Цьогоріч в Україні вшановують 80-ті роковин жорстокої і тотальної депортації автохтонних українців з етнічних земель українсько-польського пограниччя.
Символічно, що саме у таку дату завідувач кафедри українознавства і філософії ІФНМУ - Ігор Любчик видав книгу «Лемківські долі і недолі» англійською мовою.
Про актуальність теми сьогодні та свої дослідження прикарпатський історик розповів журналістці Фіртки.
"Ця наукова праця є результатом багаторічних пошуків і досліджень, і вийшла вона саме у 80-ті роковини. Очевидно, що однією з візій сучасної гуманітаристики є її позиціонування в англомовному світі. Тим паче у воєнних реаліях сьогодення історія набуває ще більшої ваги.
Мої пошуки щодо цієї теми чимало років тривали в архівах України, Польщі та Словаччини. Відтак, у книзі розкриваємо складні сторінки історії найзахіднішої етнографічної групи українців – лемків, яких внаслідок трагічних подій середини ХХ ст. виселили з батьківських теренів", — каже Ігор Любчик.
Науковець наголошує, що сьогодні лемки перебувають під загрозою втрати своєї самобутності, оскільки розпорошені по всьому світу.
"Серед інших держав чимало питань з лемкознавства досі продовжують залишатися спекулятивними. І саме цей фактор перш за все давно мотивував видати книгу англійською мовою з репрезентативним джерелознавчим матеріалом, який є добрим аргументом для дослідників, громадських діячів, а також для спростування політичних спекуляцій.
Переконаний, що про український етнопростір, який не загубили і не забули його автохтони-лемки, а з якого їх свідомо і насильно вигнали, треба постійно пам’ятати і нагадувати не тільки українцям, але й полякам та словакам.
Мені приємно, що видання побачило світ завдяки щедрим поціновувачам лемківської спадщини з української діаспори у США, а тому його розповсюдження є першочерговим для бібліотек США, Канади, Польщі та інших осередків української діаспори у світі", — додав лемкознавець.
До слова, англійський варіант книги є продовженням раніше започаткованих автором видань з лемкознавства українською і польською мовами.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: