто не звертає на це належної уваги, а хтось боїться менструації наче судного дня. Біль, нудота, недомагання, слабкість – це невеликий перелік симптомів, що супроводжують жінку кожного місяця.

Жіночий організм – це неймовірно складна біологічна система, функціонування якої напряму залежить від численних чинників: стану здоров’я, спадковості, екологічних проблем, гормональних змін.

І саме 45-50% жінок стикаються з проблемою альгодисменореї – сильного болю та дискомфорту під час місячних.

Якими можуть бути причини болю?

Біль під час менструації має своє фізіологічне пояснення. Під час менструації слизова оболонка матки відторгає поверхневий шар ендометрію, при цьому можуть частково пошкоджуватися дрібні спіральні судинки матки, які якраз зумовлюють кровотечу. Паралельно під час цього процесу, для того, щоб відторгнути цей ендометрій, матка періодично скорочується та спазмується. Такі активні рухи матки можуть викликати біль.

Етіологічно ми поділяємо альгодисменорею на первинну і вторинну.

  • Первинна альгодисменорея виникає у дівчаток під час перших місячних (менархе) і зачасту пов’язана з підвищеним вмістом специфічних біологічно активних речовин – простагландинів, дія яких полягає у посиленні скорочення матки. Також виникає зв’язок із сімейним анамнезом – чи скаржились жінки з сім’ї на болючі місячні. При внормуванні циклу больові відчуття можуть поступово знижуватися.
  • Вторинна альгодисменорея – виникає у жінок зі вже сформованим менструальним циклом і часто є симптомом певного захворювання. Біль під час менструації може свідчити про підозру на: ендометріоз, фіброміому матки, неспецифічні запальні захворювання органів малого тазу, онкопатологію, патологію шийки матки, гормональні розлади, спайкові процеси та багато іншого.

Як боротися з болем під час менструації?

Для того, щоб уникнути болю під час менструації, варто підготуватися зарано. Утримайтесь на кілька днів від вживання кави, алкоголю, тютюнопаління. Внормуйте свій питний режим. Старайтеся не вживати важку їжу, яка може викликати супутні проблеми: печію, здуття, закреп. Підготуйте себе морально, приготуйте необхідні засоби гігієни, постарайтеся вирішити нагальні справи наперед.

Коли починається менструація, уникайте значного фізичного навантаження та виснаження, не перенавантажуйте себе на роботі та старайтеся не стресувати. Коли є можливість – приготуйте собі теплий чай чи какао з чимось смачненьким, лягайте під ковдру, увімкніть улюблену передачу, згорніться калачиком та відпочивайте.

Щоб усунути біль, можна зробити легкий масаж живота та попереку – поверхневе легке розтирання круговими рухами. Категорично не рекомендуємо ванну у гарячій воді і будь-які теплові процедури. Це, звісно, знімає спазм і біль, але водночас здатне посилити кровотечу.

До речі вживання деяких продуктів можуть частково усунути прояви болю. До цих продуктів можна віднести: шоколад, горіхи, рибу. Збагатіть свій раціон вітамінами та мікроелементами. За потреби порадьтеся лікарем щодо знеболюючих препаратів.

Зауважую, що ці поради є тимчасовими і вони не в змозі усунути проблему болю у глобальному сенсі. Тому рекомендую одразу після менструації спланувати візит до гінеколога. Лікар вас детально опитає щодо особливостей вашого менструального циклу (перше менархе, тривалість, об’єм крововтрати та інші особливості), проведе огляд у дзеркалах, призначить певні додаткові обстеження, а саме УЗД та лабораторні обстеження.

Визначивши причину болючих менструацій, лікар прикладе усіх зусиль для її усунення. Тому, любі жінки, не варто слухати будь-кого і терпіти, довіртесь лікареві! Бажаємо вам гарного здоров’я!

Для запису на прийом лікаря телефонуйте за номерами: +38 (034) 2 777 299; +38 (067) 3 777 299;+38 (050) 3 777 299

партнерський матеріал


08.10.2020 9487
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

458
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580