Як же мінялося поняття про жіночу красу різними історичними епохами?

 

/data/blog/59286/6f11566073574fd6342ef59daef81d02.jpg

 

Варто було тільки людині стати homo sapiens, як вона почала здійснювати зі своєю зовнішністю різні маніпуляції, не всі з яких можна назвати розумними.

До нашої ери

Чи чули ви коли-небудь про Венеру Віллендорфську? Це одна з перших статуеток жінки, створена приблизно на двадцять століть раніше своєї Мілоської родички. За сучасними мірками, панянка родом з палеоліту страждає явним ожирінням - у неї величезний живіт, широкі стегна і великі обвислі груди. Особи, що характерно, у статуетки немає зовсім. Судячи з усього, в ті часи в жінках цінувалася плодючість, а не вдалий макіяж.

Про красу як про слідство роботи над собою першими заговорили древні греки.

Незважаючи на те, що спортивні підтягнуті фігури в Елладі цінувалися на вагу золота, мислителі тих часів воліли красу пов'язувати з розумом, а не з кубиками на пресі. До речі, у Венери Мілоської вони є, але в перерахунку на людський зріст 164 см (оригінальна статуя висотою майже під два метри) її параметри обчислюються як 86х69х93.

Загалом, в подіумні моделі богиню краси не взяли б, зате вона повністю відповідала стандартам, виведеним древнім скульптором Поликлетом. Скульптор підрахував, що у "ідеальної" ​​людини голова становить 1/7 всього зросту, ступня - 1/6, а пупок повинен ділити тіло рівно навпіл. Оскільки змінити місце розташування останнього ніякими процедурами не можна, грекам залишалося займатися легкою атлетикою, розвивати науки і приводити душу в гармонію з тілом, у чому вони значно досягли успіху.

Про те, що джентльмени віддають перевагу блондинкам, першими здогадалися древні римлянки. Помітивши, як місцеві чоловіки поглядають на полонених рабинь з Галлії (територія сучасної Франції, Бельгії і Швейцарії), знатні дами кинулись підставляти волосся палючому сонцю, щоб ті скоріше вигоріли. Шкіру при цьому старанно вибілювали, часто за допомогою отруйних свинцевих білил.

Дружина імператора Нерона з цією ж метою щодня купалася в молоці п'ятисот ослиць, а на обличчя накладала маску з гною вола та соняшникової олії. А ви ще думали, що органічна косметика якось дивно пахне?

Середні віки

Злочинна краса - це про Середньовіччя: тут за видатну зовнішність цілком можна було потрапити на вогнище. Навіть звичка приймати ванну вважалася підозрілою, а освітлення волосся і зовсім прирівнювалося до нечестивого заняттю накшталт чаклунства. Всі ці обмеження не заважали жінкам тих часів приводити себе у відповідність до ідеалу - блідому, кволому і виснаженому створінню з випираючим животом і дуже високим чолом.

Для досягнення такого ефекту дами мало їли (що, враховуючи загальний стан справ, не становило великої праці), носили сукні з завищеною талією, туго бинтували груди, вискубували вії, виголювали брови і епілювали область над чолом. А для того, щоб волосся там росло повільніше, регулярно втирали в шкіру кров кажанів. Напевно, перспектива стати прекрасною дамою якогось благородного лицаря здорово мотивувала цих жінок.

Епоха Відродження

З Відродженням у мистецтві античних цінностей в моду увійшли моделі plus-size. На полотнах Да Вінчі, Мікеланджело і Рафаеля (не плутати з черепашками ніндзя) - виключно пишні жінки з широкими плечима, широкими стегнами, великими животами та іншими видатними округлостями. Целюліт? Ні, не чули дівчата Ренесансу про таку проблему.

І навіть навпаки, намагалися надати своїй фігурі відсутньої пишності за допомогою об'ємного одягу з оксамиту. До речі, своїх розкішних жінок Рубенс малював з молодої дружини, якій було всього 16 років. Набрати такі жіночні форми в такому юному віці - ще постаратися потрібно. Якщо гарненько придивитися до Мони Лізи, можна звернути увагу, що у неї відсутні брови - це тренд з минулої епохи. А ось волосся дами Відродження, на відміну від середньовічних, почали розпускати і фарбувати в рудий колір.

Галантне століття

Кажуть, що король-сонце Людовик XIV мився всього два рази в житті. Багато підданих брали приклад зі свого монарха, і не в силу природної ліні (тим більше що зайнятися при дворі все одно було нічим), а тому, що носили на головах неймовірні конструкції, спорудження яких вимагало великих грошових вкладень.

Розплутувати зачіску з усіма обручами, стрічками, пір'ям, рослинами і навіть фрегатами заради того, щоб помити голову, було неймовірним марнотратством. Крім величезних напудрених перук, чоловіки і жінки XVIII століття носили корсети, вибілювали обличчя і заклеювали різні недосконалості шкіри (яких, враховуючи епідемію віспи і способи догляду за собою, було достатньо) спеціальними "мушками" - шматочками чорного оксамиту у вигляді родимок. Словом, за природною красою в галантну епоху ніхто не гнався: будуть білила - будуть і шанувальники, головне, на парфуми не поскупитися.

Вікторіанська епоха

За часів правління британської королеви Вікторії всі красиві та й просто пристойні жінки повинні були володіти осиковою талією. Must have епохи - корсет став причиною не однієї непритомності і, кажуть, навіть декількох смертей: внутрішні органи і ребра в ньому здавлювалися так, що дівчата не могли не те щоб присісти хоча б на краєчок стільця, але і нормально дихати. При цьому майбутні мами носили корсети аж до п'ятого місяця вагітності, а студенткам інститутів благородних дівиць дозволялося знімати їх тільки раз в тиждень для прийняття ванни.

Крім цього "невеликого" ​​винятку, в моду повернулася природність.

Користуватися макіяжем могли тільки актриси чи дівчата легкої поведінки, а пристойні дами лише злегка припудрювали обличчя і прикривалися парасольками від сонця, а іноді навіть спеціально недосипали, щоб підкреслити свою аристократичну блідість.

Двадцяте століття

Кажуть, багато чоловіків незадоволені надлишком фемінізму в сучасному суспільстві. Взагалі-то, це вони самі винні: затіяли Першу світову війну, пішли на фронт, а жінок відправили на заводи. Як наслідок, повертатися через верстати на кухню "слабка" стать вже не захотіла. Французький модельєр Поль Пуаре запропонував дівчатам носити сукні без корсетів, американська танцівниця Ірен Касл ввела моду на стрижку боб, а Коко Шанель подарувала світові жіночі брюки.

З цього моменту рахунок б'юті-трендів ведеться вже не історичними епохами, а десятиліттями і іменами: Марлен Дітріх, Вероніка Лейк, Мерилін Монро, Одрі Хепберн, Твіггі, Бріджит Бордо, Голді Хоун, Мадонна ... Кумири останніх ста років для нас прості і зрозумілі і пояснень не вимагають.

А фотографії Грейс Келлі викликають питань куди менше, ніж, скажімо, зображення Клеопатри, які збереглися  (яку за сучасними мірками назвати красунею дуже складно). Може статися й таке, що років через двісті наші нащадки будуть із здивуванням розглядати фото Анжеліни Джолі або жахатися того, що дівчата XXI століття користувалися кремом з парабенами. Ну і будь ласка, нам би тільки корабель на голові не носити.

Жертви моди

✤ До середини минулого століття в Китаї існував звичай щільно бинтувати дівчаткам ноги, щоб ступні залишалися маленькими і вигиналися у формі дуги.

✤ В африканському племені мангбету прийнято стягувати голови новонароджених мотузками, щоб з віком голова виходила трохи витягнутою, як у єгипетських фараонів.

✤ У деяких народів, що живуть у М'янмі і Таїланді, дівчаткам надягають на шию мідні кільця, аби вона була довшою.

 

pinu.com.ua


17.09.2014 1271 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

534
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

799
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

562
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1461
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

397

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1058

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

287
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

368
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

637
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5683
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

346
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

248
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

599 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902