Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям». Зараз про інше.
Сьогодні українське суспільство отримало ще й виражений ризик обмеження депутатського індемнітету, а з ним й повноцінного парламентаризму, не юридичного, а фактичного!
Народний депутат не несе ніякої відповідальності за свої голосування та висловлення у парламенті. Ця норма збережена. Проте чи буде парламентар такий сміливий, знаючи, що над ним тяжіє постійний нагляд ДБР, НАБУ, суду, прокуратури та новоствореного Антикорупційного суду, які жаждуть крові, щоб пройти ініціацію перед новою владою та не маючи жодних запобіжників своєї роботи крім неформального впливу Офісу Президента?
Адже процедура голосування за скасування депутатської недоторканності для притягнення депутата до кримінальної відповідальності саме по собі є певною публічною піар-акцією, від якої програти в іміджевому плані можуть навіть ініціатори рішення. Відтепер цього немає.
Імунітет, навіть обмежений, дозволяє зменшити ризики деформації змішаної форми державного правління, яку маємо в Україні, в бік виконавчої гілки влади. Не знаю, що гірше - покора чи перманентне відчуття підозри та гадання звідки вдарить грім. Проте разом – це гримуча суміш для наступного політичного паралічу.
У Європі часто зустрічається обмеження, а не повне скасування депутатського імунітету. Парламентар може бути затриманий на місці злочину, або протягом наступного дня після його вчинення без дозволу парламенту, але щоб його прослуховувати, вчиняти слідчі дії, вручати підозру за вчинення злочину в межах кримінального провадження все ж потрібно звертатись до законодавчого органу.
Погоджується з цим й Венеціанська комісія, яка виступає не проти обмеження недоторканності українських нардепів, як можна було прочитати на деяких ресурсах, а проти скасування інституту недоторканності парламентарів вцілому, що на думку представників цієї поважної інституції може зашкодити автономії українського законодавчого органу.
Чи отримаємо тепер менш корумпований парламент? Можливо. Корупціонери розумітимуть, на що йдуть.
Проте в будь-якому разі цей парламент не буде повноцінним та сміливим. Очевидно, тіней у Верховній Раді від вчора стало більше.