Безлад в комуналці: чому неможливо оцінити реальні борги українців в 2017 році (інфографіка)

Держстат України повідомляє, що за підсумками 2017 року заборгованість населення за послуги житлово-комунального господарства склала більш ніж 28 мільярдів гривень.

Чому ці дані не завжди відображають реальні борги українців, розбирались аналітики «Слова і Діла».

Загалом на житлові субсидії ті пільги за всіма видами житлово-комунальних послуг у 2017 році уряд виділив 71 млрд грн, з яких близько 4 млрд отримали домогосподарства для відшкодування витрат на оплату ЖКП.

Понад 66 млрд грн нараховано підприємствам, які надавали комунальні послуги субсидіантам. Але не все, що було нараховано на папері, своєчасно надійшло на рахунки підприємств-постачальників. За даними Держстату, на кінець 2017 року місцеві бюджети майже на 63 млрд грн розрахувалися за субсидіями з підприємствами-надавачами послуг, але ще лишилися винні майже 26 млрд грн. Отже, протягом 2017 року держава продовжувала розраховуватися за борги 2016 року.

Субсидії в 2017 році призначили 8,8 млн домогосподарств, з яких найбільша кількість отримувала субсидію в грудні – 6,9 млн. Заборгованість населення за комуналку включає послуги газопостачання, опалення, гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, утримання будинків та прибудинкових територій, вивезення побутових відходів (без урахування електроенергії).

Судячи зі звіту Держстату, найбільшими боржниками є Дніпропетровська (4,4 млрд грн) та Харківська (4,1 млрд грн) області, а також Київ (4,1 млрд грн). Натомість в Івано-Франківській та Рівненській областях під кінець року зафіксували переплату в понад 27 млн грн.

У звітності, яку отримує Держстат від постачальників комунальних послуг міститься суміш боргів і переплат як простих споживачів, так і держави з нарахування й фінансування житлових субсидій і пільг. Про це «Слову і Ділу» розповів заступник начальника Департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк.

«Зараз із даних Держстату неможливо оцінити, скільки реально заборгувало населення за послуги ЖКП, через спотворений механізм звітності постачальників послуг. Наприклад, газзбути (постачальні організації) до обліку включають як сплату споживачів «живими» коштами, так і суму коштів, яку нараховує держава за житловими субсидіями на природний газ. Важливим є те, що нараховані субсидії обліковуються на особових рахунках абонентів-субсидіантів, а їх фактичного фінансування від держави ще не було. До того ж субсидії нараховуються за соціальними нормативами, які були суттєво вищими, ніж реальне споживання, внаслідок чого на особових рахунках абонентів виникає уявна переплата», – пояснив експерт.

За його словами, через безлад у системі звітності в травні-червні минулого року, коли проводили так званий перерахунок або повернення коштів надлишково нарахованих субсидій до державного бюджету, стрибок в уявних боргах чи переплатах населення склав 5-6 млрд грн. І це в неопалювальний період. Просто з особових рахунків субсидіантів списувалися й поверталися назад до державного бюджету «віртуальні» кошти за субсидії. При цьому на рахунках газзбутів найчастіше їх фактично не було. І це не хитромудрі схеми, а банальний безлад.

«Реальний борг населення можна дізнатися лише з біллінгових систем підприємств-надавачів послуг. Та й лише тоді, коли буде проведене списання надлишково нарахованих субсидій за особовими рахунками, що відбудеться в травні-червні. Отже, на сьогодні важко навіть спрогнозувати, який борг чи переплата з’явиться в населення в травні. Але хочу відзначити, що за моїми даними, ті споживачі, які не мають пільг і субсидій на газ, сплачують вчасно й навіть погашають борги минулих років», – сказав Хабатюк.

Детальніше – на інфографіці.


18.02.2018 974 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

352
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2934
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21092
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1987
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1358 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2373

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

716

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2148

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

830

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1417
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

150
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

470
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1005
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

155
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

774
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

748
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

685
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8222
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

872 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

882
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2180 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

830