Американізм і культ комфорту

Позбавлений передумов, не обтяжений феодально-становою традицією буржуазний економізм юної Америки невдовзі поєднався з розумово-аристократичним типом техніка: типи священика і філософа сприймались ним за рудиментарні придатки. Загарбницький натиск на світ в економічній сфері злився воєдино з прагненням до перемоги техніки над природою, результатом чого постала економічна і політична міць з нечуваною здатністю здобувати перемоги. Не було такої речі, яку не можна було оцінити, не було труднощів, для подолання яких не можна було знайти успішних засобів і шляхів. Це була зі всіх боків земля безкрайніх можливостей, і те, що здавалось неможливим, стало реальним для здійснення. Стара Європа володіла стійким почуттям кордонів і, замкнутою в рамках цих кордонів, своєрідністю, зокрема і щодо людських якостей. Молода Америка не знала кордонів, людські якості її не цікавили, вони були вживаним мотлохом, утіхою для тих, хто був занурений в мале і повинен був виявити захоплення малим. Де немає границь, там очі привчились бачити лише кількість, за далечінню видніється ще більш далеке, за великим – величезне, гігантське Мале і тісне гідні лише презирства; здоров’я зберігають тому, що жоден тягар не притискає до землі.

У перемозі над простором з одного боку, і в індустріалізації з іншого проявив себе цей юний американізм. Комерсант та інженер працюють пліч-о-пліч, один фінансує, а інший конструює, і там, де відсутня схильність до спокою, ніде не відбувається вкорінення, селянин прив’язує себе до землі настільки ж мало, як і промисловець. Фінансист, затятий плутократ, стає біля владного керма, він дивом створює промисловість з нічого, тільки-но є сприятливе місце, і переносить її, недовго думаючи, як тільки-но знаходить краще. Новопостала фінансова буржуазія досягає необмеженої сили. Вона не хизується своїм багатством і не поводиться зухвало; вона одягається просто, вона ділиться грошима з масами через високу заробітну плату. Завдяки цьому вона створює особливу систему масового підкупу, що являє собою спосіб розподілу благ і всебічного ощасливлення: це і є культ комфорту.

Культ комфорту є найочевиднішим і також найчеснішим впровадженням у життя демократичного лібералізму. Він отримує гроші за векселями, які обіцяють рай на землі для всіх. Кожен громадянин повинен мати своє власне житло з пилосмоком, електричною плитою, ванною і всіма хитрощами нового часу; гігієнічних заходів безпеки суворо дотримуються на всіх підприємствах, в пекарнях, бійнях і молочних заводах; кожний вид роботи, навіть у домашньому господарстві, виконується машинним способом . І, перш за все: кожен має власний автомобіль і дешеве пальне, найдрібніший службовець завдяки цьому стає володарем американських просторів. Комфорт є всім, рівень комфорту, яким насолоджуються людина, став мірилом культури, якою вона володіє. Комфортність зовнішнього життєвого укладу створює рай, особисті цінності перетворюються в ніщо, про них жодна людина більше не дбає.

Індивідуум існує тільки тоді, коли щодня приймає ванну і змінює білизну, дотримується всіх правил гігієни, і їздить у власній машині. Кожна громадська нещирість тоне в морі культу комфорту. Революціонер – це той, кому нема чого втрачати, крім своїх кайданів. Хто живе в комфорті, той остерігається бути радикальним; доки хтось має зручності, доти він надає перевагу зручностям.

Культ комфорту є ефективним замінником релігії, він пом’якшує настрої, надаючи відчуття щастя. Для існуючого суспільного ладу він є дієвою страховкою; він налаштовує спільноту усіх, хто отримує вигоду від комфорту, проти тих, які ставить цей лад під сумнів.

Невипадково культ комфорту як засіб масового умиротворення і підкупу розквітав у Америці; культ комфорту припускає повноту природних багатств, якими розпоряджається «Богом благословенна» країна, і водночас, інтенсивний технічний та промисловий розвиток. Техніка вносить свій величезний внесок у виробничий процес, який з природного багатства виробляє додаткове, штучне, промислове, створене з нічого багатство. Це багатство необхідно використати, щоб провадити всеохопний підкуп мас, на якому спочиває, існуюча до сих пір, непохитність американської демократії. Справжня гордість лібералів за те, наскільки високо вона піднеслася, живиться культом комфорту: хіба той, кого підіймає вгору автоматичний ескалатор, не повинен відчувати себе вищим за ніж інші народи, які не мають таких досягнень? Чим більше маєш комфорту, тим вищим ти стаєш: приблизно так американізм уявляє культуру.

Джерело: Ernst Niekisch: Europaische Bilanz, Potsdam: Rutten und Loening, 1951

Переклав тов. Кіт з російського перекладу Андрія Іґнатьєва

 http://ntz.org.ua/


06.10.2010 Ернст Нікіш 2747 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699