Аналіз крові на натрій

Натрій — один із ключових електролітів в організмі, і він відіграє важливу роль у багатьох процесах, зокрема в регуляції водного балансу, нервовій провідності та підтримці нормального артеріального тиску.
Тому записуйтесь на обстеження в INVIVO: у нас панує затишна та привітна атмосфера та доступні усі види аналізів для оцінки стану здоров'я, переходьте за посиланням https://invivo.ua/uk/kiev/service-detail-spravochnik/188/

Що таке натрій і його роль в організмі?

Натрій (Na) - це електроліт, який разом з іншими важливими речовинами, такими як калій і хлор, допомагає регулювати кількість води в клітинах і навколо них. Він також бере участь у передачі нервових імпульсів та скороченні м'язів. Основна частина натрію в організмі знаходиться в крові та міжклітинній рідині, що дозволяє контролювати кількість рідини і підтримувати нормальний артеріальний тиск.

 

Чому важливо оцінювати рівень натрію в крові?

Контроль рівня натрію є важливим для підтримки водно-сольового балансу та правильної роботи серцево-судинної системи. Порушення рівня натрію в крові можуть свідчити про серйозні захворювання, тому своєчасний аналіз і корекція рівня цього електроліту можуть запобігти розвитку ускладнень.

Коли варто здати аналіз на натрій?

Аналіз крові на натрій рекомендують здавати у таких випадках:

  • Проблеми з водно-сольовим балансом: якщо у пацієнта є симптоми зневоднення (втрата ваги, зниження тургору шкіри) або затримки рідини (набряки).
  • Проблеми з серцем, нирками або печінкою: хвороби цих органів можуть порушувати нормальний рівень натрію.
  • Контроль безпечності та якості лікування: якщо пацієнт приймає ліки, що впливають на водно-сольовий баланс (діуретики) контроль рівня натрію має велике значення в оцінці якості лікування.
  • Симптоми порушення електролітного балансу: якщо у пацієнта запаморочення, слабкість, підвищена втомлюваність, м'язові спазми, або, навпаки, надмірна спрага - варто оцінити рівень електролітів.

Підготовка до аналізу

  • Щоб отримати максимально точні результати аналізу, рекомендується дотримуватися наступних правил:
  • Забір крові натщесерце до 12:00
  • За 12 годин до аналізу відмовитися від жирної їжі, паління, фізичних навантажень, алкоголю, нікотину та ліків.
  • Повідомити співробітника лабораторного відділення про прийом медикаментів, які ви не можете скасувати
  • У день дослідження для полегшення забору крові можна випити стакан чистої негазованої води.

Інтерпретація результатів

Пам'ятайте, що результати аналізу не є діагнозом! Для розшифровки дослідження необхідно звернутись до спеціаліста, який спрямував на обстеження.

Важливо зазначити, що не завжди відхилення у показниках натрію можуть свідчити про патологічний процес. Тому для постановки точного діагнозу лікар використовує результати аналізу на натрій у комплексі з іншими дослідженнями (електроліти, трансамінази тощо).

Аномальний рівень натрію може бути зумовлений багатьма різними причинами.

Вищий за норму рівень натрію називається гіпернатріємією. Вона може бути спричинена:

  • Проблеми з наднирковими залозами, такі як синдром Кушинга або гіперальдостеронізм;
  • Нецукровий діабет;
  • Підвищена втрата рідини через надмірне потовиділення, діарею або опіки;
  • Занадто багато солі або бікарбонату натрію в раціоні;
  • Вживання певних ліків, зокрема кортикостероїдів, проносних, літію, а також таких препаратів, як ібупрофен чи напроксен.

Нижчий за норму рівень натрію називається гіпонатріємією. Цей стан може бути спричинений наступними причинами:

  • Наднирники не виробляють достатньо гормонів (хвороба Аддісона);
  • Накопичення в сечі продуктів розпаду жирів (кетонурія);
  • Високий рівень цукру в крові (гіперглікемія);
  • Високий рівень тригліцеридів у крові (гіпертригліцеридемія);
  • Збільшення загальної кількості води в організмі, що спостерігається у людей із серцевою недостатністю, певними захворюваннями нирок або цирозом печінки;
  • Підвищена втрата рідини з організму, блювання або діарея;
  • Синдром неправильної секреції антидіуретичного гормону;
  • Недостатня активність щитоподібної залози (гіпотиреоз);
  • Вживання таких ліків, як діуретики, морфін та селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), антидепресанти інших груп.

Чекаємо вас на діагностику в INVIVO!

Повна інформація про аналізи, актуальні акції та ціни вказана на сайті invivo.ua.

INVINO. Щодня піклуємось про здоров'я українців.

Партнерський матеріал


07.09.2024 110
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1255
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1013
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2019
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3497
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1301
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1288

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1581

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

453

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1100

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1264
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24223
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

473
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2633
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

553
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1465
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

647
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15336
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

453
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

475
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1305 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

589
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

498