Берегово

 

/data/blog/97703/cadc9308805c03834c4a28e9391bea12.jpg

 

Відоме своїми виноробськими традиціями закарпатське містечко Берегово розкинулось над річкою Верке, за 70 км від Ужгорода та за 5 км від перетину кордону з Угорщиною.

 

На території міста перші люди проживали ще в добу пізнього палеоліту – знайдено стоянки, яким понад 12 тисяч років. Саме місто було засноване в середні віки принцом Ламбертом, молодшим сином угорського короля Бели І та називалось Лампертаза, проте вже в XIII столітті місто зруйнували війська хана Батия.

 

В середині XIII століття для відбудови міста й заселення території король Бела IV запросив німецьких переселенців із Саксонії. Тоді місто перейменували у Берег.

 

Назва Берегсас вперше з’являється на початку XVI століття. В історичних джерелах зазначається, що в цей період сусідні держави неодноразово намагались захопити місто: спершу Брегсас знищили татари, а згодом, вже в XVII столітті – його спалили польські війська, далі – захопили війська Габсбургів.  

 

Після завершення Першої світової війни місто на якийсь час було під владою румунів, згодом – чехословаків, в міжвоєнний період – угорців, а в Другій світовій – зайняте Червоною армією.

 

В наші дні Берегово – єдине місто в Україні, де пе­ре­важає угорське на­­се­лення, тому воно стало культурним цент­ром угорців Закар­пат­тя.

 

Площа Героїв є центральною в місті, а  раніше тут був великий ярмарок. Географічно площа є перехрестям головних доріг з Мукачева, Вино­градова та угорського містечка Вашарошнаминя, тому ще здавна Берегово було розвиненим торговим містом.

 

На цій площі роз­ташований три­­по­вер­ховий па­лац Конта – великий торговельний дім, побу­дований на початку ХХ століття за проектом архітектора, пи­сьменника Тома­ша Мігая.  На розі будівлі вста­но­ви­ли погруд­дя угорському пись­мен­ни­ку – Дюлі Ійєшу. 

 

autotravel.ua

 

Також місцеві угорці встановили на площі пам’ятник загиблим у Першій світовій війні воїнам. У червні 1945 ро­ку пам’ятник було де­­монтовано і на його місці зведено обеліск бійцям 138-ї стрі­лець­кої диві­зії, які по­ляг­ли при ви­зво­ленні Бере­го­ва. Пе­ред па­м’ятни­ком, у цен­­т­рі пло­щі, го­рить віч­ний во­гонь. Пло­ща за­са­д­жена де­кора­тив­ни­ми де­ре­вами. 

 

Однією із найгарніших будівель Берегова є колишня Велика синагога, побудована у кінці ХІХ століття – в місті здавна проживала численна єврейська община. В 1944 році всіх євреїв міста арештувало місцеве гестапо та відправило до концентраційного табору, звідки живих практично не вернулось.

 

Тому на стіні будівлі встановлена меморіальна дошка з надписом: „Пам’яті багатьох тисяч євреїв з Берегова та Березької жупи, яких вивезено та знищено в фа­ши­ст­ських концентраційних таборах у 1944 році”.

 

Сьогодні тут розміщено центр культури та дозвілля міста, побудований у стилі соцреалізму.

 

У центрі площі роз­та­шо­вана реформатська церква Берегова. Церкву почали спо­руд­жу­вати у XVIII столітті, та вона згоріла під час чеської окупації після Першої світової війни. Невдовзі її вдалося від­­бу­ду­вати.

 

На зовнішніх сті­нах церкви висять три меморіальні до­шки, присвячені пам’яті трансільванського єпи­скопа Ішт­ва­на Ґелеї Катона та батька бе­ре­­­­гів­ської рефор­мації Балажа Ра­дана. На вну­трішніх стінах – закарпатським жертвам ста­лін­ського терору та свя­ще­никам, які від­дали за віру своє життя.

 

В місті знаходиться ще одна пам'ятка архітектури – графський двір Бетлена, що є ансамблем споруд XVII століття.

 

Одноповерхову будівлю прикрашає шість колон у стилі епохи Відродження. Підвал зберіг свою готичну стелю, і найбільш ймовірно, тут раніше був монастир. На фасаді будівлі зберігся надпис „Бетлен, 1629”.

 

Тепер в цій будівлі розміщено Краєзнавчий музей. У виставкових залах музею дотримано хронологічний принцип розміщення експонатів.Перший зал присвячений найдавнішій історії. Гордістю музею є такі рідкісні експонати, як фрагмент зубів мамонта, знаряддя праці найдавнішої людини епохи палеоліту та предмети побуту бронзового віку. Особливо цікавими є експонати римського періоду історії нашого краю –  фрагменти печі для випалювання керамічних виробів, форми для виготовлення металевих предметів.

 

Великою є колекція, що знайомить відвідувачів музею з історією Берегова часів Першої світової війни та міжвоєнного періоду. Також один із залів музею прикрашають 35 живописних полотен берегівського митця Йожефа Гарані, подаровані автором рідному місту. Не менший мистецький інтерес викликають 174 пам’ятні знаки та медалі відомої тамтешньої  художниці та кераміста Ганни Горват.

 

На стіні будівлі висять меморіальні дошки трансільванських князів, тобто королів Угорщини – Габора Бетлена, Ференца Ракоці II-го та його помічника Келемена Мікеша. 

 

Загалом в місті знаходиться чимало архітектурних споруд, що викликають неабиякий мистецький інтерес.

 

В 1909-1910 ро­ках було по­бу­­до­ва­но го­тель „Гранд Роял Берегсас”. За радянських часів тут містився берегівський істо­рико-краєзнавчий музей. Сьо­год­ні тут гур­то­жи­ток За­кар­пат­сь­ко­го угор­ського інституту імені Ференца Ракоці II. На стіні будівлі вста­новлена пам’ятна дошка угор­ському пись­мен­нику Жіґмонду Мо­ріцу.

 

Навпроти берегівської реформатської церкви зна­хо­дить­ся Палац ко­лиш­нього комі­тат­ського суду "Берег медє", який був споруд­же­ний в 1908–1909 ро­­ках за проектами ар­хі­тек­тора Фе­рен­ца Яблон­ського.

 

Після війни в будин­ку була роз­міщена вій­ськова ка­зарма, а згодом - за­вод точ­ної меха­ніки. Сьо­год­ні тут – Закар­пат­сь­кий угорський ін­сти­­тут імені Ферен­ца Ра­ко­ці II.

 

На площі Ференца Ракоці II роз­та­шована будівля колишнього панського казино Березького комітату. Ка­зино побудовано в 1912 році, воно було центром культурного та гро­мад­ського життя  комітату. На стіні будівлі встанов­ле­но меморіальні дошки, які засвідчують перебування в на­шому місті угорського графа Іштвана Сечені та угорського пись­менника Ференца Мори. Перед будинком знахо­диться також  бронзова скульптура видатного угорсь­кого поета Шан­дора Петефі. 

 

В кінці XVII століття на пе­рехресті площі Героїв та вулиці Мукачівської у стилі бароко звели готель „Орослан”, що є однією з найкрасивіших споруд міста.

 

Сьо­годні тут розміщено Бе­­ре­гівський угор­ський національний театр імені Дюли Ійєша.

 

На околицях міста знайдено цілющі термальні й мінеральні води, тому Берегово стало популярним серед туристів.


25.01.2016 1365 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2714
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20851
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1812
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1295 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2311
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3956

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

592

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2067

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

758

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1364
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

425
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

949
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24451
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

675
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

696
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

644
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

788
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8134
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

664 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

827
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2116 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

778