Явлення Христа та християн світові – найбільша андерґраундна акція

 

 

Від свистопляски навколо «Пуссі Райот» та реакції на неї – нудна гіркота: все йде протореним шляхом, своя свої познаша... У цій ситуації немає Бога, окрім Бога стражденного, і Пелевін – пророк Його: хтось наївно уявляє, ніби тут війна за віру та вітчизну (умовно позначаючи, православно-консервативні або, навпаки, ліберальні), а в дійсності – знімають тут черговий снаф, і бойові телекамери навіть не приховані у камуфляж.

 

Ні – прямих аналогій у тому сенсі, що ці ось – орки, а ті – мешканці офшара, ці – статисти, а ті – сценаристи, я проводити не хочу, «не порівнюй – живий непорівнянний». Але вважаю, що згадані вище наївність і простота злочинні, для християн вони неприпустимі, й огидний збір підписів під відозвами «народного гніву», що тривав у ряді храмів Москви, не єдине тому свідчення.

 

Коли литовський католицький філософ Антанас Мацейна у книзі «Таємниця беззаконня» коментував повість Соловйова про антихриста, розмірковував про способи боротьби антихриста з Церквою Христовою та про те, як християни ведуться на провокації, він писав: «Ніж Святого Духа теж буває гострий. Але він ніколи не спрямований у саме серце. Натомість, антихрист завжди цілить у саме серце. Він не прагне очистити виноградники Христові, він прагне вирубати їх. Злочини, звершувані християнами, дають йому змогу почати боротьбу, і водночас, вони прекрасно маскують нищівний характер цієї боротьби». Як же усе це знайоме нам...

 

Про те, як члени Церкви завдають шкоди Церкві тим, що забувають заповіді Христа й вище духу євангельського ставлять цінності політичні, національні, культурні та інші, сказане-пересказане багато. Але і шлях ескапізму, піддавання анафемі всього, що є у світі, самоспалення в скитах – не шлях християнина. Кидання зерна в багнюку, явлення Христа, а за ним – християн, світові, аби не відкинути чи знищити його, але зцілити, преобразити – найбільша андерґраундна акція, скандалон грецькою, яка перевернула без-Божний людський стан речей і яка продовжує перевертати донині.

 

Перші пустельники, що залишали пишні імперські храми та єпископські катедри заради чистоти Богоспілкування, кидали виклик суєтності світу своїм відходом – і світ, спершу крутив пальцем біля скроні, а потім – відчував пекельну порожнечу в місці відсутності тих ненормальних, ішов за ними в пустелю; юродиві, які здирали вапу з гробів суспільства, кидали цей виклик, навпаки, своїм настирливим вторгненням у суєту світу, і розлючений світ, який спершу гнав їх із папертей, мимоволі починав дослухатися до них.

 

Церква не може не брати участі в житті світу, затиснути носа й вийти з нього в гетто, цього не було і не буде, такої радості антихристу ми не подаруємо. Але виконувати заповіт Христа із перетворення світу християнин може в один-єдиний спосіб: усюди, де б не був, лишатися християнином, орієнтувати дух і серце на Євангеліє. Християнин може і повинен бути тим, ким покликаний бути: і військовим, і торговцем, і правозахисником. Але ідеалом військового завжди буде не капелан, який освячує ракети та винищувачі під прицілом телекамер, а сорок солдатів, за віру Христову вмерзлих у лід Севастійського озера. Ідеалом торговця – не успішний власник церковної крамнички з торгівлі свічками та іконками, а юнак з Ассізи, якого батько бив за те, що той роздавав, торгуючи, батьківські гроші й товари бідноті. А ідеалом правозахисника – не той, хто закликає кесаря побивати камінням нечестивих, а Той, хто захистив своє власне право заради любові до людей піти за них на хрест.

 

о.Сергій (Круглов)

Братство

 


Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1390
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1051
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2073
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3554
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1341
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1332

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1688

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

501

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1139

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1308
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

399
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24254
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

502
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

441
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

622
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1510
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

677
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4643
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

603
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1528 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

615
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

526