Які справжні причини повені в Івано-Франківську?

 

29 липня через шквальну зливу центральна частина міста від перехрестя Коновальця-Січових стрільців аж до вулиці Шевченка на півгодини перетворилася у справжню Венецію – вода піднялась до півметра.

 

Про причини нежданого-негаданого лиха іванофранківці сперечаються: хтось винуватить  двірників, які змітають сміття і пісок у водостоки, хтось – працівників водоканалу через халатність при перевірках, а хтось – традиційно чиновників, мовляв, ті не подбали про готовність міста до природних негараздів. Які ж справжні причини міні-повені в центрі Івано-Франківська – дізнавався «ЗК».



У всьому винна природа

«Я не можу давати оцінку роботи ні водоканалу, ні комунальних служб, але, як на мене, таке стихійне лихо, яке сталося 29 липня,  не витримала б жодна каналізація, – каже Юрій Щочкін, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій МВК. –  Коли залпово випадає така кількість опадів, то яка б досконала не була каналізаційна система – вона не здатна моментально забрати всю воду».
Працівники водоканалу такої ж думки, мовляв, причина підтоплення середмістя єдина –  велика кількість опадів. На перевірках, кажуть працівники «Водоекотехпрому», не «халявлять» –  проводять згідно з планом – один раз в рік, тоді ж каналізаційні трубопроводи  і чистять за допомогою спеціальної техніки, вибирають звідти намул і сміття.
«Якщо б колектор у каналізаційній системі був засмічений, то він просто б не вивів воду, вона б так і стояла на вулиці», – наголошує Іван Палімон, начальник виробничо-технічного відділу Івано-Франківського «Водоекотехпрому».
А взагалі, як стверджують на «Водоканалі», порівняно з іншими обласними центрами  «наше місто стоїть ого-го як високо». Мовляв, у Миколаєві чи Херсоні під час чи не кожної сильної зливи підтоплюються підвали, а іванофранківцям нічого й жалітися.

 

Проблема дахів
У спальних районах міста під час бурі 29 липня вітер пошкодив більше півсотні дахів.
«Міською радою створена спеціальна комісія з усунення наслідків стихії, яка працює щодня, – розповідає Юрій Щочкін. – Основні проблеми, які вбачає комісія, це розчистка міста від повалених дерев та ремонт дахів. За півгодини, протягом яких тривала злива з сильним вітром, було повалено більше 130 дерев та пошкоджено 52 дахи. Покрівлі не повністю зруйновані, але пошкоджені суттєво – десь знесло шифер, а десь бляху – цього достатньо для того, аби дощ потрапив у квартиру».
У підсумку в Івано-Франківську на сьогодні є 52 будинки з дахами, які потребують  ремонту. Усі будинки перебувають «під опікою» ЄРЦ. Фінансувати ремонт дахів будівель Єдиний розрахунковий центр не в змозі, тож працівники комунального господарства проситимуть кошти у міської ради.

 

Як дерева ударили  по бюджету
Така неочікувана «єгипетська кара» загалом завдала немало збитків. За неостаточними даними, щонайменше 100 тисяч гривень. Точну суму завданої шкоди, кажуть в управлінні з питань надзвичайних ситуацій МВК, підрахувати поки що неможливо. Затримує цю процедуру «Зелене господарство», бо наразі не може повідомити, скільки коштів ще знадобиться, аби прибрати усі повалені бурею дерева.
«Протягом зливи 29 липня у місті було повалено 133 дерева, – розповідає Юрій Щочкін. – Але буря у неділю, 5 серпня, додала до цього числа ще п’ять дерев».
Наразі «Зеленим господарством» прибрано вже 115 дерев.
Аби якнайшвидше усунути наслідки підтоплення середмістя, комісія з усунення наслідків стихії звертатиметься до міського голови, аби виділити кошти з резервного фонду міського бюджету. І хоча резервний фонд не дуже і багатий, але на кілька десятків тисяч у ньому, мабуть, таки стане менше. Їх нададуть ЄРЦ для усунення наслідків негоди. А ось очікувати допомоги з Держбюджету не доводиться. Київ проігнорував підтоплення у центрі Івано-Франківська.
Виправдувальний вирок
Стихія стихією, але, як вважають деякі «народні експерти», у підтопленні, що сталося, без людського фактора таки не обійшлося.
Двірники – от чиїми руками, стверджують окремі іванофранківці, забилася водостічна система. Мовляв, аби не збирати сміття в пакети, вони просто згрібають його у дощеприймальні решітки. А що – так швидше!
Отож, з’ясовуємо, чи винні прибиральники у підтопленні.  
Зараз вулицю Січових стрільців «підмітає» не ЄРЦ, а «Дорожнє ремонтно-експлуатаційне управління».
У ДРЕУ кажуть: вулиці, що в сфері відання «Єдиного розрахункового центру», вони взяли «під опіку» недавно, то хоч як двірники б і «старалися», намести на глобальне засмічення не змогли б. По-друге, усім двірникам повідомлено, що змітати сміття у водовідводи строго забороняється, більше того, усі комунальні працівники трудяться під розпис, що сміття у водостоки не змітатимуть. Працівники ДРЕУ збирають наметене у пакети і відвозять на міське смітєєзвалище.
Отож, двірникам – наразі виправдувальний вирок, а мешканцям міста настанова: якщо побачите лінивого двірника, що змітає щось там у водостік, неодмінно зробіть зауваження, бо, можливо, завтра така халатність стане причиною затоплення і вашої вулиці.

Автомобільні «жертви»
Вода підтопила 12 автомобілів, внаслідок чого вони вийшли з ладу. Постраждалі уже зверталися. «Люди приходили в управління, – каже Юрій Щочкін, – аби просто спитати, що їм робити далі і чи мають вони право на компенсацію від держави. Так от, державного відшкодування постраждалим водіям не буде, але збитки за стихійні лиха їм повинні відшкодовувати страхові компанії».
Проте, як кажуть страховики, буде чи не буде компенсації – залежить від того, чи передбачено це у страховому полісі. Якщо пункт про природні негаразди включено до договору – сума за завдані збитки належить вам за законом, а якщо ні – то і грошей ніяких  не отримаєте. Щоб отримати страхівку, потрібно надати у вашу страхову компанію довідку з  управління надзвичайних ситуацій про те, що 29 липня стихійне лихо таки було. Юрій Щочкін запевняє, що довідки видаватимуть обов’язково. Практика такої роботи у них є ще з 2008 року, коли в Івано-Франківську вирувала справжня повінь з сотнями постраждалих.

 

…Сподіваємося, найближчим часом у нашому місті не ставатиметься подібних «форс-мажорів». Але, з іншого боку, іноді саме так можна змусити чиновників працювати. Метод «крайньої потреби» не дуже гуманний, зате у нашій державі  дієвий: і гроші на ремонт  знаходяться, і робота робиться в найкоротший термін. Що ж, як говорять у народі, доки грім не вдарить – баба не перехреститься.

 

 

Читайте також:

Негода у Франківську: Повалені дерева, перевернуті білборди та затоплені вулиці (фото)


09.08.2012 1573 6
Коментарі (6)

Dj 2012.08.09, 18:21
Коли у нашому місті йшла хаотична забудова багатоповерхівками і мер Анушкевичус направо і наліво за хабарі підписував дозволи, треба було будувати нові каналізаційні колектори. А всі новобудови підключались до існуючого міського старого колектору, який не був розрахований на таке збільшення стічних вод. Мера цікаввило лише бабло за дозволи і бабло за здачу в експлуатацію. А зараз ми отримали результат від такої "господарки". І це ще квіточки, бо новобудов щоразу більшає, а колектор не молодшає......настане час, коли і він може зруйнуватись.
Я 2012.08.11, 13:48
А яка різниця для дощової води є забудова чи голе поле? Від цього її кількість не змінюється. Думайте.
Я 2012.08.11, 14:32
На рахунок дерев і нестачі бюджету: Працівники і автовишка №6293ІВА (напевно від Зеленого господарства), які повинні були 8 серпня зрізати пошкоджені дерева в районі вул. Шевченка-Гординського, встигали одночасно "освоювати" дефіцитні бюджетні гроші і кілька годин посеред дня зрізали цілі дерева на приватній ділянці в дворі за будинком вул. Шевченка, 88(для забудови) за цілком конкретні готівкові гроші. Так ніколи ніякого бюджету не вистачить! Відсутність контролю і покарання автоматично означає постійні крадіжки наших з вами бюджетних коштів.
Василь І. 2012.08.12, 11:28
Житлово-комунальна сфера завжди набирала, набирає і буде набирати найбільше нарікань. Погоджусь з коментами попередників. Додам, що й депутати мають бути на своїх місцях. Тепер їх більшість - на відпочинках. Взагалі, більшість з них слабо працює. Не пригадую, щоб у моєму будинку разом із жеківцями на скаргу вийшов депутат міської ради. Так було і так є. Але не хочу, щоб так було далі.
вол. 2012.08.14, 21:03
не знаю хто такий Dj що розмістив свій коментар 09.08.2012 але проблему він бачить дуже правильно. до цього варто додати ремонт набережної,мазепи і ще багатьох нібито відремонтованих обектів.
Dj 2012.08.15, 10:54
До "Я"-------- Дощова вода в полі всмоткується в грунт, її вбирає трава, кущі, дерева. А от у місті вода стікає по асфальту в каналізацію, бо її ніщо не затримує - різницю відчуваєш ?
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

958 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

833
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1651
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2279
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4262 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3259

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

244

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

481

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

426

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

887
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8004
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

665
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

703
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1117
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

705
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6288
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1778
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

197
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

256
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1594
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

793 1