Бандитські розбірки в рекламному бізнесі Івано-Франківська?

 

В Івано-Франківську придумали спосіб вигнати зовнішню рекламу з насиджених місць і при цьому ще й заробити.



Івано-франківські чиновники в кінці березня закрили для агентств вхід в центральну зону міста та обіцяють сприяти тим, хто готовий освоювати околиці.  

 

Подібна лояльність принесе до бюджету майже 1 млн грн. додаткових коштів. Втім, експерти підозрюють, що все закінчитися банальним переділом ринку.


П
риклад міст, які виганяють зовнішню рекламу великих форматів з центральних вулиць (Львів, Одеса, частково Харків і Київ), виявився заразним.

 

В кінці березня виконком міської ради Івано-Франківська заборонив установку конструкцій, площа яких перевищує 3 кв. м в межах історико-архітектурної зони (вул. Січових Стрільців, П. Орлика, Новгородська, Василіянок, Гаркуші, І. Франко).

Як пояснив начальник відділу реклами архітектурно-планового бюро управління архітектури і містобудування мерії Володимир Немашкало, необхідність обмежень назріла давно, оскільки центр Івано-Франківська досить невеликий і вільних місць для всіх бажаючих встановити тут білборди явно не вистачає. На його думку, заповідні території вже сьогодні перенасичені носіями.  

 

Втім, як запевняє пан Немашкало, заборона торкнеться лише нових щитів. Агентства, які мають договори оренди місць під білборди в центрі міста, зможуть там залишитися, щонайменше, до закінчення термінів угод.  

 

Чиновник зазначив, що влада має намір провести з рекламістами «бесіду» і переконати їх почати процес заміни занадто великих або морально і технічно застарілих носіїв більш сучасними.



Хоча бажання влади звільнити центр від громіздкої реклами, на перший погляд, цілком логічно, галузь вже розбурхують чутки про можливість нового переділу на ринку.  

 

Торік Івано-Франківськ захлеснув скандал, пов'язаний з нібито несправедливим розподілом рекламних місць. Представники мережевих компаній, що бажають розширити свою присутність в місті, заявляли, що чиновники навмисно не дозволяють їм розвиватися, відкривши при цьому зелену вулицю місцевій фірмі «Атар», близької до управління містобудування та архітектури.  

 

Зараз цю компанію знову розглядають в якості головної обвинуваченої, хоча її представники стверджують, що вони працюють на загальних підставах.

 

Глава Асоціації зовнішньої реклами України Артем Біденко не виключає, що чиновники справді затіяли чистку центру, щоб з часом звільнити найбільш привабливі місця і віддати їх «своїм» компаніям. Схожа схема витіснення з центру неугодних свого часу була апробована в Харкові. «Якщо це відбудеться, розстановка сил на місцевому рекламному ринку може істотно змінитися. У першу чергу мова йде про ослаблення позицій мережевих операторів, які активно намагаються розширити свою присутність в Івано-Франківську («Октагон», «Біг Борд», «Наша справа», «Стар» тощо), і збільшенні частки дрібних місцевих фірм », - говорить г-н Біденко.



З ним згоден і директор дослідницької компанії Doors Consulting Сергій Смоляр.

 

«Як показує практика, всі заборони в кінцевому підсумку виливаються в посилений ріст кількості носіїв якогось одного власника», - резюмує він. Самі рекламісти ситуацію не коментують, побоюючись репресій з боку чиновників. На умовах анонімності вони відзначають, що працювати в місті стає складніше.
Практично всі питання тут вирішуються на рівні особистих контактів.



Правила розміщення зовнішньої реклами були прийняті ще в 2001 р. і на сьогоднішній день явно застаріли. Численні спроби затвердити новий звід так нічим і не закінчилися.



Втім, Володимир Немашкало у відповідь на подібні звинувачення дивується: «Навіщо приймати нові правила, якщо і колишні відмінно працюють?». Доходи зовнішню рекламу падають Обмежувати операторів в інших районах Івано-Франківська місцеві функціонери не планують.



Навпаки, як заявляє пан Немашкало, дозвільна документація зараз видається в максимально стислі терміни. Причина несподіваної любові до рекламістам проста - в нинішньому році влада має намір суттєво збільшити бюджетні надходження від зовнішньої реклами. Якщо в 2007 р. місто отримало 1,6 млн грн., То в цьому розраховує зібрати 2,7 млн ​​грн.



Можливість же нарощувати доходи від реклами за рахунок підвищення тарифів у чиновників вкрай обмежена. Івано-Франківськ є, мабуть, єдиним містом в країні, де орендна ставка нараховується не з розрахунку площі проекції щита на землю, як це прийнято в інших населених пунктах, а виходячи з площі самої конструкції. Тобто за двосторонній щит доводиться платити практично в два рази більше, ніж за односторонній.



Крім того, ставки прив'язані до розміру мінімальної зарплати і, відповідно, коригуються в міру її підвищення, що останнім часом відбувається досить часто - по кілька разів на рік.


Як наслідок, вартість івано-франківського щита на сьогоднішній день є досить високою і стартує від 550 грн. на місяць. Судячи з темпів інфляції в країні, це далеко не межа. Самі рекламісти продають площині по $ 170 в місяць. Протягом останнього року ця цифра не змінювалася, отже, маржа операторів постійно скорочується.



Володимир Немашкало, погоджуючись з тим, що щити дійсно обходяться рекламістам дорогувато, все ж не бачить причин для зміни схеми нарахувань.

 

«Якщо агентства подають заявки на нові конструкції, значить, цей бізнес залишається для них вигідним", - пояснює він. За даними чиновника, на сьогоднішній день в місті налічується близько 600 носіїв, причому практично всі вони заполнени.Сергей Смоляр стверджує, що середня завантаженість щитів в Івано-Франківську становить близько 90%, що вимагає розширення мережі, оскільки оптимальний показник не повинен перевищувати 85% .

 

Але чи захочуть рекламісти освоювати не дуже популярні серед рекламодавців околиці, тим більше що за конструкції на периферії доведеться платити за тими ж тарифами, що і в центрі, - велике питання.

 

Людмила Ксьонз

Бизнес, Остров


30.04.2012 Людмила Ксьонз 1206 6
Коментарі (6)

11 2012.04.30, 23:14
"Атар" належить Олегу Гаркоту - начальнику управління архітектури. Здогадайтеся, хто отримає право встановлювати нові конструкції. Хоча, заради справедливості відзначу, що у так званих "мережевих компаній" ціни на борди значно вищі. Для клієнта немає значення, хто буде господарювати на ринку. Весь цей писк через те, що одна ворона у іншої забрала кусень сиру.
до 11 2012.05.01, 05:30
в Вас інформація застаріла Атар вже років пять не належить Гаркоту...
В.Немашкало 2012.05.01, 23:42
Ця інформація початку 2008 року. Чого тільки не сталося за цей час. На сьогодні практично все в ній не відповідає дійсності
Як 2012.05.02, 00:23
завжди. Однi корупцiонери (новi) потiснили iнших корупцiонерiв (старих). Корупцiя починае пожирати уже сама себе. I старим корупцiОнерам це не подобаеться, бо тепер вони в ролi тих, що програли.
КОСМОС 2012.05.02, 12:31
Після їхнього "панування" в Івано- Франківську ніхто голосувати за цю силу більше не буде. Це такі самі гниди як ПР, Наша Україна, Рух і т.д. Пропонуємо перейменувати Свободу на: даю декілька варіантів - В.О.Сваволя, В.О.Сволота, В.О.Босота. А Івано-Франківську міську організацію Свобода перейменувати Івано- Франківське міське відділення ТЯГНИБАКСІВ. Ганьба Свободі!!! А відгатайте чому тепер Яникова прокуратура їх не чіпає ні за "ремонт" доріг, а ні за ЄРЦ, всі вони обєдналися "заради майбутнього". Свободу не спинити!!!
Cанітар 2012.05.02, 12:58
Ти вже сюди втік, шизику? Там ти водій, тут КОСМОС, а верещиш те саме. Сиди тихо, поки не довезуть тебе до дурки. Шприци готові і кашки дадуть.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4245 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

743