Алергени посеред нас: як запідозрити алергію?

Маслій Уляна Ігорівна - лікар імунолог, алерголог медичного центру Оксфорд Медікал

За що ви любите літо? За сонячну погоду чи за стиглу домашню полуницю? За гудіння бджіл чи за чаруючий запах квіті у саду? За вечірні теплі прогулянки чи відпочинок на пляжі?

Не дивно, що у літній період ми як ніколи близькі із природою та її дарами. Але, як лікар-алерголог, мушу зауважити, що саме влітку ми особливо близькі до розвитку алергічної реакції!

Алерген - що це?

Мені запам’яталось, наскільки часто у фільмах зображають алергічну реакцію негайного типу – переважно набряк Квінке, адже об’єктивно це досить показове явище. Людина за лічені хвилини повністю набрякає, стає багряно-червоною, скаржиться на задишку. В реальному житті картина дещо інша. 

На що я особливо звернула увагу – більшість реагують так на арахіс або шерсть тварин. Насправді, алергенів у навколишньому світі значно більше. І класифікуються вони за різними ознаками.

Екзоалергени – це представники навколишнього середовища, які бувають неінфекційними (пилок рослин, харчові продукти, шерсть і тд) або інфекційними (грибки, бактерії).

Також ми, лікарі, класифікуємо алергени на факультативні – ті, які в рідкісних випадках призводять до розвитку алергічної реакції, нетипові алергени; та облігатні – ті, які характерні високим ризиком розвитку алергічної реакції у людини.

За своєю молекулярною природою та походженням алергени бувають побутові (пил, шерсть, дрібні комахи), харчові (цитрусові, ягоди, горіхи, шоколад), пилкові (пилок різних рослин), епідермальні (зроговілі відлущені часточки епідермісу домашніх тварин, свійської худоби).

Як розвивається алергія?

Під час першого контакту організму із подразником,в організмі виробляються специфічні антитіла – імуноглобуліни класу E – проходить процес сенсибілізації. В залежності від концентрації подразника (алергена) та сприйнятливості організму, ви можете досить часто зустрічатися із цим алергеном, при цьому не виявляти ознаки алергії. Але, з часом настає цей переломний момент, коли виникає алергічна реакція: вивільняється комплекс біологічно-активних речовин, що призводять до негайних змін (набряку, зниження ОЦК, колапсу).

Для встановлення типу алергії, лікарі керуються класифікацією за Кумбсом та Джеллом (1969р.):

  • І тип – анафілактичний. Формуються антитіла із високою клітинною активністю, до цих реакцій ми відносимо анафілактичний шок, набряк Квінке, поліноз;
  • ІІ тип – цитотоксичний, коли антитіла виробляються на компоненти клітин, це основа патогенезу аутоімунних васкулітів;
  • ІІІ тип – імунокомплексний, пов’язаний з феноменом реакції у рідких середовищах, пов’язаний із активацією комплементу; можливі навіть некротичні зміни;
  • IV – клітинно-опосередкований, часто пов’язаний із реакцією відторгнення трансплантату, або, наприклад, алергічним контактним дерматитом;
  • V тип  – реакції сповільненого типу.

Які ознаки алергії і як діяти?

Необхідно звернути увагу на симптоми і анамнестичні дані. Що ви востаннє їли? Чи був недавній контакт із новою для вас твариною? Чи була раніше дана реакція? Чи приймали лікарські засоби, використовували нові види доглядової косметики? Яка ваша професія?

Щоб чітко встановити причину і надати відповідну допомогу, необхідно звернутися до лікаря алерголога. Спеціаліст розкладе все «по поличках» і з допомогою додаткових методів обстеження з’ясує причину алергії.

Звернутися до лікаря варто у випаду: 

  • поява висипу або набряку невідомого походження;
  • реакція на ліки;
  • задуха при вдиханні пилку чи аерозолів;
  • сильне чхання та ринорея, сльозотеча;
  • тривалий дерматит нез’ясованого ґенезу (печіння, свербіж та суха шкіра).

Як діяти надалі? Якщо ви підозрюєте, який саме алерген спричинив проблему – негайно припиніть контакт. Надалі приберіть залишки алергена (промити шкіру, слизові оболонки, якщо харчовий алерген – промити шлунок, прийняти сорбенти) і негайно зверніться до лікаря.

Якщо ви не знаєте, яка причина алергічної реакції – ми разом за допомогою специфічних тестів визначимо проблему (прик-тести та ін.)

Я докладу усіх зусиль, щоб літо не запам’яталось вам проблемою алергії. Будьте здорові!

Партнерський матеріал


06.08.2022 496
Коментарі ()

17.08.2022
Мар'яна Цимбалюк

Працівники історико-просвітницьких установ розповіли Фіртці, що наплив у їхні заклади був настільки великий, що часто музейники проводили екскурсії без перерви.

256
10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

1865
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1498
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

2551 4
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1861
22.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5959

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

171

Яблуневий чи Медовий Спас? Доволі, часто народні назви християнських свят відривають нас від суті та розуміння глибини свята. Яскравим прикладом цього є «Яблуневий Спас» та «Маковія», що це, про кого це?

254

Неодноразово доводилось зустрічатися з бабусями або жіночками в церкві, на невеликих парафіях різних конфесій, які знають все і навіть деколи більше за священника. А потім священники дивуються: «чому в храмі немає молоді?». А вони і не знали, що молодь не витримала прискіпливих зауважень «церковного менеджменту».  

304

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

605
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

463
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1218
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1228
15.08.2022

В Івано-Франківську представники УПЦ Московського патріархату через суд намагаються повернути храм Різдва Христового, що на вулиці Довженка.

1063
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

332
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

430
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4675
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

615
15.08.2022

Президент Володимир Зеленський усунув начальників управлінь Служби безпеки України у трьох областях.

347
12.08.2022

На запитання, чи підтримують українці дії президента Володимира Зеленського, 59% відповіли, що рішуче підтримують та 32% — скоріше підтримують.  

264
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

367
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

421