
Антикорупційна Платформа дослідила, як проводять публічні закупівлі заклади охорони здоров’я Івано-Франківська.
В рамках дослідження експерти-аналітики проаналізували більш ніж 140 закупівель восьми медичних закладів області, зокрема чотирьох найбільших медичних закладів Івано-Франківська, передає кореспондент Фіртки.
В рамках дослідження створили Центр реагування на порушення у закупівлях на місцевому рівні.
Представники Центру підбили підсумки проведеного аналізу та розповіли про типові порушення, які здійснюють замовники-розпорядники бюджетних коштів під час проведення закупівель.
У 68 закупівлях виявлені порушення за фактом яких аналітики надіслали звернення безпосередньо замовникам, контролюючим органам та міському голові Івано-Франківська.
Загалом заклади охорони здоров'я минулого року провели на Прозоро 212 закупівель.
Найбільша кількість з них стосувались закупівлі медобладнання та фармацевтичної продукції. Часто замовники залучають при проведенні відкритих торгів приватних юристів-консультантів.
"Загалом - це нормальна практика, проте оплачувати ці послуги повинен був переможець торгів з власної кишені. Зокрема, 7 з 10 медзакладів міста прописують цю умову в своїх тендерних документах", - кажуть аналітики.
До прикладу, як зазначає юрист та координатор центру реагування на порушення в закупівлях в Івано-Франківську Ольга Ничай, при закупівлі медикаментів на 69 тисяч гривень Івано-франківський пологовий будинок зобов'язував сплатити 6 тисяч гривень за послуги юриста.
Тобто майже 10% від свого прибутку підприємець мав заплатити за послуги, які отримував не він. Згідно рішення АМКУ така вимога є незаконною.
Втім як відмітив аналітик ГО Центр "Антикорупційна платформа" Остап Бринський, найбільшим "порушником", який уникав процедури відкритих торгів в системі Прозоро є Міська центральна клінічна лікарня.
У 2017 році заклад розмістив на сайті Прозоро лише 37 закупівель, в той час, як у річному плані установи міститься 659 пунктів.
Ще одним прикладом уникнення конкурентної процедури, коли Центральна клінічна лікарня перерахувала фірмі "Іва-Фарм" понад 1,3 млн грн, в той час як між лікарнею та цією ТОВ за 2017 рік в системі Прозоро немає жодного договору.
Крім того, типовим порушенням, яке зустрічається стає встановлення дискримінаційних вимог до учасників торгів, таким чином прописуючи їх під конкретного учасника.
Це можна побачити на прикладі закупівлі послуг охорони Міської клінічної лікарні. Заклад вимагав від учасника підтвердити досвід роботи, надавши 8 аналогічних договорів, у той час як у таких випадках зазвичай вимагають не більше двох.
"Ми вважаємо, що завдяки оприлюдненню таких випадків, можна буде уникати їх повторення. Тому виявляючи їх, ми створюємо прецендент. Наше завдання не покарати всіх, а навести лад в закупівлях, аби вони були якісними. Тому ми спочатку звертаємося безпосередньо до замовників", - резюмує голова правління ГО Центр Антикорупційна платформа" Христина Зелінська.