Американізм і культ комфорту

Позбавлений передумов, не обтяжений феодально-становою традицією буржуазний економізм юної Америки невдовзі поєднався з розумово-аристократичним типом техніка: типи священика і філософа сприймались ним за рудиментарні придатки. Загарбницький натиск на світ в економічній сфері злився воєдино з прагненням до перемоги техніки над природою, результатом чого постала економічна і політична міць з нечуваною здатністю здобувати перемоги. Не було такої речі, яку не можна було оцінити, не було труднощів, для подолання яких не можна було знайти успішних засобів і шляхів. Це була зі всіх боків земля безкрайніх можливостей, і те, що здавалось неможливим, стало реальним для здійснення. Стара Європа володіла стійким почуттям кордонів і, замкнутою в рамках цих кордонів, своєрідністю, зокрема і щодо людських якостей. Молода Америка не знала кордонів, людські якості її не цікавили, вони були вживаним мотлохом, утіхою для тих, хто був занурений в мале і повинен був виявити захоплення малим. Де немає границь, там очі привчились бачити лише кількість, за далечінню видніється ще більш далеке, за великим – величезне, гігантське Мале і тісне гідні лише презирства; здоров’я зберігають тому, що жоден тягар не притискає до землі.

У перемозі над простором з одного боку, і в індустріалізації з іншого проявив себе цей юний американізм. Комерсант та інженер працюють пліч-о-пліч, один фінансує, а інший конструює, і там, де відсутня схильність до спокою, ніде не відбувається вкорінення, селянин прив’язує себе до землі настільки ж мало, як і промисловець. Фінансист, затятий плутократ, стає біля владного керма, він дивом створює промисловість з нічого, тільки-но є сприятливе місце, і переносить її, недовго думаючи, як тільки-но знаходить краще. Новопостала фінансова буржуазія досягає необмеженої сили. Вона не хизується своїм багатством і не поводиться зухвало; вона одягається просто, вона ділиться грошима з масами через високу заробітну плату. Завдяки цьому вона створює особливу систему масового підкупу, що являє собою спосіб розподілу благ і всебічного ощасливлення: це і є культ комфорту.

Культ комфорту є найочевиднішим і також найчеснішим впровадженням у життя демократичного лібералізму. Він отримує гроші за векселями, які обіцяють рай на землі для всіх. Кожен громадянин повинен мати своє власне житло з пилосмоком, електричною плитою, ванною і всіма хитрощами нового часу; гігієнічних заходів безпеки суворо дотримуються на всіх підприємствах, в пекарнях, бійнях і молочних заводах; кожний вид роботи, навіть у домашньому господарстві, виконується машинним способом . І, перш за все: кожен має власний автомобіль і дешеве пальне, найдрібніший службовець завдяки цьому стає володарем американських просторів. Комфорт є всім, рівень комфорту, яким насолоджуються людина, став мірилом культури, якою вона володіє. Комфортність зовнішнього життєвого укладу створює рай, особисті цінності перетворюються в ніщо, про них жодна людина більше не дбає.

Індивідуум існує тільки тоді, коли щодня приймає ванну і змінює білизну, дотримується всіх правил гігієни, і їздить у власній машині. Кожна громадська нещирість тоне в морі культу комфорту. Революціонер – це той, кому нема чого втрачати, крім своїх кайданів. Хто живе в комфорті, той остерігається бути радикальним; доки хтось має зручності, доти він надає перевагу зручностям.

Культ комфорту є ефективним замінником релігії, він пом’якшує настрої, надаючи відчуття щастя. Для існуючого суспільного ладу він є дієвою страховкою; він налаштовує спільноту усіх, хто отримує вигоду від комфорту, проти тих, які ставить цей лад під сумнів.

Невипадково культ комфорту як засіб масового умиротворення і підкупу розквітав у Америці; культ комфорту припускає повноту природних багатств, якими розпоряджається «Богом благословенна» країна, і водночас, інтенсивний технічний та промисловий розвиток. Техніка вносить свій величезний внесок у виробничий процес, який з природного багатства виробляє додаткове, штучне, промислове, створене з нічого багатство. Це багатство необхідно використати, щоб провадити всеохопний підкуп мас, на якому спочиває, існуюча до сих пір, непохитність американської демократії. Справжня гордість лібералів за те, наскільки високо вона піднеслася, живиться культом комфорту: хіба той, кого підіймає вгору автоматичний ескалатор, не повинен відчувати себе вищим за ніж інші народи, які не мають таких досягнень? Чим більше маєш комфорту, тим вищим ти стаєш: приблизно так американізм уявляє культуру.

Джерело: Ernst Niekisch: Europaische Bilanz, Potsdam: Rutten und Loening, 1951

Переклав тов. Кіт з російського перекладу Андрія Іґнатьєва

 http://ntz.org.ua/


06.10.2010 Ернст Нікіш 2848 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1006
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

403
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14240 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1642
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

921
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6261

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

687

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1514

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1320

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1204
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

563
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

701
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1623
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

641
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

930
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5973
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13887
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

306
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

600
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

534
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

848 2