Як працює тіньовий ринок "торгівлі" спортсменами

 

/data/blog/69149/92a75877a86d4f0bc790e3e4bdd37a16.jpg

 

Якщо останнім часом російський спорт здригається від допінгових скандалів, то український – від повальної зміни українцями громадянства.

 

Причому ми втрачаємо не просто спортсменів, а тих, хто прославляв нашу державу на чемпіонатах світу, Європи та Олімпійських іграх.

 

Повальна зміна українськими спортсменами громадянства була і раніше – до сумнозвісних подій в Криму та на Донбасі.

 

Наприклад, якщо взяти жіночу збірну Азербайджану з вільної боротьби, то там ціла плеяда вихованок української школи – Марія Стадник, Ірина Нетреба, Надія Семенцова, Катерина Домбровська… Зазначимо, Топ-спортсменкою з них є лише Стадник, яка має дві олімпійські нагороди – "бронзу" і "срібло". При цьому все пояснювалося просто й логічно: в українській збірній дуже жорстка конкуренція, борчиням складно пробитися до основи, тому вони пробують щастя деінде.

 

Після Лондона-2012 активно роздавати свої таланти почали й гімнасти. У 2012-му лідер нашої збірної Микола Куксенков (двічі був 4-м на Іграх-2012 – в командній та особистій абсолютній першості) перебрався до Росії, а рік тому стало відомо, що чемпіон Європи-2013 на брусах, член нашої олімпійської команди, яку ганебно позбавили на Олімпіаді бронзової нагороди, Олег Степко став азербайджанцем.

 

Цікаво, що в усіх випадках "перебіжчики" не відбували так званий карантин – після зміни громадянства спортсмени протягом року – трьох (залежить від виду спорту) не мають право виступати за нову батьківщину. Та це у випадку, коли національна федерація проти переходу її спортсмена під чужі знамена. Якщо ж вдається домовитися, то міжнародна федерація не блокує виступи спортсмена на змаганнях за нову країну.

 

Цікаво, що, виходить, щоразу з українськими федераціями домовлялися. Ясна річ, що головним аргументом в таких перемовинах були гроші. От тільки осідали вони в кишенях окремих людей і ніде офіційно не значилися.

 

Тим часом представники федерацій свою зговірливість пояснювали людяністю. Мовляв, ну навіщо пхати палки в колеси нашому спортсмену? Хай пробує щастя в іншій країні, де кращі умови тренувань, і здобуває медалі.

 

Політичні події минулого року лише збільшили відтік українських чемпіонів – бажання витупати за Росію висловили чемпіонка Європи з метання списа, тодішня рекордсменка України Віра Ребрик, яка проживає в Ялті; дворазовий віце-чемпіон світу (2010 та 2011 роки), срібний призер чемпіонату Європи (2010) з важкої атлетики кримчанин Артем Іванов; луганчанка, чемпіонка світу з сучасного п'ятиборства, віце-чемпіонка Європи, переможниця етапів Кубку світу Ганна Буряк; про подібне рішення заявив й олімпійський чемпіон-2008 з кульової стрільби Артур Айвазян.

 

Крім того, нашу збірну покинули олімпійська чемпіонка з веслування на байдарці Інна Осипенко-Радомська (перейшла в Азербайджан), п’ятиборці  Руслан Наконечний (Латвія) та Ірина Хохлова (Аргентина), чемпіонка Олімпіади з шахів Катерина Лагно (Росія).

 

Цікаво, що питання про компенсацію Україні за підготовку атлета в цьому довгому переліку піднімалося лише один раз. Федерація легкої атлетики України виписала рахунок своїм російським колегам за чемпіонку Європи з метання списа Віру Ребрик – 150 тис. євро.

 

Та схоже, незабаром кожен факт зміни українським атлетом громадянства буде чітко фіксуватися і мати фінансові наслідки для держбюджету.

 

Нещодавно міністр спорту України Ігор Жданов заявив, що його відомство готує відповідний законопроект.

 

"Потрібно ставити питання про компенсації державі тих коштів, які були вкладені в спортсмена. Є прецеденти у світі, коли при переході спортсмена з однієї збірної в іншу, деякі національні федерації домовляються між собою про такі виплати. Але це все не враховує той факт, що спортсмен був вихований, навчений, екіпірований і їздив на змагання за кошти кожного громадянина України, які у вигляді податків надходять до держбюджету. Думаю, буде правильно і справедливо, щоб подібні компенсації в обов'язковому порядку виплачувалися і йшли в нашу державну скарбницю", - сказав Жданов.

 

Якщо міністру вдасться внести ці зміни до українського законодавства, то це, по суті, легалізує систему, яка працює в нашому світі спорту не один рік. І що важливо, "відкупні" чи то пак – компенсація – будуть надходити до бюджету.

 


09.02.2015 868 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

336
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13816 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1577
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

871
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6139
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1723

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

639

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1467

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1278

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1167
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

521
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

660
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1580
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

602
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

881
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5925
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13653
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

250
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

549
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

486
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

793 2