
У середу, 9 жовтня, в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація книги завідувача кафедри українознавства і філософії Івано-Франківського національного медичного університету, професора, академіка Володимира Качкана «За престолом нації: Степан Пушик в орамленні доби».
До книги, присвяченої 75-річчю видатного письменника, вченого, громадсько-політичного діяча С.Пушика, увійшли найактуальніші статті, есеї, розвідки, діалоги та рецензії, що їх вибрано з газетно-журнальної періодики різних років. Уперше в літературно-науковий обіг введено більше ніж 300 листів як Степана Пушика, так і різних адресантів з України та з поза її меж. Збагачує книгу обсяговий розділ документальних світлин, інформує Фіртка з посиланням на ІФНМУ.
читайте також: У Франківську відкрили пам'ятник відомому письменнику Степану Пушику (ФОТО)
«Мені здається, що ми ще чуємо відлуння його кроків вулицею Шевченка, чуємо його слово, — почала презентацію її модератор Ганна Карась. — Хоча сьогодні на цій вулиці уже височіє меморіальний бюст в обрамленні його зошитів і книг. І так весело Степан Григорович дивиться на свій улюблений Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника. Його місією було служіння українському слову, народу, рідній землі».
Книга про Степана Пушика — вже третя в серії праць Володимира Качкана про Шевченківських лауреатів Прикарпаття. Першою була книга про Ярему Гояна «Сповідь душі», другою — книга «Той, що бачить вічність», присвячена фотомитцю Василю Пилип'юку.
«Степан пішов від нас тілесно, але він є між нами такий великий, що пройде не одне десятиліття перш ніж ми осмислимо його велич, — говорить Володимир Качкан. — Я взявся за цю книгу, щоб показати, що є речі високі. У пам’яті має залишитися посутнє, а різні дрібниці, балачки мають відсіятися. Ми говоримо про величезне надбання, про літературний, мистецький, культурологічний огром, який залишив Степан».
Своїми думками і спогадами про Степана Пушика на презентації поділилися начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Федорак, перший проректор ІФНМУ професор Ганна Ерстенюк, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, завідувач кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професор Степан Хороб.
Під час презентації неодноразово висловлювалась думка про необхідність ширшого вивчення творчого і наукового спадку Степана Пушика, дослідження і опублікування його архівів. Так, нині готують до видання щоденники науковця, а також ініціюють наукову конференцію, присвячену тематиці давнього Галича, над якою самовіддано працював Степан Пушик.
Нагадаємо, відомий український письменник, літературознавець, фольклорист, журналіст, громадсько-культурний і політичний діяч, кандидат філологічних наук, професор Прикарпатського університету ім. В. Стефаника Степан Пушик помер 14 серпня 2018 року.
Читайте також:
Степана Пушика поховали у рідному селі Вікторові (фото)
Довідка Фіртки:
Степан Григорович Пушик народився 26 січня 1944 року в с. Вікторові Галицького району Івано-Франківської області в селянській родині. Хліборобська сім'я рано втратила батька-годувальника. Малому Степанкові було всього 13 років, коли разом із молодшими сестрами й братом він залишився напівсиротою. Вже тоді глибоко запали в душу хлопчини материнські тужливі пісні, які старанно запам'ятовував і записував. Середню освіту здобув у Вікторовській, Комарівській та Косівській середніх школах, спеціальну — в Тлумацькому сільськогосподарському технікумі та Літературному інституті в Москві.
Трудову й творчу діяльність почав з п'ятнадцяти років. Працював рахівником і плановиком — економістом в колгоспах Косівського та Верховинського районів Івано-Франківської області. Служив у армії, потім працював кореспондентом в обласній газеті, був головою клубу творчої інтелігенції, керівником літстудії, асистентом, старшим викладачем, доцентом Київського та Прикарпатського університетів. Нині є професором кафедри української літератури Прикарпатського університету ім. В. Стефаника.
Степан Пушик обирався народним депутатом України. У Верховній Раді був членом Комісії культури й духовного відродження, а також — головою підкомісії парламенту.
Член Національної спілки письменників України, українського ПЕН-клубу, Ради Спілки письменників, Президії Фонду культури, Міжнародної асоціації україністів, НТШ, Головної Ради Всеукраїнського Товариства пам'яток історії та культури. Був головою оргкомітету по створенню обласного Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка, яке очолював. Член редколегії часописів «Дзвін», «Березіль», лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка в галузі літератури, а також премій імені Павла Чубинського, Памви Беринди, Василя Стефаника, Олександра Копиленка, Мирослава Ірчана, міста Галича, міжнародної премії фонду імені Воляників-Швабінських при фундації Українського вільного університету в Нью-Йорку, премій журналів «Україна», «Жінка», «Березіль», багатьох літературних конкурсів.