Як сучасна школа калічить наших дітей

 

/data/blog/128046/117cc2f6e0339534ffc32925671ec561.jpg

 

За статистикою, більше 70% старшокласників за час навчання в школі набувають хронічних захворювань. Винна екологія, звичайно. Але багато в чому це відбувається через сучасну систему освіти.



Хвороби пов'язані з безліччю факторів. Давайте спробуємо в них розібратися, щоб якимось чином протидіяти.

 

Які чинники потрапляють у зону ризику?

  • Статичні навантаження (багатогодинне нерухоме сидіння за партою).
  • Обмеженість рухливості навіть під час перерв. (Дітям не дозволяють бігати по коридорах, виходити на вулицю під час перерви, вони під час відпочинку теж сидять за партами).
  • Перевантаження навчальними заняттями. (Замість 4 уроків в молодшій школі - 6, в середній замість 5 – 6-7, у старшій - 7-8 уроків).
  • Важкі портфелі. Дітям доводиться тягати на собі вантаж, який інколи складає третю частину їх ваги, що неприпустимо.
  • Порушення режимів провітрювання, освітлення, посадки за партою в класах. Не завжди умови проведення занять відповідають гігієнічним нормам.
  • Психологічне напруження. Шкільний режим контролю. Конфліктність взаємодії між учителем і учнем і всередині дитячого колективу.
  • Якість дитячого харчування в їдальні або буфеті. Багато батьків відмовляються від гарячого харчування і дають дитині сухі сніданки, які не можна назвати здоровою їжею. Швидкісний перекус на перерві може замість допомоги призвести до серйозних захворювань травної системи.
     

Це тільки найпомітніші та очевидні чинники, що негативно впливають на самопочуття наших дітей у школі, де вони змушені проводити більшу частину свого життя.



Є також і приховані негативні моменти, що заважають дитині відчувати себе комфортно. Наприклад, якість будівельних матеріалів, використаних при ремонті та будівництві шкіл. Чи розташування школи, де всі вікна виходять на сонячний бік, або є підвищена вологість.

 

Але якщо з брудними руками, пилом, відсутністю затишку в класах, холодом і протягами ще якось можна боротися. То з якістю викладання, змістом підручників, особливостями спілкування викладачів з дітьми деколи нічого не поробиш. Сучасні підручники настільки перевантажені суперечливою і непотрібною інформацією, що дитина змушена захищатися від неї. Вельми своєрідним способом: просто не сприймати.

 

Як нейтралізувати негативні моменти?

Багато факторів негативного впливу школи ми, на жаль, усунути не можемо. Але батькам, які піклуються про свою дитину, не варто повністю покладатися на те, що вчителі в школі про все подбають.

 

Батьки, як правило, здають чадо в школу і з головою занурюються у власний Армагеддон на своєму робочому місці. А ввечері всі приходять додому, як вичавлені лимони: і батьки, і діти. Та їм ще потрібно виконати домашні завдання на наступний день.

 

Ні для кого не таємниця, що вчителі дуже багато завдань залишають для домашнього опрацювання, сподіваючись на допомогу батьків. А де ж тим брати сили і бажання після важкого робочого дня?

 

  • Зовсім уникнути цього неможливо, але полегшити долю малюка потрібно обов'язково.
  • Проведіть ревізію речей у портфелі. Безліч непотрібного мотлоху звідти просто можна вийняти. І полегшити ношу. Зручна форма електронних підручників у планшетах дозволить зробити портфель легким, а навчання цікавим.
  • Не відмовляйтеся від гарячого харчування. Навіть якщо воно здається вам не дуже якісним. Прийом їжі за столом, а не на ходу, вже сам по собі - заспокійливий фактор. Нехай дитина з'їсть свій бутерброд зі своїм чаєм з термоса, але сидячи за столом. Простежте за цим, обговоріть це з класним керівником.
  • Поговоріть з учителем про рухомі хвилинки і можливості для вашого малюка розім'ятися після довгого сидіння за столом. Вимагайте помірного фізичного навантаження, зміни діяльності, розкладу, якщо він явно не на користь вашої дитини.
  • Сигналізуйте про перевантаженість домашніми завданнями.
  • Частіше розмовляйте зі своєю дитиною, розпитуйте її про товаришів, учителів, допомагайте їй впоратися з тим потоком інформаційного негативу, з яким вона не може впоратися самостійно.
  • Якщо малюкові зовсім некомфортно в сучасній системі освіти, подумайте про альтернативні форми навчання.
  • Не навантажуєте свого юного вундеркінда значною кількістю додаткових секцій і гуртків, від яких у нього просто зашкалює втома і геть зникає бажання вчитися.

 


Багато мам і тат мріють виростити зі свого чада видатну людину. Вони намагаються зайняти його під зав'язку, щоб захистити від згубного впливу вулиці. І часом, не питаючи, хоче дитина того чи ні, записують її і в музичну школу, і на курси карате, на футбол і гімнастику, на плавання і акробатику.

 

Тільки б не відстати від інших. Але таке змагання батьківських амбіцій буквально ставить малюка в умови виживання. Додаткове навчання і спорт, і творчі гуртки стають для нього не радістю, а покаранням, ще однією школою, з якої хочеться звільнитися як з в'язниці.

 

"Краще менше, але краще", - згадайте цю приказку, коли надумаєте записати свого сина чи дочку на черговий модний гурток.
 

 
Якийсь час у добі він повинен просто відпочивати і розслаблятися. Дайте йому простір для власних ініціатив, який допоможе відновити сили і не відчувати себе в'язнем безперервного педагогічного впливу.

 

 
І ще ... Найголовніше. Любіть своє чадо не на словах, а на ділі. І не робіть вигляд, що не розумієте, як йому важко. Спробували б ви самі відсидіти сім уроків, а потім позайматися в п'яти гуртках, а ввечері ще виконати завдання на завтра.
 
 
 
Та що вам розповідати, ви й самі знаєте, що навчальний рік - це суцільний ураган інформації, з яким впоратися не так просто. Тож допоможіть, а не заважайте своїй героїчній сучасній дитині, вгамувати цей ураган і змусити його працювати не проти, а на користь розвитку гармонійної особистості.
 
 


22.03.2017 Ірина Власенко 3469 1
Коментарі (1)

Роман Брудр 2017.03.24, 19:30
Дебільна програма навчання. Перегруженість взагалі лишніми предметами. Таке враження що всю програму навчання складали взагалі далекі від навчання люди або просто щоб виправдати свою присутність на посадах.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2408
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1534 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3620
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5390
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2035

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

111

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

396

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

456
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

613
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

702
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2