Аналітична група «Фіртка-Магус»: Репліка вдячності Філармонії

 

 

 

Вчора, 18 квітня, обласна філармонія влаштувала чергове музичне свято. Загалом, якби це не стосувалося музики як найнеобхіднішого елементу ще античного навчання в сімці Королівських мистецтв (поряд з музикою до цієї сімки входили, здається, ще й граматика, риторика, логіка, математика, геометрія-архітектура та астрономія) то можна було б сказати, що ці свята стають вже «буденно-звичними»... Але класична музика це одна з не багатьох сутностей цього світу, яка в якісному живому (а не пластмасово-оцифрованому-«лохівському»-МР-3) виконанні за визначенням «буденною і звичною» бути не може.  

 

«Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель...)

 

...На цей раз був струнний ансамбль «Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель). В компанії з клавесином, гітарою-лютнею та неймовірним сопрано Ірини Ключковської виконавці та гості відмітили 335-річчя композитора Антоніо Вівальді розкішним концертом. Кілька днів раніше було феєричне «Весілля Фігаро» Вольфганга Амадея Моцарта... Чернівецький симфонічний оркестр, чардаш Монті з Познані, "Прикарпатська весна-2013", виконавці з Європи...

 

Посеред сірого буття звиклих до електронного мелосу наших краян в Філармонії (на диво) розквітло щось Справжнє, а не «замінне» - більш звичне для наших часів планетарного згіршення егоїстичних часів Калі-Юги. Енергетика живого звучання – умовно, – «від-скрипки-до-вуха» (без посередництва мембран-дротів-оцифровувачів-CD-плеєрів-декодерів-електросигналів-пастикових-колонок….), - незрівнянна…

 

Кілька сотень івано-франківців близько двох годин насолоджувалися вибіркою з концертів та оперних партій майстра італійського бароко. Стихія венеційського бароко захоплювала і створювала інший світ і переносила в нього. Той світ, де звуки клавесину, скрипок і альтів  кружляють навколо срібних голосів гітари і лютні, сопрано. Така музика – це медитація, відсторонення від калейдоскопу думок-мавп, що скачуть з дерева на дерево в наших мізках. І концентрація тільки на музиці – «hic et nunk» («тут-і-тепер»).

 

Ми тішимося тим, що в Івано-Франківську – вельми «не балуваному» культурною класикою світового рівня – нарешті виник той «золотий осередок» високого мистецтва, який, як один з необхідних елементів, і робить місто містом у повному розумінні цього слова. Півтора століття тому роль такого локусу в Станиславові зіграв театр, який тоді розміщувався у тій самій будівлі, яка тепер є резиденцією обласної філармонії.

 

Людям з мистецьким смаком, з бажанням справжнього, тепер є де збиратися. Провінційність і «просвітність» в місцевій культурі тепер вже, на щастя, не такі щільні та фронтальні, як ще навіть кілька років тому.

 

Громадськість Івано-Франківська, очевидно, ще не повністю оцінила той культурний прорив, який на наших очах зростає й міцніє в концертному залі на площі Міцкевича. А от в ще до кризові часи, коли ми подорожували європами і світами, бачили ми добрі приклади, коли не тільки влада, але й громада опікується високим мистецтвом. Для прикладу – в Парижі при «Гранд ОперА» організувалася Фундація з місцевих бізнесменів та аристократів, які за честь мають допомагати в постановці вистав. Бюджет – сотні мільйонів євро. До речі, ця Фундація – досить закрита «тусовка» - потрапити туди – стоїть черга… Цікавим є ще й те, що заступником керівника Фундації є українка – Наталка Горішня, екс-балерина, як виступала на сцені «Гранд ОперА» з легендарним Нурієвим… Та ж картина в Ліоні – там подібні Фундації підтримують Ліонську картинну галерею та театр… Це тільки де були, і що бачили...:)

 

Не буде зайвим створити Раду меценатів й для нашої обласної філармонії. Принаймні, це буде реальним кроком назустріч митцям-ентузіастам, яким вдаються реальні проекти пристойного світового рівня.

 

Але от чи варто про це говорити в нас. «Лохи» ж здебільшого слухають (дивляться, споживають...) «пластмасове»:)

  

Аналітична група «Фіртка-Магус»

Читайте також:

Був сьогодні в Філармонії (Івано-Франківській обласній)…

 


19.04.2013 2262 1
Коментарі (1)

88 2013.04.22, 18:25
молодці
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

409
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

579
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1313
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2265 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1121
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3054

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

881

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1030

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1455

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2060
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26364 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

751
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

947
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2989
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1238
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

932
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1189
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1199
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

405
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4251
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1065
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1631