Яким буде єврейський меморіал у Коломиї?

 

/data/blog/110183/2e118b4dbda2785551ade6bf39adae2c.jpg

 

Сесія міської ради своїм рішенням призупинила роботи над зведенням єврейського меморіалу на території скверу, що біля міського озера. Такий вердикт депутати прийняли після численних звернень мешканців. Нагадаємо, що конфлікт з єврейською громадою міста (а фактично – з її головою Яковом Заліщикером) почав назрівати кілька років тому, коли єврейська громада огородила частину скверу, надану їй під меморіал, металевою огорожею.

 

А розпалився цей конфлікт на повну силу після вирубки 50 дерев обабіч головної алеї скверу ще на початку весни. Що робити далі з територією майбутнього меморіалу? Чи взагалі доцільно перетворювати відпочинкову зону в меморіальне кладовище? З цього приводу в Народному домі відбулися громадські слухання. Відбулися, на жаль, без представників однієї з зацікавлених сторін. Тому ситуація виглядала дещо парадоксальною, – виходить, що єврейський меморіал потрібен у Коломиї всім, окрім самих євреїв, пише “Дзеркало Коломиї”.

 

Як скаржилися на слуханнях, очільник коломийського єврейства Яків Заліщикер  добряче нашкодив своїми волюнтаристськими вчинками не лише іміджу Коломиї, а й самим членам єврейської громади.

 

Громадські активісти на слуханнях переглянули фільм Василя Нагірного про історію коломийських євреїв. А сам автор фільму, долучаючись до теми обговорення, запропонував прийняти компромісне рішення стосовно меморіалу. Найдоцільніше, на його думку, поставити пам’ятні стелли не на центральній алеї, де, власне, поховань і не було, а у лівій частині скверу.

 

Краєзнавець Степан Андріїшин навів довідку про єврейські поховання в місті. За декілька століть осідлого проживання юдеїв у Коломиї на території міста у різні періоди знаходилося щонайменше 15 їхніх цвинтарів. Безглуздою видавалася б ідея їх усіх відновлювати.

 

Громадський активіст Любомир Грабець нагадав, що господарями на коломийській землі є українці. При всій повазі до євреїв, які зробили чималий внесок у культурний та економічний розвиток міста, ми не можемо перетворювати середмістя на цвинтар. (Варто нагадати, що велике юдейське кладовище розташоване також біля СК «Локомотив»). Парк біля міського озера повинен залишатися місцем відпочинку. А на згадку про єврейські поховання, зокрема, про поховання тут цадика Баруха Ліхтенштайна, можна встановити пам’ятний знак. Адже це також наша історія.

 

Наприкінці обговорень Ігор Слюзар запропонував змінити цільове призначення частини території скверу з меморіального кладовища на меморіальний сквер. Приставка «меморіальний» убезпечить територію сквера від будь-яких забудов. Земля ж залишається у комунальній власності міста. Присутні таку ідею підтримали майже одноголосно. Наступний крок – за рішенням чергової сесії міськради, яка повинна врахувати рекомендацію громади міста.

 

Іван ДЖИНДЖУРА, ДК


30.06.2016 552 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

106
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2887
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21039
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1955
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1336 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

666

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2124

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

807

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1394
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

119
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

454
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

987
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

122
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

739
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8194
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

793 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

865
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2149 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

806