Акселератор креативних стартапів: як в Івано-Франківську підтримують розвиток жіночого підприємництва (ФОТО)

У 2019 році в Івано-Франківську відбулось офіційне відкриття майстерні-студії Акселератора креативних жіночих стартапів, який засновано в межах проєкту «Creative Woman Network: посилення спроможності жінок у креативних індустріях Івано-Франківська».

Проєкт реалізовувала впродовж року Туристична Асоціація Івано-Франківщини спільно з ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи». Утілення ініціативи відбулося за підтримки Фонду сприяння розвитку малих і середніх підприємств проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС).

Акселератор є центром підтримки жіночого підприємництва, де за допомогою спеціалізованих навчальних курсів і програм менторства жінки розвивають свою спроможність успішно вести бізнес. До участі в першій програмі акселерації організатори дібрали 10 жіночих стартапів. Координаторка проекту Лада Маланій розповіла, що до добору учасниць було залучено спеціальну раду, до складу якої ввійшли успішні франківчани, що працюють у креативній галузі, представники влади та інші особи, зацікавлені у становленні й розвитку жіночого підприємництва в місті.

«На старті це був справжній експеримент: дізнатись, чи франківчанки взагалі зацікавлені в участі в такій програмі. Після того, як ми отримали близько 25 заявок, стало очевидним, що запит є. Основними критеріями добору стали мотивація підприємниць та їхня готовність офіційно вести підприємницьку діяльність. Під час утілення програми ми переконались, що дійсно кожна з відібраних учасниць прагнула грамотно розширити та вдосконалити свою справу», — поділилася Лада Маланій.

Упродовж кількох місяців для учасниць програми було проведено різноманітні навчальні тренінги на такі теми: дизайн продукту, основи бухгалтерії, підприємництва та бізнес-планування, цифровий маркетинг, SMM, подолання особистісних бар’єрів перед зростанням бізнесу. Організатори зазначили, що після завершення були вражені, наскільки сильно учасниці змінились: чітко усвідомили потреби своїх бізнесів, поглянули на свої стартапи під новим кутом зору, визначили виразні вектори руху.

Одна з учасниць проєкту — Лариса Конник, власниця Станіславської миловарні, — уже третій рік продає натуральні засоби для догляду за тілом, виготовлені на основі рослинних олій, трав і різних видів борошна. Упродовж 2019 року продажі в миловарні зросли орієнтовно на 60 %, зокрема, завдяки ребрендингу та імплементації знань, отриманих власницею на програмі Акселератора. Підприємниця підкреслила, що добір тренерів і менторів був дуже ретельним, тож була можливість перейняти справді цінний практичний досвід. Лариса поділилася враженнями про дводенний тренінг «Дизайн продукту», який провів співзасновник компанії HochuRayu Віталій Кирилів.

«Віталій не говорив якимись загальними фразами — він детально вивчив діяльність кожної учасниці, прицільно проаналізував наші бізнес-профілі в соцмережах. Можу сказати, що він виступив для нас у ролі психолога. Стосовно моєї миловарні Віталій допоміг розібратися із суттю мого бренда та дав неймовірно влучні поради щодо дизайну. Наприклад, порадив використовувати лише чисті кольори, сповідувати лаконічність і мінімалізм. Він зумів оформити в слова те, що я й сама давно відчувала. Новий дизайн розробила для мене інша учасниця програми — Тетяна Черкашина. Теперішнє дизайн-рішення мені дуже близьке, повністю співзвучне як зі мною, так і з концепцією бізнесу», — переконана Лариса Конник.

Інша учасниця проєкту, Ірина Дарвай, є співзасновницею наукового містечка «Нова Енергія», яке вже три роки успішно функціонує на території Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. «Нова Енергія» — це освітній простір, де інтелектуально та креативно розвивають дітей віком від 4 років, популяризуючи науку в ігровій формі. У містечку працює інтерактивний науковий музей, відбуваються наукові шоу, проводяться навчальні курси та STEM-табори. За час свого існування містечко прийняло понад 50 тисяч осіб. Ірина зазначила, що основна частина відвідувачів з’явилася саме впродовж 2019 року.

«В Акселератор я прийшла зі стартапом школи Academia Nova, яка функціонує при науковому містечку. Ідею її створення підказали наші відвідувачі, які активно цікавились, чи є в нас навчальні курси для дітей. Так у нас з’явилися чотири освітні напрями: IT, природничі науки, 3D-технології, архітектура й дизайн. Крім цього, проводимо тренінги з енергозбереження для дорослих, а в перспективі хочемо розширити цільову аудиторію, залучаючи пенсіонерів. На початку моєї участі у програмі наукове містечко вже досягло певного рівня, ми з командою хотіли розвивати його далі, але водночас відчували нестачу знань. Завдяки Акселератору вдалося здобути безцінну інформацію щодо побудови команди, упорядкування фінансів, бізнес-планування. Віталій Кирилів, розповідаючи про дизайн продукту, уміло задав нам вектор руху, якого справно дотримуємось. Зізнаюсь, що його тренінг був для мене як «сніг на голову», бо чомусь зовсім не очікувала критики. Але він зумів дати важливе усвідомлення того, що треба шукати баланс між соціальною складовою проекту та його ринковою цінністю», — розповіла Ірина Дарвай.

Частиною навчального процесу була програма менторства, яка допомогла учасницям налагодити партнерства з жінками, які вже є лідерками у відповідних сферах. Кожна отримала наставницю, переважно власницю подібного бізнесу, з якою могла: проговорити всі невирішені питання своєї справи, поділитися планами, перейняти досвід, за бажанням пройти стажування. Лада Маланій каже, що програма менторства перевершила всі очікування як організаторів, так і учасниць.

«Моєю менторкою була Альона Калібаба, яка також проводила нам один із тренінгів. Навчала, як представляти себе перед інвестором, грамотно розставляти акценти у презентації, як тримати себе під час переговорів. Від спілкування з нею я отримала безліч інсайтів, які ми з командою активно впроваджуємо. З Альоною домовилися про зустріч у Києві, і впевнена, що наша співпраця лише починається», — додала Ірина Дарвай.

29 листопада 2019 року на території центру Promprylad.Renovation відбувся фінальний захід проєкту — Accelerator Startup Demo Day, де учасниці презентували свої стартапи. За допомогою спеціального обладнання майстерні-студії Акселератора, придбаного завдяки Проекту ПРОМІС, кожна підприємниця змогла підготувати брендований презентаційний набір: горнятка, сумки, футболки, коробки, магніти тощо. Ірина Дарвай поділилася своїм успіхом, адже саме її презентація сподобалася потенційному інвестору.

«Я направду взяла з проекту максимум! На Startup Demo Day моїм стартапом зацікавився інвестор, висловивши готовність інвестувати кошти. Зараз ми з колегами ведемо ґрунтовну підготовку до переговорів, щоб показати повноцінний бізнес-план і продовжити діалог», — поділилася Ірина.

Підсумовуючи ключові здобутки учасниць проєкту, Лада Маланій підкреслила, що дівчата відчутно посилили свої презентаційні навички, буквально за пів року стали більш компетентними та впевненими в собі, навчились кооперуватись і діяти разом. За час акселераційної програми вісім учасниць спільно розробляли нові лінії товарів, використовуючи досвід одна одної, підсилюючи власні бренди. Наприклад, Ірина Дарвай залучила до співпраці ілюстраторку Мілену Вітровську: вона намалювала фізика Ніколу Теслу, якому присвячене одне із шоу в науковому містечку, і з її рисунком випустили блокноти. Також більшість жінок стали клієнтками одна одної. Ірина Дарвай вважає, що одним із найбільш істотних здобутків для неї стало вивчення фінансової грамотності у веденні бізнесу.

«Ми з командою врешті підсумували все, що було зроблено за три роки. Почали більш скрупульозно рахувати собівартість наших послуг, розглянули слабкі сторони. По-друге, почали змінювати підходи до роботи в межах команди, яка зараз налічує близько 30 осіб. Я зрозуміла, що люди — наш цінний капітал, вони хочуть розвиватись і їм треба в цьому сприяти. По-третє, ми почали звертати більше уваги на рекламну продукцію та покращуємо якість комунікації в соцмережах», — вважає Ірина Дарвай. 

Підтримуючи такі ініціативи, Проєкт ПРОМІС активно сприяє участі жінок у місцевому економічному розвитку, підсилює їхні позиції в суспільстві, відкриває нові можливості для реалізації підприємницьких ідей. Участь в Акселераторі дала змогу франківчанкам побудувати міцне жіноче партнерство, спільноту взаємної підтримки та поваги. Кожен такий проєкт у поєднанні з іншими генерує масштабну синергію та в перспективі кількох років породжує колосальні зміни. За сприяння Проєкту ПРОМІС схожі ініціативи, які трансформують роль жінок у різних сферах і покращують економіку держави загалом, утілюють і в інших регіонах України.

Фотогалерея


08.07.2020 1371
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

296
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13587 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1540
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

848
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6095
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1703

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

621

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1447

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1259

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1155
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

506
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

638
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1558
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

586
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

863
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5907
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13518
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

221
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

525
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

468
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

776 2