За час перебування на посаді міського голови Івано-Франківська Зіновія Шкутяка (1998-2006 рр.) у місті відбувався справжній будівельний бум. Ніде, окрім хіба-що Києва, так швидко не роздавали землю під будівництво взагалі, і у центральній частині міста зокрема.
На пару зі своїм першим заступником Богданом Ониськівим вони роздерибанили все що тільки було можна. Забудували всі міжбудинкові проміжки, спортивні і дитячі майданчики, стоянки і навіть місця для розміщення смітників. Земельних аукціонів не проводилося, архітектурні ради проходили формально - одним словом були всі умови для того щоб землю віддавати кільком наближеним структурам. В центрі міста будували поспіхом, дешево абияк і абищо, - в основному торгові центри і іншу комерційну нерухомість. Всі ми щоденно оцінюємо «архітектурну цінність» цих споруд.
Отож, землі «наші забудовники» набрали на роки. Варто лише згадати, пустку на Валах над торговим центром «Оазис», де колись було кафе «Казка», або десятки соток землі біля центрального міського озера обгороджені нині парканами.
Фірми «Гаразд Україна», «Екстім», «Арс-дім» і деякі інші («Франківськміськбуд», «КГД», «Експрес-24», під-ць Лисак) успішно справилися зі своїм завданням, - у центрі міста усі «пломби Ониськіва» були покладені. Навіть фонтан, що був біля універмагу «Прикарпаття» навпроти будинку де зараз знаходиться телебачення «Вежа», зруйнували і вліпили, маленький «торговий центрик».
Потім хотіли ще забудувати стоянку машин перед універмагом, але не вийшло, змінилася влада.
Оскільки земля віддавалась на неконкурентних засадах і тільки своїм, то грошові поступлення йшли тільки в кишені З.Шкутяка, Б.Ониськіва, О.Синютки і керівникам земельного і архітектурного управлінь міськвиконкому, минаючи міський бюджет. Земля без конкурсу передавалась в оренду, далі орендар на період будівництва звільнявся від плати за землю, а потім земля разом з новозбудованим будинком передавалась на баланс ОСББ чи приватному ЖЕКу. І досі, ще з тих часів Шкутяка і Ониськіва, в оренді, оформлений на підставних осіб, перебуває не один десяток соток землі.
Місто тоді від фактичного відчуження землі отримувало нуль, хоча могло мати від 2 тисяч до 30 тисяч доларів за сотку землі. А загалом за сотні гектарів землі місто могло отримати до міського бюджету більше 100 млн. доларів. Звідки такі гроші, хто зміг би їх заплатити? – Могли би, але не заплатили, поділились прибутками тільки з керівниками міста і відповідних дозвільних служб. Підрахуйте, з 2000 року і по наш час введено сотні тисяч квадратних метрів житлової і не житлової площі. Ціна житлової площі в різні роки коливалась від 300 до 1500 доларів за квадратний метр, а ціна не житлової становила від 800 до 3000 доларів за квадратний метр…
Але ми в цій статті не про це. Ми хочемо запросити до розмови громадськість міста Івано-Франківська. Ми хочемо поговорити про те, що ж в результаті нам набудували наші доморощені забудовники.
Представляємо вам перші фото. Так званий центр «Легенда», який своїм виглядом спотворив історичний центр міста, майдан на котрому розташований символ міста – Ратуша. У народі цей центр, завдяки тому, що він на даху має роги, називають «Чорт».
Наступний новий торговий центр, - «Крематорій» - розташувався біля торгових центрів «Сезам», «Доміно», «Зебра».
Ця унікальна споруда виросла неподалік від обласного художнього музею (центру мистецтв) і прямо навпроти паралельно у 10-ти метрах від торгового центру «Зебра».
Споруда не тільки не вписується в архітектурний ансамбль, «Крематорій» спричинив руйнуванню і сприяє подальшому руйнуванню фундаменту католицького храму у якому був похований засновник нашого міста. Міська влада всіляко перешкоджала цьому будівництву та обласна влада, в особі обласної архітектури і управління охорони об’єктів культурної спадщини, дали добро… Куди тільки дівається принциповість, патріотизм і здоровий глузд, коли перед очима починають мелькати стодоларові купюри у великій кількості.
Просимо надсилати фото «унікальних споруд», котрі за останні роки з’явились у місті Івано-Франківську завдяки діяльності наших забудовників, та які своїм виглядом руйнують архітектурний ансамбль або псують вигляд нашого міста.
Тетяна Суха для агенції новин «Фіртка»