Берегово

 

/data/blog/97703/cadc9308805c03834c4a28e9391bea12.jpg

 

Відоме своїми виноробськими традиціями закарпатське містечко Берегово розкинулось над річкою Верке, за 70 км від Ужгорода та за 5 км від перетину кордону з Угорщиною.

 

На території міста перші люди проживали ще в добу пізнього палеоліту – знайдено стоянки, яким понад 12 тисяч років. Саме місто було засноване в середні віки принцом Ламбертом, молодшим сином угорського короля Бели І та називалось Лампертаза, проте вже в XIII столітті місто зруйнували війська хана Батия.

 

В середині XIII століття для відбудови міста й заселення території король Бела IV запросив німецьких переселенців із Саксонії. Тоді місто перейменували у Берег.

 

Назва Берегсас вперше з’являється на початку XVI століття. В історичних джерелах зазначається, що в цей період сусідні держави неодноразово намагались захопити місто: спершу Брегсас знищили татари, а згодом, вже в XVII столітті – його спалили польські війська, далі – захопили війська Габсбургів.  

 

Після завершення Першої світової війни місто на якийсь час було під владою румунів, згодом – чехословаків, в міжвоєнний період – угорців, а в Другій світовій – зайняте Червоною армією.

 

В наші дні Берегово – єдине місто в Україні, де пе­ре­важає угорське на­­се­лення, тому воно стало культурним цент­ром угорців Закар­пат­тя.

 

Площа Героїв є центральною в місті, а  раніше тут був великий ярмарок. Географічно площа є перехрестям головних доріг з Мукачева, Вино­градова та угорського містечка Вашарошнаминя, тому ще здавна Берегово було розвиненим торговим містом.

 

На цій площі роз­ташований три­­по­вер­ховий па­лац Конта – великий торговельний дім, побу­дований на початку ХХ століття за проектом архітектора, пи­сьменника Тома­ша Мігая.  На розі будівлі вста­но­ви­ли погруд­дя угорському пись­мен­ни­ку – Дюлі Ійєшу. 

 

autotravel.ua

 

Також місцеві угорці встановили на площі пам’ятник загиблим у Першій світовій війні воїнам. У червні 1945 ро­ку пам’ятник було де­­монтовано і на його місці зведено обеліск бійцям 138-ї стрі­лець­кої диві­зії, які по­ляг­ли при ви­зво­ленні Бере­го­ва. Пе­ред па­м’ятни­ком, у цен­­т­рі пло­щі, го­рить віч­ний во­гонь. Пло­ща за­са­д­жена де­кора­тив­ни­ми де­ре­вами. 

 

Однією із найгарніших будівель Берегова є колишня Велика синагога, побудована у кінці ХІХ століття – в місті здавна проживала численна єврейська община. В 1944 році всіх євреїв міста арештувало місцеве гестапо та відправило до концентраційного табору, звідки живих практично не вернулось.

 

Тому на стіні будівлі встановлена меморіальна дошка з надписом: „Пам’яті багатьох тисяч євреїв з Берегова та Березької жупи, яких вивезено та знищено в фа­ши­ст­ських концентраційних таборах у 1944 році”.

 

Сьогодні тут розміщено центр культури та дозвілля міста, побудований у стилі соцреалізму.

 

У центрі площі роз­та­шо­вана реформатська церква Берегова. Церкву почали спо­руд­жу­вати у XVIII столітті, та вона згоріла під час чеської окупації після Першої світової війни. Невдовзі її вдалося від­­бу­ду­вати.

 

На зовнішніх сті­нах церкви висять три меморіальні до­шки, присвячені пам’яті трансільванського єпи­скопа Ішт­ва­на Ґелеї Катона та батька бе­ре­­­­гів­ської рефор­мації Балажа Ра­дана. На вну­трішніх стінах – закарпатським жертвам ста­лін­ського терору та свя­ще­никам, які від­дали за віру своє життя.

 

В місті знаходиться ще одна пам'ятка архітектури – графський двір Бетлена, що є ансамблем споруд XVII століття.

 

Одноповерхову будівлю прикрашає шість колон у стилі епохи Відродження. Підвал зберіг свою готичну стелю, і найбільш ймовірно, тут раніше був монастир. На фасаді будівлі зберігся надпис „Бетлен, 1629”.

 

Тепер в цій будівлі розміщено Краєзнавчий музей. У виставкових залах музею дотримано хронологічний принцип розміщення експонатів.Перший зал присвячений найдавнішій історії. Гордістю музею є такі рідкісні експонати, як фрагмент зубів мамонта, знаряддя праці найдавнішої людини епохи палеоліту та предмети побуту бронзового віку. Особливо цікавими є експонати римського періоду історії нашого краю –  фрагменти печі для випалювання керамічних виробів, форми для виготовлення металевих предметів.

 

Великою є колекція, що знайомить відвідувачів музею з історією Берегова часів Першої світової війни та міжвоєнного періоду. Також один із залів музею прикрашають 35 живописних полотен берегівського митця Йожефа Гарані, подаровані автором рідному місту. Не менший мистецький інтерес викликають 174 пам’ятні знаки та медалі відомої тамтешньої  художниці та кераміста Ганни Горват.

 

На стіні будівлі висять меморіальні дошки трансільванських князів, тобто королів Угорщини – Габора Бетлена, Ференца Ракоці II-го та його помічника Келемена Мікеша. 

 

Загалом в місті знаходиться чимало архітектурних споруд, що викликають неабиякий мистецький інтерес.

 

В 1909-1910 ро­ках було по­бу­­до­ва­но го­тель „Гранд Роял Берегсас”. За радянських часів тут містився берегівський істо­рико-краєзнавчий музей. Сьо­год­ні тут гур­то­жи­ток За­кар­пат­сь­ко­го угор­ського інституту імені Ференца Ракоці II. На стіні будівлі вста­новлена пам’ятна дошка угор­ському пись­мен­нику Жіґмонду Мо­ріцу.

 

Навпроти берегівської реформатської церкви зна­хо­дить­ся Палац ко­лиш­нього комі­тат­ського суду "Берег медє", який був споруд­же­ний в 1908–1909 ро­­ках за проектами ар­хі­тек­тора Фе­рен­ца Яблон­ського.

 

Після війни в будин­ку була роз­міщена вій­ськова ка­зарма, а згодом - за­вод точ­ної меха­ніки. Сьо­год­ні тут – Закар­пат­сь­кий угорський ін­сти­­тут імені Ферен­ца Ра­ко­ці II.

 

На площі Ференца Ракоці II роз­та­шована будівля колишнього панського казино Березького комітату. Ка­зино побудовано в 1912 році, воно було центром культурного та гро­мад­ського життя  комітату. На стіні будівлі встанов­ле­но меморіальні дошки, які засвідчують перебування в на­шому місті угорського графа Іштвана Сечені та угорського пись­менника Ференца Мори. Перед будинком знахо­диться також  бронзова скульптура видатного угорсь­кого поета Шан­дора Петефі. 

 

В кінці XVII століття на пе­рехресті площі Героїв та вулиці Мукачівської у стилі бароко звели готель „Орослан”, що є однією з найкрасивіших споруд міста.

 

Сьо­годні тут розміщено Бе­­ре­гівський угор­ський національний театр імені Дюли Ійєша.

 

На околицях міста знайдено цілющі термальні й мінеральні води, тому Берегово стало популярним серед туристів.


25.01.2016 1352 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1501 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1788 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2581
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2358 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7594
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15308 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

365

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1076

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1150

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1937
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

320
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

698
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

937
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3149
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

963
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1991
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1042
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35190 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

317
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

524
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

666
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

992