Біль під час місячних: причини та методи усунення

Консультує:Вінтонів Ольга Андріївна – лікар акушер-гінеколог медичного центру «Оксфорд Медікал» 

Кожна з нас сприймає «ці дні» по-своєму. Хтось чекає їх як вечора п’ятниці, хтось просто не звертає на це належної уваги, а хтось боїться менструації наче судного дня. Біль, нудота, недомагання, слабкість – це невеликий перелік симптомів, що супроводжують жінку кожного місяця.

Жіночий організм – це неймовірно складна біологічна система, функціонування якої напряму залежить від численних чинників: стану здоров’я, спадковості, екологічних проблем, гормональних змін.

І саме 45-50% жінок стикаються з проблемою альгодисменореї – сильного болю та дискомфорту під час місячних.

Якими можуть бути причини болю?

Біль під час менструації має своє фізіологічне пояснення. Під час менструації слизова оболонка матки відторгає поверхневий шар ендометрію, при цьому можуть частково пошкоджуватися дрібні спіральні судинки матки, які якраз зумовлюють кровотечу. Паралельно під час цього процесу, для того, щоб відторгнути цей ендометрій, матка періодично скорочується та спазмується. Такі активні рухи матки можуть викликати біль.

Етіологічно ми поділяємо альгодисменорею на первинну і вторинну.

  • Первинна альгодисменорея виникає у дівчаток під час перших місячних (менархе) і зачасту пов’язана з підвищеним вмістом специфічних біологічно активних речовин – простагландинів, дія яких полягає у посиленні скорочення матки. Також виникає зв’язок із сімейним анамнезом – чи скаржились жінки з сім’ї на болючі місячні. При внормуванні циклу больові відчуття можуть поступово знижуватися.
  • Вторинна альгодисменорея – виникає у жінок зі вже сформованим менструальним циклом і часто є симптомом певного захворювання. Біль під час менструації може свідчити про підозру на: ендометріоз, фіброміому матки, неспецифічні запальні захворювання органів малого тазу, онкопатологію, патологію шийки матки, гормональні розлади, спайкові процеси та багато іншого.

Як боротися з болем під час менструації?

Для того, щоб уникнути болю під час менструації, варто підготуватися зарано. Утримайтесь на кілька днів від вживання кави, алкоголю, тютюнопаління. Внормуйте свій питний режим. Старайтеся не вживати важку їжу, яка може викликати супутні проблеми: печію, здуття, закреп. Підготуйте себе морально, приготуйте необхідні засоби гігієни, постарайтеся вирішити нагальні справи наперед.

Коли починається менструація, уникайте значного фізичного навантаження та виснаження, не перенавантажуйте себе на роботі та старайтеся не стресувати. Коли є можливість – приготуйте собі теплий чай чи какао з чимось смачненьким, лягайте під ковдру, увімкніть улюблену передачу, згорніться калачиком та відпочивайте.

Щоб усунути біль, можна зробити легкий масаж живота та попереку – поверхневе легке розтирання круговими рухами. Категорично не рекомендуємо ванну у гарячій воді і будь-які теплові процедури. Це, звісно, знімає спазм і біль, але водночас здатне посилити кровотечу.

До речі вживання деяких продуктів можуть частково усунути прояви болю. До цих продуктів можна віднести: шоколад, горіхи, рибу. Збагатіть свій раціон вітамінами та мікроелементами. За потреби порадьтеся лікарем щодо знеболюючих препаратів.

Зауважую, що ці поради є тимчасовими і вони не в змозі усунути проблему болю у глобальному сенсі. Тому рекомендую одразу після менструації спланувати візит до гінеколога. Лікар вас детально опитає щодо особливостей вашого менструального циклу (перше менархе, тривалість, об’єм крововтрати та інші особливості), проведе огляд у дзеркалах, призначить певні додаткові обстеження, а саме УЗД та лабораторні обстеження.

Визначивши причину болючих менструацій, лікар прикладе усіх зусиль для її усунення. Тому, любі жінки, не варто слухати будь-кого і терпіти, довіртесь лікареві! Бажаємо вам гарного здоров’я!

Для запису на прийом лікаря телефонуйте за номерами: +38 (034) 2 777 299; +38 (067) 3 777 299;+38 (050) 3 777 299

партнерський матеріал


08.10.2020 8759
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

224
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5614 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2318 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1741
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2227
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4150

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

306

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

363

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

436

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

823
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

179
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

309
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

476
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

221
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

333 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

652
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

938
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5489
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

226
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

247
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

359
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

543