Андрей Шептицький: історія життя бізнесмена та лідера думок Європи

Як монах  став підприємцем, бізнес-тренером та одним з найуспішніших  інвесторів  України та  Європи?

Ми знаємо  про  іноземних  інвесторів Маска, Безоса та бізнес-тренерів Кіосакі, Карнегі.

А що ми знаємо про Андрея Шептицького, крім того, що він очолював Українську Греко-Католицьку Церкву в ХІХ ст.?

Мало хто знає, що він, будучи монахом і священником, був  успішним  і відомим в Європі інвестором, мав нафтовий бізнес. А ще мав бізнес у сфері харчування, нерухомості, галузі сільського господарства. У його власності перебували заводи, фабрики, земельні площі, нерухомість в кількох країнах Європи  та  декілька рахунків  в австрійських банках.

А ще він був успішним бізнес-тренером: популярні зараз принципи ведення бізнесу  Шептицький використовував ще в далекому ХІХ ст. Він був авторитетною особистістю в бізнес-колах, серед політичної еліти, духовенства та місцевих жителів.

Це публікація про  монаха, священника, успішного українського інвестора, трендсеттера та бізнес-тренера життєвий шлях якого варто знати. 

Наприкінці  XVIII ст. Західна Україна входила до складу Австро-Угорської імперії.  Це була відстала аграрна провінція,  найчисельніша і найбідніша частина імперії.

Більшість великих  підприємств та сфери впливу були зосереджені в руках іноземців, а місцеве населення переважно займалося сільським господарством, причому володів землею лише кожен третій. В той час спостерігалася шалена еміграція українців за кордон до США та Канади. 

У той час на Львівщині жила добре відома заможна  родина графів  Шептицьких.  Право на земельні володіння цій родині у 1284 році надав галицько-волинський князь Лев Данилович. 

Один з членів цієї родини  юрист за освітою Андрей Шептицький (29 липня 1865 — 1 листопада 1944) відмовився від багатих статків, став монахом і священником підпільної на той час Української Греко-Католицької Церкви. Пізніше він став Головою УГКЦ та щедрим благодійником: допомагав бідним та дітям-сиротам, переховував євреїв, розбудовував  монастирі та церкви, видавав духовну літературу.

Будучи монахом, він розбудовував економіку Галичини та став одним з найуспішніших інвесторів та підприємців Європи.


Банківська сфера

У той час всі кошти виводилися у Відень і важливо було, щоб банки та фінансові структури базувалися в Україні. Спочатку Шептицький створив страхове товариство «Дністер», яке надавало послуги релігійним об'єднанням. Коли сформувався певний капітал, він перетворив компанію у банк «Дністер».  За шість років капітал банківської установи збільшився у 22 рази!

Шептицький був акціонером "Земельного банку гіпотечного" (ЗБГ), який згодом став єдиним українським банком, що здобув визнання у світі та цінні папери якого оплачувалися у всіх банках Європи. ЗБГ кредитував житлове будівництво під заставу земельних ділянок та нерухомості. Часто банк надавав кредити під особисту поруку Шептицького не зважаючи на платоспроможність позичальника.

У  1910 році Шептицький мав на своїх банківських рахунках такі суми: Земельний банк гіпотечний — 4 441 667 корон, Банк Овчарський — 8 583 182 корон, Крайовий союз кредитовий — 27 203 616 корон, Народна торгівля — 112 760 корон, з акцій і валют — 611 465 736 корон. 


Нафтовий бізнес

Західна Україна мала інвестиційний потенціал завдяки нафтовим родовищам. В той час працювало 332 нафтові підприємства більшість з яких належала іноземцям. 

Шептицький уклав  договір на 25-30 років  з нафтовим об’єднанням «Галіція» про видобуток вуглеводів  у Львівській області (Дрогобицько-Бориславський нафтовий  басейн). За умовами цього контракту Галіція заплатила Шептицькому одразу 1 млн корон.

«Шептицький був сильно віруючою людиною, з бізнес-хваткою і сильним патріотом України. Він розбудовував нафтовий бізнес з важливою умовою - працювати  там повинні українці, тільки місцеві жителі», - розповідав Михайло Мільчаковський, священник УГКЦ.


Бізнес у галузі  нерухомості в Європі

Шептицький через іноземних маклерів та юристів купував у німецьких містах  (Лейпцигу, Гамбурзі) та в містах в Голландії земельні ділянки та споруджував на них будинки на продаж. Будівництво здійснювала компанія Heinr Bomhoff Architekt B.D.A., а прибутки від реалізації нерухомості надходили до вже відомого банку ЗБГ. Шептицький мав сильну інтуїцію - перед війною у 1939 році він вчасно продав усю нерухомість у  Європі. 


Інвестиції, фабрики та виробництво

«Андрей Шептицький випереджав час і був далекоглядним інвестором. Я б порівняв його з теперішнім Ілоном Маском. Наприклад, кооперативній спілці «Маслосоюз» священник придбав 20 автомобілів. Він уже тоді усвідомлював важливість швидкої логістики для молока та молокопродуктів. Своєю чергою «Маслосоюз» видав купони на молоко, які митрополичий секретаріат розділив між бідними жителями Львова.», - згадував Мільчаковський.

Пізніше кооперативи «Маслосоюз» і «Центросоюз» стали найуспішнішими селянськими кооперативами в історії Галичини: підприємства контролювали до 50% всього експорту молочної продукції Польщі.

Також Шептицький був співвласником першої української фабрики солодощів «Фортуна» (м.Львів). У 1935 році фабрика експортувала свої солодощі до європейських держав та навіть до США. Пізніше він відмовився  від майнових прав на фабрику на користь іншої співвласниці.

Ще один бізнес напрям - фабрика з виготовлення скляних виробів, яка мала  найсучасніше на той час  устаткування вартістю 0,5 млн доларів.

Загалом, у Львові та околицях багато фабрик, промислових проєктів, церков і шкіл будувалися завдяки інвестиціям Андрея Шептицького. Він виділив 7 000 000 корон інвестицій на чотири цукрових заводи, сірникову фабрику, а також фабрику з перероблення нафталіну.

Під його керівництвом  кошти вкладались у прибуткові підприємства, акції яких котирувались на європейських біржах. Прибутки від цієї діяльності спрямовувались  на благодійність. 


Бізнес-тренер

«Нам не дають дозволу відкрити університет у Львові, то ми відкриємо університет в кожному селі», - казав свого часу сам Шептицький.

У Західній Україні створили 246 експериментальних центрів садівництва й городництва, до яких запросили відомих професорів з Віденського аграрного університету. Вони повинні були змінити консервативні підходи у сільському господарстві, які вже були неконкурентними з європейськими.

Освіта була досить мобільною: два дні тренінгів і чотири дні закріплення навичок на практиці.


Транспорт, інфраструктура та логістика

У 20-х роках Шептицький на своїх землях, зокрема й лісових угіддях, проклав 106 кілометрів залізничного покриття (вузькоколійки).


Лісове господарство та мисливство

Продаж деревини та нафтовидобуток становив  65%  усіх фінансових надходжень Галичини. Право на вирубку лісу митрополит передав фірмі «Глесінгер» з двома обов’язковими вимогами: дотримуватися належних умов праці робітників і забезпечити дровами всі церковні установи в окрузі.

Шептицький першим утворив у своїх лісових угіддях екологічний осередок «Охорона природи». 


Бізнес в галузі сільського господарства

Мав у власності кілька тисяч гектарів земельних угідь, на яких переважно селяни-орендарі вирощували сільськогосподарську продукцію, яку потім експортували до Європи.


Бізнес-партнерство

Шептицький був доволі відомою особою в ділових колах не лише Австро-Угорщини, а й Англії, Німеччини, Італії, Швейцарії, Нідерландів. Він був партнером багатьох європейських банків, будівельних і брокерських контор.

Австрійські видавництва друкували для митрополита книги, італійські та грецькі підприємства постачали вино і солодощі, німецькі - пропонували нерухомість.


Як йому вдалося поєднати бізнес та християнство?

«Шептицький  відмовився від родинних статків і вів бізнес в найбіднішій частині Австро-угорської  імперії, де фінансові ризики  були шалені. За час його діяльності змінилася не одна окупаційна влада. В таких умовах він розбудовував економіку Галичини та мав дуже етичний підхід у веденні бізнесу»,- відзначає Роксолана Вороновська, LVBS (Львівська бізнес-школа).

Андрей Шептицький ще у далекому ХІХ ст. висловив принципи щодо ведення справ, які досі залишаються актуальним у підприємницьких сферах.

«Його вчення у бізнесі безцінне - щоб клієнт до вас прийшов, ви маєте йому послужити: найкращим товаром, найвищою якістю, справедливою ціною. У бізнесі, як і в церкві, працює принцип служіння. Так ви отримуєте вірного клієнта, партнера, друга. І навіть, якщо завтра хтось буде демпінгувати ціни, ваш клієнт все одно прийде до вас, бо він вам довіряє, бо ви граєте в довгу, а не задля одномоментної вигоди.», - пояснює підприємець Ярослав Рушин.


Зараз в Україні  на честь Андрея Шептицького називають вулиці та сквери,  встановлюють пам’ятники.  Його ім’ям названо чимало навчальних закладів та  лікарень. На його честь видали ювілейну банківську монету, а також поштові марки. Пам'ять Шептицького вшановують за кордоном. 


Бізнес-принципи Андрея Шептицького

1. Станьте власником! Прагніть стати власником підприємства, землі, нерухомості.

2. Win win - дотримуйтеся цього правила!

3. Не продавайте товар з дефектами.

4. Встановлюйте чесну ціну.

5. Чесна і своєчасна платня працівникам.

6. Основа економічного розвитку - навчання та освіта.

7. Важливо  інвестувати в освіту, бо це допомагає ставати конкурентоспроможнішим.

8. Диверсифікуйте свої активи.

9. Етика це не тягар, а двигун!

10. Будьте майстром мислення, а ще краще – майстром дії.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Світ гине від браку любові: вислови митрополита Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами

У Франківську вшанували пам'ять Митрополита Андрея Шептицького (ФОТО)                                

У Калуші встановлять горельєф митрополиту Андрею Шептицькому (ФОТО/ВІДЕО)


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1587
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3038
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3363 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

146

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2433
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1236
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

262
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

323
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

426
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718