Як пов'язані між собою тіло і душа? Сплячий гігант

 

Як це не парадоксально, але виховання робить все можливе, щоб зробити наше тіло млявим і сонним, а зовсім не пробудження і живим. Навіть приділяючи увагу фізичному розвитку, ми часто вибираємо вправи, які спотворюють наш образ. Ми часто вважаємо, що тіло потрібно якомога швидше "довести до стандартного рівня".

 

Результат такого розвитку - обмеженість рухів, що веде до такого ж обмеженому сприйняття, почуттів і відчуттів.

 

Проте колись участь тіла була іншою.

 

У стародавньому Єгипті вважалося, що тілом керують ті ж закони, на основі яких було створено Всесвіт. Людина була подобою космосу, людське тіло - храмом, архітектура якого дозволяла проникнути в таємниці всесвіту. Єгипетські жерці вважали, що в будові тіла вкладено всі форми і закони, властиві астрономії, географії, музиці, математиці, архітектурі, магії, цілительству та мистецтва. Тіло славилось як Храм Знання. Кожен його орган був відображенням одного з божественних принципів і присвячений одному з богів. Здоров'я вважалося ознакою високого духовного рівня.

 

Тіло в мистецтві давньої Греції в V-III ст. до н.е. висловлювало прагнення до задоволення і служило естетичним виразом єдності душі та тіла. Еллінським ідеалом тіла був скоєний вираз філософських категорій шляхетного і прекрасного (kalokagathia).

 

Східні культури розвивали практики дихання і вправи йоги, щоб зробити тіло більш досконалим і мудрим. У буддійському мистецтві і практиках підкреслюється врівноваженість і перенесення центру ваги в центр живота. Вважається, що людина, сконцентрувавши увагу в цій точці, знаходить здатність відчувати сили Буття, які підтримують його, захищають і трансформують. Якщо ви концентруєтеся увагу на сонячному сплетенні, ваше тіло розслабляється, з нього знімається звичайне напруга, і ви здатні здійснювати звичайні дії легше і ефективніше. Для практикуючого йогу, буддизм або Тантру тіло стає, як і для стародавніх єгиптян, найвищим храмом перетворення, де зустрічаються всі сили світобудови, перетворюючись і творячи нове, вища єднання матерії і духу.

 

Подібне ставлення до тіла залишалося для західної цивілізації таємної за сімома печатками аж до 20 століття. І одним з перших, відкривши покрив цієї таємниці, був інженер, майстер дзюдо, Лікар і психотерапевт Моше Фельденкрайц .

 

В юності він зацікавився східними єдиноборствами тільки з метою навчитися самооборони без зброї . Освоївши джиуджитсу, в 1929 році він написав книгу "джиуджитсу і самооборона". Пізніше він познайомився з засновником сучасного дзюдо Ігор Кано і став одним з перших володарів чорного поясу в Європі. Створивши клуб дзюдо, Фельденкрайц став викладати в ньому і написав кілька підручників.

 

Через деякий час погіршився стан його коліна - результат давньої спортивної травми. Хірурги відмовилися робити операцію, і Моше вирішив відновити здоров'я сам. Електротехнік, математик і фізик, який закінчив Сорбонну і працював в лабораторії самого Жоліо-Кюрі, він рішуче змінив своє життя, приступив до вивчення анатомії, біомеханіки, моделей поведінки та функцій руху. Спостерігаючи за своїм коліном, він навчився використовувати його по-новому, щоб пересуватися легко і безболісно. Це самоспостереження лягло в основу книги "Тіло і зрілість у поведінці", що поклала початок новому напрямку, як у гімнастиці, так і у функціональній реабілітації.

 

Це новий напрямок Фельденкрайц назвав "функціональної інтеграцією" . Вона заснована на розвитку "осознавания через рух". Саме так називається найвідоміша з його книг.

 

Фельденкрайц виявив, що розкріпачення тіла одночасно розкріпачує заблоковані клітини мозку. Це досягається за допомогою дрібних і непомітних рухів, поступово звільняють нервову систему. А коли рухові нейрони "розблоковано", з'являється найбільша свобода рухів і відповідне звільнення думок, почуттів і відчуттів.

 

У кожного з нас образ власного тіла закодований в мозкових клітинах. Вчені називають цей образ "гомункулуса". Він сильно відрізняється від реального тіла, оскільки включає лише область свідомих дій. Так, у немовляти більшу частину цього образу займають губи і рот, а кінцівки і тулуб виглядають як тонкі лінії. Коли дитина вчиться ходити, лінії ніг стають усе ширше і об'ємніше, коли він вчиться писати - з'являється нова галузь, пов'язана з великими пальцями (причому в правшей область правого пальця значно більше області лівого). У музикантів області інших пальців теж збільшуються. У співаків та ораторів збільшені області, пов'язані з диханням, мовою і ротом.

 

Фельденкрайц прийшов до висновку, що "гомункулус" значно менше реальних можливостей людини і здебільшого обмежується рядом стандартних дій, необхідних для успішного функціонування особистості як члена соціуму.

 

Надамо слово йому самому:

"Сучасне суспільство задовольняється мінімальним розвитком індивіда. Розвиток потенційних здібностей припиняється у ранньому підлітковому віці, оскільки суспільство вимагає, щоб молоде покоління як можна швидше перетворювалося на корисних членів суспільства. Таким чином, індивіди починають ототожнювати себе зі своєю цінністю для суспільства. Це схоже на спробу засунути кілочок квадратного перерізу в круглий отвір: індивід прагне згладити, стерти свої біологічні особливості, відчужені себе від своїх внутрішніх потреб. Він засовує себе в цей круглий отвір, він вже активно хоче йому відповідати, тому що, якщо йому це не вдасться, знизиться його цінність у власних очах ... Тільки незвичайна людина буде вдосконалювати образ себе, реалізуючи свої потенційні можливості ".

 

Нам доводиться дорого платити за прагнення будь-якою ціною домогтися суспільного визнання і похвали. Намагаючись вставити квадратний кілок в кругло отвір, ми все більше забуваємо як про свою унікальність, так і про потреби власного тіла. І наші рухи стають такими ж обмеженими, ригідними і кованими, як і наші думки і почуття.

 

Фельденкрайц був одним з перших лицарів, що вступили в сутичку з драконом уніфікації та стандартизації, що тримає в полоні розум, тіло і здібності людини. Слідом за своїм попередником Маттіасом Александером він пробив пролом в стіні, багато століть розділяла тіло і свідомість. І слідом за ним в цій сутичці взяли участь його послідовники і учні.

 

"Коли групі семирічних дітей дають команду:" Груди вперед, живіт втягти, кроком руш! "- Ця команда відлунює у усього їхнього подальшого життя. Цю команду вони чують потім знову і знову - якими б словами вона не була виражена. Ефект від цієї команди поступово накопичується, впливає все сильніше, створюючи цілі країни і народи людей, яких найбільше лякає думка про опір і відмову підкорятися команді. Час змінити саму команду, дозволивши семирічним і сімдесятирічним крокувати не в ногу, а в гармонії з ритмами власного тіла ".


Ці слова належать одній з послідовниць і співробітниць Фельденкрайца - філософу, психологу , культуролог і автору безлічі інноваційних методик у медицині та освіті Джин Х'юстон. Разом зі своїм чоловіком Робертом Мастерсом вона багато років присвятила вивченню фізичних і духовних здібностей особистості, яку вона порівнює зі "сплячим велетнем", що починають прокидатися. І від кожного з нас залежить, де ми опинимося після пробудження - в царстві дракона або людини.

 

Аліна Даніель


20.05.2012 1843 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

861 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

794
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1612
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2240
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4216 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3217

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

219

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

447

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

387

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

859
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

629
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

672
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

960
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1073
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

673
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6256
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1749
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31764 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1544
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

757 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

721