Андрей Шептицький: історія життя бізнесмена та лідера думок Європи

Як монах  став підприємцем, бізнес-тренером та одним з найуспішніших  інвесторів  України та  Європи?

Ми знаємо  про  іноземних  інвесторів Маска, Безоса та бізнес-тренерів Кіосакі, Карнегі.

А що ми знаємо про Андрея Шептицького, крім того, що він очолював Українську Греко-Католицьку Церкву в ХІХ ст.?

Мало хто знає, що він, будучи монахом і священником, був  успішним  і відомим в Європі інвестором, мав нафтовий бізнес. А ще мав бізнес у сфері харчування, нерухомості, галузі сільського господарства. У його власності перебували заводи, фабрики, земельні площі, нерухомість в кількох країнах Європи  та  декілька рахунків  в австрійських банках.

А ще він був успішним бізнес-тренером: популярні зараз принципи ведення бізнесу  Шептицький використовував ще в далекому ХІХ ст. Він був авторитетною особистістю в бізнес-колах, серед політичної еліти, духовенства та місцевих жителів.

Це публікація про  монаха, священника, успішного українського інвестора, трендсеттера та бізнес-тренера життєвий шлях якого варто знати. 

Наприкінці  XVIII ст. Західна Україна входила до складу Австро-Угорської імперії.  Це була відстала аграрна провінція,  найчисельніша і найбідніша частина імперії.

Більшість великих  підприємств та сфери впливу були зосереджені в руках іноземців, а місцеве населення переважно займалося сільським господарством, причому володів землею лише кожен третій. В той час спостерігалася шалена еміграція українців за кордон до США та Канади. 

У той час на Львівщині жила добре відома заможна  родина графів  Шептицьких.  Право на земельні володіння цій родині у 1284 році надав галицько-волинський князь Лев Данилович. 

Один з членів цієї родини  юрист за освітою Андрей Шептицький (29 липня 1865 — 1 листопада 1944) відмовився від багатих статків, став монахом і священником підпільної на той час Української Греко-Католицької Церкви. Пізніше він став Головою УГКЦ та щедрим благодійником: допомагав бідним та дітям-сиротам, переховував євреїв, розбудовував  монастирі та церкви, видавав духовну літературу.

Будучи монахом, він розбудовував економіку Галичини та став одним з найуспішніших інвесторів та підприємців Європи.


Банківська сфера

У той час всі кошти виводилися у Відень і важливо було, щоб банки та фінансові структури базувалися в Україні. Спочатку Шептицький створив страхове товариство «Дністер», яке надавало послуги релігійним об'єднанням. Коли сформувався певний капітал, він перетворив компанію у банк «Дністер».  За шість років капітал банківської установи збільшився у 22 рази!

Шептицький був акціонером "Земельного банку гіпотечного" (ЗБГ), який згодом став єдиним українським банком, що здобув визнання у світі та цінні папери якого оплачувалися у всіх банках Європи. ЗБГ кредитував житлове будівництво під заставу земельних ділянок та нерухомості. Часто банк надавав кредити під особисту поруку Шептицького не зважаючи на платоспроможність позичальника.

У  1910 році Шептицький мав на своїх банківських рахунках такі суми: Земельний банк гіпотечний — 4 441 667 корон, Банк Овчарський — 8 583 182 корон, Крайовий союз кредитовий — 27 203 616 корон, Народна торгівля — 112 760 корон, з акцій і валют — 611 465 736 корон. 


Нафтовий бізнес

Західна Україна мала інвестиційний потенціал завдяки нафтовим родовищам. В той час працювало 332 нафтові підприємства більшість з яких належала іноземцям. 

Шептицький уклав  договір на 25-30 років  з нафтовим об’єднанням «Галіція» про видобуток вуглеводів  у Львівській області (Дрогобицько-Бориславський нафтовий  басейн). За умовами цього контракту Галіція заплатила Шептицькому одразу 1 млн корон.

«Шептицький був сильно віруючою людиною, з бізнес-хваткою і сильним патріотом України. Він розбудовував нафтовий бізнес з важливою умовою - працювати  там повинні українці, тільки місцеві жителі», - розповідав Михайло Мільчаковський, священник УГКЦ.


Бізнес у галузі  нерухомості в Європі

Шептицький через іноземних маклерів та юристів купував у німецьких містах  (Лейпцигу, Гамбурзі) та в містах в Голландії земельні ділянки та споруджував на них будинки на продаж. Будівництво здійснювала компанія Heinr Bomhoff Architekt B.D.A., а прибутки від реалізації нерухомості надходили до вже відомого банку ЗБГ. Шептицький мав сильну інтуїцію - перед війною у 1939 році він вчасно продав усю нерухомість у  Європі. 


Інвестиції, фабрики та виробництво

«Андрей Шептицький випереджав час і був далекоглядним інвестором. Я б порівняв його з теперішнім Ілоном Маском. Наприклад, кооперативній спілці «Маслосоюз» священник придбав 20 автомобілів. Він уже тоді усвідомлював важливість швидкої логістики для молока та молокопродуктів. Своєю чергою «Маслосоюз» видав купони на молоко, які митрополичий секретаріат розділив між бідними жителями Львова.», - згадував Мільчаковський.

Пізніше кооперативи «Маслосоюз» і «Центросоюз» стали найуспішнішими селянськими кооперативами в історії Галичини: підприємства контролювали до 50% всього експорту молочної продукції Польщі.

Також Шептицький був співвласником першої української фабрики солодощів «Фортуна» (м.Львів). У 1935 році фабрика експортувала свої солодощі до європейських держав та навіть до США. Пізніше він відмовився  від майнових прав на фабрику на користь іншої співвласниці.

Ще один бізнес напрям - фабрика з виготовлення скляних виробів, яка мала  найсучасніше на той час  устаткування вартістю 0,5 млн доларів.

Загалом, у Львові та околицях багато фабрик, промислових проєктів, церков і шкіл будувалися завдяки інвестиціям Андрея Шептицького. Він виділив 7 000 000 корон інвестицій на чотири цукрових заводи, сірникову фабрику, а також фабрику з перероблення нафталіну.

Під його керівництвом  кошти вкладались у прибуткові підприємства, акції яких котирувались на європейських біржах. Прибутки від цієї діяльності спрямовувались  на благодійність. 


Бізнес-тренер

«Нам не дають дозволу відкрити університет у Львові, то ми відкриємо університет в кожному селі», - казав свого часу сам Шептицький.

У Західній Україні створили 246 експериментальних центрів садівництва й городництва, до яких запросили відомих професорів з Віденського аграрного університету. Вони повинні були змінити консервативні підходи у сільському господарстві, які вже були неконкурентними з європейськими.

Освіта була досить мобільною: два дні тренінгів і чотири дні закріплення навичок на практиці.


Транспорт, інфраструктура та логістика

У 20-х роках Шептицький на своїх землях, зокрема й лісових угіддях, проклав 106 кілометрів залізничного покриття (вузькоколійки).


Лісове господарство та мисливство

Продаж деревини та нафтовидобуток становив  65%  усіх фінансових надходжень Галичини. Право на вирубку лісу митрополит передав фірмі «Глесінгер» з двома обов’язковими вимогами: дотримуватися належних умов праці робітників і забезпечити дровами всі церковні установи в окрузі.

Шептицький першим утворив у своїх лісових угіддях екологічний осередок «Охорона природи». 


Бізнес в галузі сільського господарства

Мав у власності кілька тисяч гектарів земельних угідь, на яких переважно селяни-орендарі вирощували сільськогосподарську продукцію, яку потім експортували до Європи.


Бізнес-партнерство

Шептицький був доволі відомою особою в ділових колах не лише Австро-Угорщини, а й Англії, Німеччини, Італії, Швейцарії, Нідерландів. Він був партнером багатьох європейських банків, будівельних і брокерських контор.

Австрійські видавництва друкували для митрополита книги, італійські та грецькі підприємства постачали вино і солодощі, німецькі - пропонували нерухомість.


Як йому вдалося поєднати бізнес та християнство?

«Шептицький  відмовився від родинних статків і вів бізнес в найбіднішій частині Австро-угорської  імперії, де фінансові ризики  були шалені. За час його діяльності змінилася не одна окупаційна влада. В таких умовах він розбудовував економіку Галичини та мав дуже етичний підхід у веденні бізнесу»,- відзначає Роксолана Вороновська, LVBS (Львівська бізнес-школа).

Андрей Шептицький ще у далекому ХІХ ст. висловив принципи щодо ведення справ, які досі залишаються актуальним у підприємницьких сферах.

«Його вчення у бізнесі безцінне - щоб клієнт до вас прийшов, ви маєте йому послужити: найкращим товаром, найвищою якістю, справедливою ціною. У бізнесі, як і в церкві, працює принцип служіння. Так ви отримуєте вірного клієнта, партнера, друга. І навіть, якщо завтра хтось буде демпінгувати ціни, ваш клієнт все одно прийде до вас, бо він вам довіряє, бо ви граєте в довгу, а не задля одномоментної вигоди.», - пояснює підприємець Ярослав Рушин.


Зараз в Україні  на честь Андрея Шептицького називають вулиці та сквери,  встановлюють пам’ятники.  Його ім’ям названо чимало навчальних закладів та  лікарень. На його честь видали ювілейну банківську монету, а також поштові марки. Пам'ять Шептицького вшановують за кордоном. 


Бізнес-принципи Андрея Шептицького

1. Станьте власником! Прагніть стати власником підприємства, землі, нерухомості.

2. Win win - дотримуйтеся цього правила!

3. Не продавайте товар з дефектами.

4. Встановлюйте чесну ціну.

5. Чесна і своєчасна платня працівникам.

6. Основа економічного розвитку - навчання та освіта.

7. Важливо  інвестувати в освіту, бо це допомагає ставати конкурентоспроможнішим.

8. Диверсифікуйте свої активи.

9. Етика це не тягар, а двигун!

10. Будьте майстром мислення, а ще краще – майстром дії.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Світ гине від браку любові: вислови митрополита Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами

У Франківську вшанували пам'ять Митрополита Андрея Шептицького (ФОТО)                                

У Калуші встановлять горельєф митрополиту Андрею Шептицькому (ФОТО/ВІДЕО)


Коментарі ()

09.06.2023
Тетяна Дармограй

Мама та спеціалістка Вікторія Романюк розповіла журналістці Фіртки про симптоми сина, які змусили насторожитися, з якими викликами стикнулась сім'я, що повинні робити батьки для адаптації дітей з аутизмом у суспільстві та як життєва ситуація підштовхнула до відкриття центру.

3184
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

897
22.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

698
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

10509 8
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2804 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2067

Як московити крали історію наших предків.

490

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

270

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

812

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

839
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

244
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

345
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

565
09.06.2023

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

264
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

249
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

507
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

578
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5859
09.06.2023

Будь-які мирні переговори з Росією стануть можливі тільки, якщо у росіян зміниться інтерес у цій війні.  

169
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

305
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

465
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

545