Явлення Христа та християн світові – найбільша андерґраундна акція

 

 

Від свистопляски навколо «Пуссі Райот» та реакції на неї – нудна гіркота: все йде протореним шляхом, своя свої познаша... У цій ситуації немає Бога, окрім Бога стражденного, і Пелевін – пророк Його: хтось наївно уявляє, ніби тут війна за віру та вітчизну (умовно позначаючи, православно-консервативні або, навпаки, ліберальні), а в дійсності – знімають тут черговий снаф, і бойові телекамери навіть не приховані у камуфляж.

 

Ні – прямих аналогій у тому сенсі, що ці ось – орки, а ті – мешканці офшара, ці – статисти, а ті – сценаристи, я проводити не хочу, «не порівнюй – живий непорівнянний». Але вважаю, що згадані вище наївність і простота злочинні, для християн вони неприпустимі, й огидний збір підписів під відозвами «народного гніву», що тривав у ряді храмів Москви, не єдине тому свідчення.

 

Коли литовський католицький філософ Антанас Мацейна у книзі «Таємниця беззаконня» коментував повість Соловйова про антихриста, розмірковував про способи боротьби антихриста з Церквою Христовою та про те, як християни ведуться на провокації, він писав: «Ніж Святого Духа теж буває гострий. Але він ніколи не спрямований у саме серце. Натомість, антихрист завжди цілить у саме серце. Він не прагне очистити виноградники Христові, він прагне вирубати їх. Злочини, звершувані християнами, дають йому змогу почати боротьбу, і водночас, вони прекрасно маскують нищівний характер цієї боротьби». Як же усе це знайоме нам...

 

Про те, як члени Церкви завдають шкоди Церкві тим, що забувають заповіді Христа й вище духу євангельського ставлять цінності політичні, національні, культурні та інші, сказане-пересказане багато. Але і шлях ескапізму, піддавання анафемі всього, що є у світі, самоспалення в скитах – не шлях християнина. Кидання зерна в багнюку, явлення Христа, а за ним – християн, світові, аби не відкинути чи знищити його, але зцілити, преобразити – найбільша андерґраундна акція, скандалон грецькою, яка перевернула без-Божний людський стан речей і яка продовжує перевертати донині.

 

Перші пустельники, що залишали пишні імперські храми та єпископські катедри заради чистоти Богоспілкування, кидали виклик суєтності світу своїм відходом – і світ, спершу крутив пальцем біля скроні, а потім – відчував пекельну порожнечу в місці відсутності тих ненормальних, ішов за ними в пустелю; юродиві, які здирали вапу з гробів суспільства, кидали цей виклик, навпаки, своїм настирливим вторгненням у суєту світу, і розлючений світ, який спершу гнав їх із папертей, мимоволі починав дослухатися до них.

 

Церква не може не брати участі в житті світу, затиснути носа й вийти з нього в гетто, цього не було і не буде, такої радості антихристу ми не подаруємо. Але виконувати заповіт Христа із перетворення світу християнин може в один-єдиний спосіб: усюди, де б не був, лишатися християнином, орієнтувати дух і серце на Євангеліє. Християнин може і повинен бути тим, ким покликаний бути: і військовим, і торговцем, і правозахисником. Але ідеалом військового завжди буде не капелан, який освячує ракети та винищувачі під прицілом телекамер, а сорок солдатів, за віру Христову вмерзлих у лід Севастійського озера. Ідеалом торговця – не успішний власник церковної крамнички з торгівлі свічками та іконками, а юнак з Ассізи, якого батько бив за те, що той роздавав, торгуючи, батьківські гроші й товари бідноті. А ідеалом правозахисника – не той, хто закликає кесаря побивати камінням нечестивих, а Той, хто захистив своє власне право заради любові до людей піти за них на хрест.

 

о.Сергій (Круглов)

Братство

 


Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

859 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

793
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1609
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2239
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4215 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3216

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

218

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

446

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

386

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

858
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

628
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

671
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

959
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1072
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

672
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6255
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1748
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31762 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1543
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

756 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

720