Америка бавовни та блюзу

 

«Ви фотографуєте Музей дельта-блюзу. Так, хлопці, це земля, де зародився блюз, – каже чоловік, що проходить повз двох туристів, які знімають невеликий дерев’яний будинок у містечку Кларксдейл, штат Міссісіпі. – Там є на що подивитися: гітари, костюми і записи справжньої музики, але залиште трохи часу на те, щоб пройтися містом». Забалакати з незнайомцями на вулиці не проблема, подарувати сувенір, а між цим розповісти історію свого життя – таким тут нікого не здивуєш. Відкритість людей спочатку насторожує, але за кілька днів подорожі півднем Сполучених Штатів так до цього звикаєш, що складно уявити, як може бути інакше.

 

Південними вважають загалом 14 штатів, проте тільки п’ять називають Старим Півднем, або – англійською – Deep South (Глибокий Південь). Алабама, Джорджія, Луїзіана, Міссісіпі та Південна Кароліна – це саме ті штати, що раніше були найбагатшими завдяки плантаціям бавовни. У минулі століття, до того як їй знайшли замінники – поліестр та інші штучні матеріали, бавовна була чи не єдиним товаром, який південці експортували на північ Америки і за океан. Тоді цю рослину тут називали «королева-бавовна».


«Котонові» Містечка

У декого ті часи викликають і негативні асоціації. Для збору бавовни сюди з Африки завозили тисячі чорношкірих рабів. Навіть тепер, якщо назвати регіон Старий Південь, то чорношкірі американці можуть образитися, адже в них давні часи асоціюються не з достатком краю, а з визискуванням пращурів.

 

Є тільки один спосіб зрозуміти Глибокий Південь: вскочити в автомобіль і, обминаючи автостради та великі міста, просуватися за течією річки Міссісіпі. Тут важливо не нехтувати можливістю зупинятися в маленьких населених пунктах, розмовляти з мешканцями і запитувати їхньої поради, куди краще їхати далі, що і де подивитися. Витрати на бензин залежать від маршруту, наприклад, нам за 10 днів подорожі довелося викласти $250.


На під’їзді до міста Натчез одразу впадають в око неозорі білі поля. Завдяки теплому, субтропічному клімату і влітку, і взимку тут можна збирати урожай бавовни. Окрім плантацій біля Нат-чеза є й музей цієї рослини, де покажуть, як жили їхні власники, а як чорношкірі раби, розкажуть, як у тому регіоні робили бізнес. Усе це обійдеться в $15–20 залежно від повноти екскурсії.


У самому місті можна пройтися садибами, де жили господарі найбільших плантацій, а заплативши близько $20, – зупинитися в якійсь із них на вечерю. Проте не варто забувати й про інший бік життя «котонової» торгівлі. «Купи рабів, збери більше бавовни, продай бавовну, купи більше рабів» – таких оголошень у музеї представлено багато, вони були популярні в ті часи. Через постійну важку працю й погані умови життя єдину віддушину колишні мешканці африканського континенту знаходили в музиці, елементи якої привезли з дому.


Дорога блюзу

«Блюз – це духовна музика, робітничі пісні, балади про життя. Сама назва означає сум та меланхолію», – розповідає Джон, власник Музею блюзу в містечку Гелена, штат Арканзас (що по інший бік річки Міссісіпі від штату з тим самим іменем).

 

Вартість вхідного квитка – $5, фотографування безплатне, до того ж при вході написано: «Фотографувати потрібно, і показати своїм не забудь!».

 

Гелена відома й тим, що тут з’явилася перша радіопрограма, яка транслювала мелодії блюзу в сусідні штати. Також у різний час тут співали відомі блюзові виконавці, світлини та особисті речі яких представлені в музеї.
Місто було культурним та комерційним центром регіону, і так тривало до середини ХХ століття. Тоді нічне життя, азартні ігри, музика приваблювали місцевих робітників із полів та лісопилень, а також матросів, судна яких зупинялися в порту. Попри те що сьогодні воно живе у спокійнішому ритмі, варто пройтися невеликими вуличками до гавані. Дорогою на кожному другому будинку можна помітити портрети виконавців блюзу та сцени з життя. Ці графіті – предмет гордості міста.

 

Стрит-артом відоме й інше місто біля Міссісіпі – Віксбург. Стіна вздовж річки, яка складається з 32 панелей, стала своєрідною книгою з картинок. На одній панелі намальований бунт працівників, на іншій – відомий у регіоні блюзовий виконавець, а всі разом розповідають про історичне значення міста і показують, яким мешканці бачать комерційне та культурне майбутнє свого регіону. Біля стіни немає охорони, тож підійти, доторкнутися до малюнків може будь-хто.

 

Для справжніх любителів блюзу створена так звана Дорога блюзу, своєрідна карта містечок штатів Міссісіпі, Луїзіана, Теннессі з найважливішими історичними місцями, що стосуються історії цього музичного жанру. Серед них Тупело, де народився Елвіс Преслі, та Берклер – батьківщина блюз-виконавця BB King. Загалом у списку близько 55 містечок.

 

Запитайте будь-кого з місцевих, де найкраще закінчувати подорож Півднем. Відповідь завжди одна: Новий Орлеан, штат Луїзіана. Попри те що багатьом місто відоме страшними наслідками урагану Катріна, найчастіше сюди приїздять саме по дух свободи, смачну їжу та хороший блюз. Центральна вулиця Бурбон-стрит знана своїми барами. На відміну від інших міст США, де пити алкогольні напої на вулиці заборонено, таке правило не стосується центральної вулиці Нового Орлеану. Якщо ж комусь удень якось не дуже затишно в барі, то цю проблему тут вирішили просто: замурували вікна так, щоб до залу не потрапляло світло, а музиканти готові грати блюз у будь-який час доби. 

 

Тиждень.ua


09.12.2012 1766 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

993
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2589 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2174
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3026
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2627
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2349 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

482

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

485

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

983

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2202
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

682
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1949
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2046
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

220
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

831
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5534
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7392
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1409
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

686
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1064 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1569 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1425