Аварія на ЧАЕС: дослідження медиків ІФНМУ

 

 

Науковці ІФНМУ були одними з перших, хто вивчив стан щитоподібної залози і травної системи в людей, уражених малими дозами радіації після Чорнобильської аварії.

 

Тоді ж у ліквідаторів виявили тривожні, астенічні, депресивні та обсесивно-фобічні розлади.

 

26 квітня – День Чорнобильської трагедії. Цього року Україна вшановує її 31-у річницю.

 

У перші роки після аварії на Чорнобильській атомній електростанції дослідження в медичній сфері наслідків радіаційного опромінення просувалися швидкими кроками.

 

Ґрунтовні наукові розробки велися свого часу на кафедрі гістології, цитології та ембріології ІФНМУ.

 

На столі в кабінеті завідувача кафедри, лауреата премії ім. В. П. Комісаренка НАН України, премії Національної академії медичних наук України, професора Сергія Геращенка – монографії та автореферати дисертацій, морфологічні фрагменти яких були виконані на кафедрі гістології цитології та ембріології, на тему наслідків іонізуючого випромінювання на здоров’я людини. Починаючи з 90-х рр., кафедра займалася цими питаннями.

 

Остап Грищук вивчав особливості розвитку і перебігу слинокам’яної хвороби під впливом малих доз радіації. Вікторія Цеглинська досліджувала зміни печінки під впливом низьких рівнів іонізуючого випромінювання.

 

Ярослав Орішко проводив клініко-експериментальні дослідження про вплив малих доз радіації на щитоподібну залозу в ендемічній зоні Прикарпаття.

 

Згодом вийшла монографія, присвячена впливу малих доз іонізуючого випромінювання на слинні залози. Її автори – Остап Грищук, Олена Дєльцова, Сергій Геращенко. «Під керівництвом професора Євгена Нейка була виконана велика робота, присвячена особливостям виразкової хвороби дванадцятипалої кишки в умовах тривалої дії малих доз опромінення,» – розповідає Сергій Геращенко.

 

Науковці ІФНМУ були одними з перших, хто вивчив стан щитоподібної залози і травної системи в тих людей, які були уражені малими дозами радіації. «Коли сталась аварія, ці дослідження фінансувалися. Були спеціальні програми, міжнародні фонди, – продовжує науковець. – Під час досліджень ми виявили ознаки гіпотиреозу, автоімунного тиреоїдиту." З часу Чорнобильської катастрофи поширеність цієї патології значно зросла. Як зауважує Сергій Геращенко, не в кожного він зв’язаний з іонізуючим випромінюванням, але про цей фактор дослідники ІФНМУ заговорили одними з перших.

 

Важливими є дослідження про психічне здоров’я ліквідаторів на ЧАЕС.

 

Розповідає доцент кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Оленою Пітик: «Йшлося про непсихотичні психологічні розлади. Основна причина – складна взаємодія біологічних та психологічних факторів. Вплив має не тільки біологічний стрес від іонізуючого випромінювання, але й психологічний стрес для ліквідаторів аварії, для переселенців, для дітей».

 

Також важливим фактором було те, що люди ідентифікували себе не як тих, хто вижив під час катастрофи, а як жертви катастрофи: «Це викликає розгубленість, недовіру, ірраціональний страх. Тому підвищується рівень тривожності», – говорить Олена Пітик.

 

Тоді в ліквідаторів виявили тривожні, астенічні, депресивні та обсесивно-фобічні розлади, – зазначає науковець: «З часом вони набули хронічної форми, бо порушився мозковий гомеостаз. Зрушилася мозкова нейродинаміка. Також порушилася психологічна адаптація». Свого часу для людей, які постраждали від аварії розробили спеціальні дієти, які б мали виводити радіонукліди.

 

Одразу після Чорнобильської аварії надавати кваліфіковану психологічну та психіатричну допомогу було складно, каже медик: «Тоді не було закону про психіатричну допомогу. Психіатрія взагалі дуже стигматизована, а тоді надзвичайно. Тому такі люди не зверталися до психіатрів, пізніше вони їх консультували, але... Пацієнти приходили до неврологів та терапевтів...»

 

Зараз, як і раніше, психіатри не мають затвердженого протоколу, за яким можуть лікувати хворого, ураженого іонізуючим випромінюванням. Якщо виявляють розлади, то лікують їх за схемою соматичних розладів. Такого поняття як розлади від іонізуючого випромінювання немає, адже по своїй природі ці порушення поліетіологічні.

 

Нагадаємо, вибух стався 26 квітня 1986 року о 1:23:47 під час проведення проектного випробування турбогенератора №8 на енергоблоці №4, унаслідок якого було повністю зруйновано реактор. Будівля енергоблоку, а також покрівля машинного залу частково обвалилися.

 

Безпосередньо під час вибуху на четвертому енергоблоці загинула лише одна людина, ще один чоловік помер вранці від отриманих травм.

 

Наступного дня зі станції евакуювали до  московської лікарні №6 104 постраждалих. Згодом, у 134 співробітників ЧАЕС, членів пожежних та рятувальних команд розвинулася променева хвороба. 28 з них померли впродовж наступних кількох місяців.

 

З 1986 по 1992 роки тільки за офіційними даними у ліквідації наслідків аварії брали участь 600 тисяч осіб, ще понад мільйон людей було задіяно у роботах в 30-кілометровій зоні.

 

Перше повідомлення про аварію на Чорнобильській АЕС з'явилося у радянських ЗМІ 27 квітня, лише через 36 годин після вибуху на четвертому реакторі. Опромінюванню піддалися території України, Білорусії, Росії та ще 14 європейських держав.

 

 

Читайте також:

В Івано-Франківську вшанували 31-ту річницю Чорнобильської катастрофи (фото)


26.04.2017 588 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2397
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1111
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1061
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2238
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3672
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2649 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

919

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

791

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

741

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

713
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10414
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1262
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5400
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1115
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2908
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1260
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

503
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

360 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

798
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

690
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

739