Алергени посеред нас: як запідозрити алергію?

Маслій Уляна Ігорівна - лікар імунолог, алерголог медичного центру Оксфорд Медікал

За що ви любите літо? За сонячну погоду чи за стиглу домашню полуницю? За гудіння бджіл чи за чаруючий запах квіті у саду? За вечірні теплі прогулянки чи відпочинок на пляжі?

Не дивно, що у літній період ми як ніколи близькі із природою та її дарами. Але, як лікар-алерголог, мушу зауважити, що саме влітку ми особливо близькі до розвитку алергічної реакції!

Алерген - що це?

Мені запам’яталось, наскільки часто у фільмах зображають алергічну реакцію негайного типу – переважно набряк Квінке, адже об’єктивно це досить показове явище. Людина за лічені хвилини повністю набрякає, стає багряно-червоною, скаржиться на задишку. В реальному житті картина дещо інша. 

На що я особливо звернула увагу – більшість реагують так на арахіс або шерсть тварин. Насправді, алергенів у навколишньому світі значно більше. І класифікуються вони за різними ознаками.

Екзоалергени – це представники навколишнього середовища, які бувають неінфекційними (пилок рослин, харчові продукти, шерсть і тд) або інфекційними (грибки, бактерії).

Також ми, лікарі, класифікуємо алергени на факультативні – ті, які в рідкісних випадках призводять до розвитку алергічної реакції, нетипові алергени; та облігатні – ті, які характерні високим ризиком розвитку алергічної реакції у людини.

За своєю молекулярною природою та походженням алергени бувають побутові (пил, шерсть, дрібні комахи), харчові (цитрусові, ягоди, горіхи, шоколад), пилкові (пилок різних рослин), епідермальні (зроговілі відлущені часточки епідермісу домашніх тварин, свійської худоби).

Як розвивається алергія?

Під час першого контакту організму із подразником,в організмі виробляються специфічні антитіла – імуноглобуліни класу E – проходить процес сенсибілізації. В залежності від концентрації подразника (алергена) та сприйнятливості організму, ви можете досить часто зустрічатися із цим алергеном, при цьому не виявляти ознаки алергії. Але, з часом настає цей переломний момент, коли виникає алергічна реакція: вивільняється комплекс біологічно-активних речовин, що призводять до негайних змін (набряку, зниження ОЦК, колапсу).

Для встановлення типу алергії, лікарі керуються класифікацією за Кумбсом та Джеллом (1969р.):

  • І тип – анафілактичний. Формуються антитіла із високою клітинною активністю, до цих реакцій ми відносимо анафілактичний шок, набряк Квінке, поліноз;
  • ІІ тип – цитотоксичний, коли антитіла виробляються на компоненти клітин, це основа патогенезу аутоімунних васкулітів;
  • ІІІ тип – імунокомплексний, пов’язаний з феноменом реакції у рідких середовищах, пов’язаний із активацією комплементу; можливі навіть некротичні зміни;
  • IV – клітинно-опосередкований, часто пов’язаний із реакцією відторгнення трансплантату, або, наприклад, алергічним контактним дерматитом;
  • V тип  – реакції сповільненого типу.

Які ознаки алергії і як діяти?

Необхідно звернути увагу на симптоми і анамнестичні дані. Що ви востаннє їли? Чи був недавній контакт із новою для вас твариною? Чи була раніше дана реакція? Чи приймали лікарські засоби, використовували нові види доглядової косметики? Яка ваша професія?

Щоб чітко встановити причину і надати відповідну допомогу, необхідно звернутися до лікаря алерголога. Спеціаліст розкладе все «по поличках» і з допомогою додаткових методів обстеження з’ясує причину алергії.

Звернутися до лікаря варто у випаду: 

  • поява висипу або набряку невідомого походження;
  • реакція на ліки;
  • задуха при вдиханні пилку чи аерозолів;
  • сильне чхання та ринорея, сльозотеча;
  • тривалий дерматит нез’ясованого ґенезу (печіння, свербіж та суха шкіра).

Як діяти надалі? Якщо ви підозрюєте, який саме алерген спричинив проблему – негайно припиніть контакт. Надалі приберіть залишки алергена (промити шкіру, слизові оболонки, якщо харчовий алерген – промити шлунок, прийняти сорбенти) і негайно зверніться до лікаря.

Якщо ви не знаєте, яка причина алергічної реакції – ми разом за допомогою специфічних тестів визначимо проблему (прик-тести та ін.)

Я докладу усіх зусиль, щоб літо не запам’яталось вам проблемою алергії. Будьте здорові!

Партнерський матеріал


06.08.2022 984
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2498
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1173
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1105
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2286
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3726
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2699 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

964

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

822

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

773

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10450
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1301
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

332
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5446
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1159
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2952
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

535
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

396 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

835
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

722
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

774