Андрей Шептицький: історія життя бізнесмена та лідера думок Європи

Як монах  став підприємцем, бізнес-тренером та одним з найуспішніших  інвесторів  України та  Європи?

Ми знаємо  про  іноземних  інвесторів Маска, Безоса та бізнес-тренерів Кіосакі, Карнегі.

А що ми знаємо про Андрея Шептицького, крім того, що він очолював Українську Греко-Католицьку Церкву в ХІХ ст.?

Мало хто знає, що він, будучи монахом і священником, був  успішним  і відомим в Європі інвестором, мав нафтовий бізнес. А ще мав бізнес у сфері харчування, нерухомості, галузі сільського господарства. У його власності перебували заводи, фабрики, земельні площі, нерухомість в кількох країнах Європи  та  декілька рахунків  в австрійських банках.

А ще він був успішним бізнес-тренером: популярні зараз принципи ведення бізнесу  Шептицький використовував ще в далекому ХІХ ст. Він був авторитетною особистістю в бізнес-колах, серед політичної еліти, духовенства та місцевих жителів.

Це публікація про  монаха, священника, успішного українського інвестора, трендсеттера та бізнес-тренера життєвий шлях якого варто знати. 

Наприкінці  XVIII ст. Західна Україна входила до складу Австро-Угорської імперії.  Це була відстала аграрна провінція,  найчисельніша і найбідніша частина імперії.

Більшість великих  підприємств та сфери впливу були зосереджені в руках іноземців, а місцеве населення переважно займалося сільським господарством, причому володів землею лише кожен третій. В той час спостерігалася шалена еміграція українців за кордон до США та Канади. 

У той час на Львівщині жила добре відома заможна  родина графів  Шептицьких.  Право на земельні володіння цій родині у 1284 році надав галицько-волинський князь Лев Данилович. 

Один з членів цієї родини  юрист за освітою Андрей Шептицький (29 липня 1865 — 1 листопада 1944) відмовився від багатих статків, став монахом і священником підпільної на той час Української Греко-Католицької Церкви. Пізніше він став Головою УГКЦ та щедрим благодійником: допомагав бідним та дітям-сиротам, переховував євреїв, розбудовував  монастирі та церкви, видавав духовну літературу.

Будучи монахом, він розбудовував економіку Галичини та став одним з найуспішніших інвесторів та підприємців Європи.


Банківська сфера

У той час всі кошти виводилися у Відень і важливо було, щоб банки та фінансові структури базувалися в Україні. Спочатку Шептицький створив страхове товариство «Дністер», яке надавало послуги релігійним об'єднанням. Коли сформувався певний капітал, він перетворив компанію у банк «Дністер».  За шість років капітал банківської установи збільшився у 22 рази!

Шептицький був акціонером "Земельного банку гіпотечного" (ЗБГ), який згодом став єдиним українським банком, що здобув визнання у світі та цінні папери якого оплачувалися у всіх банках Європи. ЗБГ кредитував житлове будівництво під заставу земельних ділянок та нерухомості. Часто банк надавав кредити під особисту поруку Шептицького не зважаючи на платоспроможність позичальника.

У  1910 році Шептицький мав на своїх банківських рахунках такі суми: Земельний банк гіпотечний — 4 441 667 корон, Банк Овчарський — 8 583 182 корон, Крайовий союз кредитовий — 27 203 616 корон, Народна торгівля — 112 760 корон, з акцій і валют — 611 465 736 корон. 


Нафтовий бізнес

Західна Україна мала інвестиційний потенціал завдяки нафтовим родовищам. В той час працювало 332 нафтові підприємства більшість з яких належала іноземцям. 

Шептицький уклав  договір на 25-30 років  з нафтовим об’єднанням «Галіція» про видобуток вуглеводів  у Львівській області (Дрогобицько-Бориславський нафтовий  басейн). За умовами цього контракту Галіція заплатила Шептицькому одразу 1 млн корон.

«Шептицький був сильно віруючою людиною, з бізнес-хваткою і сильним патріотом України. Він розбудовував нафтовий бізнес з важливою умовою - працювати  там повинні українці, тільки місцеві жителі», - розповідав Михайло Мільчаковський, священник УГКЦ.


Бізнес у галузі  нерухомості в Європі

Шептицький через іноземних маклерів та юристів купував у німецьких містах  (Лейпцигу, Гамбурзі) та в містах в Голландії земельні ділянки та споруджував на них будинки на продаж. Будівництво здійснювала компанія Heinr Bomhoff Architekt B.D.A., а прибутки від реалізації нерухомості надходили до вже відомого банку ЗБГ. Шептицький мав сильну інтуїцію - перед війною у 1939 році він вчасно продав усю нерухомість у  Європі. 


Інвестиції, фабрики та виробництво

«Андрей Шептицький випереджав час і був далекоглядним інвестором. Я б порівняв його з теперішнім Ілоном Маском. Наприклад, кооперативній спілці «Маслосоюз» священник придбав 20 автомобілів. Він уже тоді усвідомлював важливість швидкої логістики для молока та молокопродуктів. Своєю чергою «Маслосоюз» видав купони на молоко, які митрополичий секретаріат розділив між бідними жителями Львова.», - згадував Мільчаковський.

Пізніше кооперативи «Маслосоюз» і «Центросоюз» стали найуспішнішими селянськими кооперативами в історії Галичини: підприємства контролювали до 50% всього експорту молочної продукції Польщі.

Також Шептицький був співвласником першої української фабрики солодощів «Фортуна» (м.Львів). У 1935 році фабрика експортувала свої солодощі до європейських держав та навіть до США. Пізніше він відмовився  від майнових прав на фабрику на користь іншої співвласниці.

Ще один бізнес напрям - фабрика з виготовлення скляних виробів, яка мала  найсучасніше на той час  устаткування вартістю 0,5 млн доларів.

Загалом, у Львові та околицях багато фабрик, промислових проєктів, церков і шкіл будувалися завдяки інвестиціям Андрея Шептицького. Він виділив 7 000 000 корон інвестицій на чотири цукрових заводи, сірникову фабрику, а також фабрику з перероблення нафталіну.

Під його керівництвом  кошти вкладались у прибуткові підприємства, акції яких котирувались на європейських біржах. Прибутки від цієї діяльності спрямовувались  на благодійність. 


Бізнес-тренер

«Нам не дають дозволу відкрити університет у Львові, то ми відкриємо університет в кожному селі», - казав свого часу сам Шептицький.

У Західній Україні створили 246 експериментальних центрів садівництва й городництва, до яких запросили відомих професорів з Віденського аграрного університету. Вони повинні були змінити консервативні підходи у сільському господарстві, які вже були неконкурентними з європейськими.

Освіта була досить мобільною: два дні тренінгів і чотири дні закріплення навичок на практиці.


Транспорт, інфраструктура та логістика

У 20-х роках Шептицький на своїх землях, зокрема й лісових угіддях, проклав 106 кілометрів залізничного покриття (вузькоколійки).


Лісове господарство та мисливство

Продаж деревини та нафтовидобуток становив  65%  усіх фінансових надходжень Галичини. Право на вирубку лісу митрополит передав фірмі «Глесінгер» з двома обов’язковими вимогами: дотримуватися належних умов праці робітників і забезпечити дровами всі церковні установи в окрузі.

Шептицький першим утворив у своїх лісових угіддях екологічний осередок «Охорона природи». 


Бізнес в галузі сільського господарства

Мав у власності кілька тисяч гектарів земельних угідь, на яких переважно селяни-орендарі вирощували сільськогосподарську продукцію, яку потім експортували до Європи.


Бізнес-партнерство

Шептицький був доволі відомою особою в ділових колах не лише Австро-Угорщини, а й Англії, Німеччини, Італії, Швейцарії, Нідерландів. Він був партнером багатьох європейських банків, будівельних і брокерських контор.

Австрійські видавництва друкували для митрополита книги, італійські та грецькі підприємства постачали вино і солодощі, німецькі - пропонували нерухомість.


Як йому вдалося поєднати бізнес та християнство?

«Шептицький  відмовився від родинних статків і вів бізнес в найбіднішій частині Австро-угорської  імперії, де фінансові ризики  були шалені. За час його діяльності змінилася не одна окупаційна влада. В таких умовах він розбудовував економіку Галичини та мав дуже етичний підхід у веденні бізнесу»,- відзначає Роксолана Вороновська, LVBS (Львівська бізнес-школа).

Андрей Шептицький ще у далекому ХІХ ст. висловив принципи щодо ведення справ, які досі залишаються актуальним у підприємницьких сферах.

«Його вчення у бізнесі безцінне - щоб клієнт до вас прийшов, ви маєте йому послужити: найкращим товаром, найвищою якістю, справедливою ціною. У бізнесі, як і в церкві, працює принцип служіння. Так ви отримуєте вірного клієнта, партнера, друга. І навіть, якщо завтра хтось буде демпінгувати ціни, ваш клієнт все одно прийде до вас, бо він вам довіряє, бо ви граєте в довгу, а не задля одномоментної вигоди.», - пояснює підприємець Ярослав Рушин.


Зараз в Україні  на честь Андрея Шептицького називають вулиці та сквери,  встановлюють пам’ятники.  Його ім’ям названо чимало навчальних закладів та  лікарень. На його честь видали ювілейну банківську монету, а також поштові марки. Пам'ять Шептицького вшановують за кордоном. 


Бізнес-принципи Андрея Шептицького

1. Станьте власником! Прагніть стати власником підприємства, землі, нерухомості.

2. Win win - дотримуйтеся цього правила!

3. Не продавайте товар з дефектами.

4. Встановлюйте чесну ціну.

5. Чесна і своєчасна платня працівникам.

6. Основа економічного розвитку - навчання та освіта.

7. Важливо  інвестувати в освіту, бо це допомагає ставати конкурентоспроможнішим.

8. Диверсифікуйте свої активи.

9. Етика це не тягар, а двигун!

10. Будьте майстром мислення, а ще краще – майстром дії.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Світ гине від браку любові: вислови митрополита Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами

У Франківську вшанували пам'ять Митрополита Андрея Шептицького (ФОТО)                                

У Калуші встановлять горельєф митрополиту Андрею Шептицькому (ФОТО/ВІДЕО)


Коментарі ()

10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

849
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1229
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1494 2
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1636
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1764
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5583

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

374

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1913

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1687

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2714
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

236
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1006
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1021
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

108
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

224
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4474
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6373
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

415
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

104
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

210
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2653
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3599