Янгол-маляр

 

Olimpij

 

Ця історія взята з книги “Києво-Печерський Патерик” та оброблена українським письменником, журналістом та культурно-освітнім діячем Романом Завадовичем (1903-1985).

“Києво-Печерський Патерик” є збіркою переказів про життя ченців Києво-Печерської Лаври, що була створена в 13 столітті єпископом Симоном і ченцем Полікарпом.

 Печерський монах Олімпій жив за владарювання великого князя Всеволода Ярославича. Змалку дуже любив рисувати й малювати. Батько з матір'ю порадились і віддали свого талановитого сина вчитися малярства до грецьких малярів, що тоді розмальовували церкву Печерського монастиря в Києві.

Коли Олімпій закінчив науку малярства, то не тільки став відомим митцем, але й ченцем у Печерськім монастирі. Тут, у своїй келії, він малював ікони. До нього заходили люди навіть з далеких сторін і замовляли образи. Олімпій удень малював, а ввечері та вночі ходив до церкви на богослужіння, молився і співав побожні пісні.

Одного разу до Олімпія прийшов чоловік, що проживав за Києвом.

- Святий отче! - сказав. - Намалюйте образ Божої Матері. І, прошу Вас, постарайтесь, щоб він уже на свято Успіння був у нашій церкві. Того дня буде у нас великий празник.

Олімпій був радий сповнити прохання того чоловіка, але тимчасом важко захворів. Минали дні за днями, а праця коло образа не поступала. Тяжко зажурився Олімпій, сумував і той чоловік, що замовив образ. Празник Успіння був уже зовсім близько, люди готувались урочисто посвятити образ, а образа не було...

Напередодні Успіння вступив в кімнату недужого Олімпія якийсь невідомий юнак і, не промовивши ні слова, почав малювати образ.

“Мабуть, іншого маляра знайшов собі той чоловік і прислав його сюди”, - подумав Олімпій і став мовчки приглядатись до малювання.

І було на що дивитись навіть Олімпієві! Юнак був неабиякий майстер. Робота коло образа поступала несподівано скоро. Не минуло й трьох годин — і образ був готовий. Та й як чудово був виконаний! Олімпій ніколи не бачив такого прегарного образа. 

Настав вечір. У келії померкло. Олімпій з труднощами підвівся на ліжку й засвітив лампадку. Але яке ж було його здивування, коли не побачив ні маляра, ні образа! Вони зникли...

Олімпій впав на постіль і, не розуміючи, що сталося, почав гаряче молитися.

А на другий день був празник Успіння Богородиці, і той чоловік, що замовив образ, з сумом у душі прийшов до церкви. Таке величне, урочисте мало бути сьогодні святкування... 

Глянув на престіл — і здригнувся. Що це? Новий образ Божої Матері вже стоїть на своїм місці? Спочатку не вірив своїм очам, а потім йому зробилося страшно, і він вибіг з церкви. За хвилину вернувся з людьми, і всі побачили, що в церкві справді стоїть замовлений в Олімпія образ. Настала велика радість. Урочисто посвячено образ. Потім усі люди пішли громадою в Київ подякувати Олімпієві за те, що він, незважаючи на недугу, за одну ніч намалював таку чудову ікону, ще й переніс її до церкви.

Але важко хворий Олімпій нічого не знав. Про це дивне диво дізналися ченці й теж зібралися коло Олімпієвої келії. Ігумен вступив у келію і запитав: 

- Отче, хто намалював образ?

- Янгол його намалював! - відповів ледве чутно Олімпій. - Тепер я це напевно знаю. Ось він тепер стоїть біля мене, щоб узяти мене з собою... 

По тих словах Олімпій завмер бездиханним. Душу монаха-митця забрав янгол-митець і поніс її перед Божий престіл по найбільшу нагороду.

 

(За матеріалами річника ілюстрованого журналу “Веселка” 1973 року, Видання Українського Народного Союзу, Джерсі-сіті — Нью-Йорк.)


05.02.2014 1739 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

512
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1284
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2221 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1094
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3022
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2077

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

854

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1006

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1435

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2042
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26326 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

729
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

926
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2964
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1214
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

909
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1173
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1177
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

381
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4203
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1039
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1607