Як подорожувати автостопом в Україні та за кордоном: практичні поради

 

Журналіст IGotoWorld.com Андрій Плига має більше ніж трирічний досвід подорожей автостопом в Україні і за кордоном. Виходячи з власного досвіду, він дасть вам практичні поради, як автостопити, що робити, а чого краще уникати. So, let's go!

Під автостопом розуміють безкоштовні мандрівки на спійманому по дорозі транспорті, як правило автомобілях. Цей вид подорожей надає абсолютну свободу руху, оскільки ви не прив’язуєтеся до графіку руху автобусів чи потягів і можете у будь-який момент скоригувати свої плани, змінюючи напрям і час мандрівки. У наших реаліях автостоп стає дедалі популярнішим серед молоді внаслідок важкої економічної ситуації: далеко не кожен студент зі стипендією в 700 грн, який живе без допомоги батьків, зможе придбати квитки на потяг чи, тим більше, автобус в Одесу чи Львів. Про європейський «закордон» і мови немає: стипендії в 30 євро не вистачить навіть на візу! А що вже говорити про саму дорогу? Отже, якщо хочеш побачити Україну і Європу, то вибір способів пересування невеликий – лишається подорожувати автостопом.

Джерело фото: www.thevegetariantraveller.com.

Чи є автостоп в Україні

Автостоп в українських реаліях має свої особливості. Поширеною є думка, що ніхто таким чином, «на халяву», не подорожує. Це не правда. Автостоп в Україні є, і це головне, що треба про нього знати. Так, трапляється окрема категорія водіїв, які роблять здивовані великі очі, завбачивши мандрівника із наплічником на дорозі. Є і такі водії, що відмовляються брати стопера, якщо у нього немає грошей. Втім, для того щоб автостоп був успішним і лишив лише гарні враження, просто варто дотримуватися таких пунктів:

1. З ким їхати

Отже, ви надумали мандрувати стопом. Виникає питання – з ким їхати?

 1. Найкраще поєднання для мандрівок – пара хлопець з дівчиною. Так ви найменше схожі на підозрілих бандитів, і водії охочіше зупиняються. Можна їхати і самому, і в парі з другом – але вам самому може стати нудно стопити поспіль 5 годин.
 2. Два хлопці, що зупиняють машину десь в нічному лісі, викликають швидше страх, аніж бажання підвезти.

А взагалі, все відносно. Мені доводилось їхати стопом вчотирьох з друзями в одній машині, але це швидше виняток, ніж правило.

Джерело фото: celebnmusic247.com.

2. Що із собою брати та вдягати

Наступне питання, яке ви маєте вирішити на стадії підготовки, – це що із собою брати та вдягати. Розміри вашого наплічника можуть стати стримуючим фактором для водіїв, особливо якщо вас декілька. Тому намагайтеся брати лише найнеобхідніші речі.

 • Стежте за своїм зовнішнім виглядом – ви не повинні бути схожими на смердючих бомжів, адже наступного разу водій вже не братиме ніяких стоперів.
 • Якщо рушаєте у довгу подорож, знаходьте час і місце, аби привести себе до ладу, випрати речі тощо.
 • З іншого боку, вдягайтесь яскраво, аби привернути увагу, і щоб ваш зовнішній вигляд сам по собі казав: «Ми прикольні чуваки, зупинишся – не пошкодуєш!».
 • У зв’язку з війною не радив би вдягати камуфляжний одяг.
 • Вночі ж потрібно мати принаймні світловідбивні браслети, щоб водії завчасно бачили вас на дорозі.

3. Де зупинитись

Про це потрібно подумати завчасно. Любителі кататись автостопом, як правило, люблять ще й дешево (в ідеалі – безкоштовно) зупинятися. Тут в пригоді стане каучсерфінг – соцмережа для пошуку житла www.couchsurfing.com. Особливо він поширений у Європі, хоча набирає обертів і в Україні. Єдине що – варто завчасно писати потенційним хостам (тим, хто приймає до себе), про дати вашої мандрівки. Якщо писати за пару днів – величезна імовірність отримати негативні відповіді або взагалі їх не отримати. Але можуть бути складнощі – оскільки ви не завжди можете наперед сказати дату, коли приїдете.

Тому краще мати із собою намет. Біля будь-якого міста знайдеться парк або лісок (у крайньому разі – лісосмуга), де можна розбити намет. У деяких країнах слід бути обережними. Так, в Німеччині чи Бельгії з цим можуть виникнути проблеми – ставити намети можна лише у спеціально відведених місцях за спеціальну суму, якої платити не надто хочеться.

Також хорошим варіантом є хостели. Так, у самісінькому центрі Львова, на площі Ринок, можна заночувати за 100 грн. Крім того, хостел є чудовою можливістю знайти нових друзів. На фото: хостел у Львові Just Lviv It

Не так давно на сайті зробили добірку кращих хостелів в Україні. Раджу обирати там.

4. Якою дорогою їхати

ОК, ви вирішили, куди хочете поїхати. Але якою дорогою? Слід пам’ятати, що коротше – не означає швидше. Під час руху слід обирати напрям «від центру до центру», на ньому найбільша кількість попутного транспорту. Наприклад, від обласного центру до іншого; такому напрямку, зазвичай, відповідають головні дороги. Найменша кількість машин і шансів на те, що вас «підкинуть» до потрібного місця, буде, якщо ви надумаєте їхати у перпендикулярному напрямку. Так можна і застрягти надовго. Враховуйте і якість доріг та кількість населених пунктів по дорозі – останній факт часто знижує швидкість руху.

У Європі ж все просто – на автобані можна проїхати великі відстані за дуже малий час, оскільки машини рухаються зі швидкістю, значно  більшою за 100–150 км/год. Саме на такі траси слід орієнтуватися при прокладанні маршрутів.

Джерело фото: kaskus.co.id.

5. Вибір місця при автостопі

Вибір місця при автостопі – ключовий момент. Від нього залежить ефективність і швидкість поїздки та очікування на дорозі.

 • Головне правило – це місце має бути зручним для зупинки автомобіля, щоб не порушувати правила дорожнього руху.
 • Також бажаним є гарний огляд, щоб вас бачили заздалегідь і встигли подумати, чи зупинятися.
 • Не варто ставати на схилах: так ви гарантовано позбавите себе потенційних фур.
 • Так само очевидною є потреба ставати за дорожніми розв’язками, щоб максимізувати кількість машин, які їдуть у потрібному напрямку.
 • Не можна ставати на мостах або в місцях, обмежених тротуарами чи відбійниками, адже вони не мають ділянок, куди машина може з’їхати для зупинки.

В цілому в Україні стопити можна майже будь-де, а от у Європі не можна стояти на автобанах. На автобанах потрібно ставати в районі автозаправок: в Європі вони є великими комплексами, що поєднують парковки, ресторани тощо, і часто збирають десятки і сотні автомобілів, у тому числі фур. Стоплячи на автобані поза заправками, ризикуєте нарватися на поліцію: штрафи у такому разі доволі відчутні для гаманця українця. Так, в Австрії, наприклад, вони становлять 50 євро.

Для вибору місця стопу в Європі надзвичайно корисним стане сайт www.hitchwiki.org. На ньому подано карту зручних місць для стопу, а також багато цікавої інфи про різні міста – наприклад, як зручно виїжджати в тому чи іншому напрямку.

Ще слід пам'ятати, що є країни, в яких автостоп взагалі заборонений. Наприклад, це Італія та Македонія. Якщо плануєте поїздку в якусь країну, дізнайтеся попередньо, чи не світять вам штрафи за подібні пересування.

6. Таблички!

У Європі прийнято стопити з табличками (ними можуть служити папір, картон і т. д.), на яких пишеться назва населеного пункту, куди ви прямуєте (як правило, найближчого великого міста). Це значно полегшить справу водіям – оскільки у зв'язку з численними розв'язками не зовсім зрозуміло, куди вам треба. В Україні можна спокійно стопити без табличок – не так багато у нас великих розв'язок.

Головне, щоб усе в табличці було зрозуміло :)

Джерело фото: www.vaxis.net.

7. Ви маєте дати зрозуміти, що їдете безкоштовно

Застопивши машину, ви маєте дати зрозуміти, що їдете БЕЗКОШТОВНО. Якщо у вас немає досвіду, як подорожувати автостопом, можете так прямо і казати: «Не підкинете до Чернігова? Тільки я не маю грошей на дорогу». Особливо, якщо ви стопите на виїзді з великого міста, де приватні водії часто підвозять за гроші – наприклад, на виїзді з Києва в бік Житомира або Чернігова. І уникайте скупчень подібних «матрацників», які їдуть за гроші. Якщо не попередите, можуть бути неприємності, коли водій забажає грошей. Втім, за кілька років активного стопу по Україні мені таке траплялося лише 4 рази. В Європі ж, як правило, не варто додавати що ви «have no money». Якщо ви стопите, а не їдете автобусом – само собою зрозуміло, що ви їдете безкоштовно.

Важливо! Казати, що не просто не маєте грошей, а не маєте грошей на дорогу. Це дозволить уникнути пояснень, як так ви їдете подорожувати, нехай в Бельгію, і не маєте коштів? Коштів трохи, ясна річ, є, але не на дорогу.

Взагалі ж, якщо ви прошарений мандрівник, можна пояснювати, що ви їдете без грошей, не прямим текстом, а між рядками. Наприклад: «Я орнітолог, їду от стопом з експедиції, бо грошей мало платять, і не вистачає на автобуси». І водію стає зрозуміло, що тут він не заробить.

Автостопом мандрують і взимку :)

Джерело фото: www.bpclub.ru.

8. Розмова з водієм

Розмова з водієм – надзвичайно важлива при автостопі. Водії часто і беруть попутників, щоб було з ким поговорити в дорозі. Особливо, якщо це далекобійники, особливо, якщо ніч попереду. Тому говоріть, розповідайте про себе, якісь цікаві історії, пов’язані з подорожами і не тільки. Але! Не всі водії говіркі. Задайте кілька запитань, і якщо водій відповідатиме по типу «да, нє» і не поспішатиме спитати щось у відповідь, то просто сядьте і мовчіть. Не можна набридати розмовами водіям, які цього не хочуть. Взагалі, коли ви їдете на кілька тисяч кілометрів, то справжнім щастям є зустріти водія, який просто без зайвих розмов візьме вас у своє авто і увімкне музику, дозволивши вам мовчки насолоджуватися поїздкою.

При мандрівках Європою вивчіть хоча б головні фрази англійською мовою. Не зайвим буде набрати запас листівочок з краєвидами України, прапорці України тощо – і дарувати їх водіям: вони будуть раді подібним презентам :) У зв’язку з війною на сході у розмовах постійно виникатиме ця тема: раджу змакетувати англомовні листівки, присвячені революції та україно-російській війні, із волонтерськими рахунками та фото-сайтами про ті події. 

Джерело фото: sites.google.com/site/nashdnepropetrovsk.

9. Коли треба платити гроші при автостопі

Автостоп – спосіб подорожувати ДЕШЕВО, але НЕ ПОВНІСТЮ БЕЗКОШТОВНО. Так, в ідеалі можна весь маршрут проїхати на халяву стопом. Але на практиці бувають ситуації, коли потрапляєш в «чорні діри» – місця, в яких зі зрозумілих або не дуже причин надзвичайно рідко зупиняються машини, навіть коли їх купа. Так, мені довелось застрягти на дві доби (!) в Австрійських Альпах, і на добу – в околицях Мюнхена. В Україні подібні «діри» є в Ріпках – райцентрі між Черніговом і Гомелем, а також на Варшавській трасі між Рокитним і Олевськом. Тоді може виникнути необхідність купувати квитки і діставатися громадським транспортом.

У Європі ліпше мати при собі кредитну картку із «недоторканим запасом» на всяк випадок, або із можливістю, щоб на неї скинули кошти, тільки треба не забути зняти блокування картки при виїзді за кордон.

Джерело фото: www.planeta108.com.

Ознайомившись з усією вищенаведеною інформацією, сміливо можете рушати в дорогу!

Куди поїхати автостопом: найлегші і цікаві маршрути з Києва

 1. Львів. Рушайте на Житомирську трасу за Святошинські ставки, до початку лісу. За сприятливого стопу вже за 6 годин ви будете у місті Лева.
 2. Гомель. Мальовниче білоруське місто розташоване в кількох годинах їзди від Києва. Рушайте на Броварську трасу за міст, що видніється за м. Лісова. Дві години їзди до Чернігова і стільки ж звідти – до Гомеля. Проблемою можуть стати Ріпки та кордон, де вас ретельно обшукуватимуть і питатимуть, до кого їдете. Знайдіть контакти сябрів у Білорусі.
 3. Одеса. Усього лиш 5-6 годин вдалою машиною з Києва по Одеській трасі – і ви у Південній Пальмірі. Стопити слід за Теремками на Одеській трасі.
 4. Канів. Стопити в бік Канева слід на Обухівській трасі, одразу за тренувальною базою ФК «Динамо Київ». Якщо пофарбить спіймати пряму машину на Канів, то їхати близько 2 годин, але, по дорозі багато населених пунктів – Обухів, Кагарлик або Українка і Ржищів, тож, швидше за все, їхати доведеться щонайменше вдвічі довше.

Джерело фото: votpusk.96.lt.

Врешті, найголовніша відмінність між стопом і пересуванням громадським транспортом – це те, що під час пересування потягами/автобусами ви просто вбиваєте свій час, а під час пересування автостопом дорога сама по собі є цікавою і насиченою подіями та зустрічами пригодою. Тож дотримуйтеся наведених правил подорожування автостопом і вирушайте у мандрівку!


26.08.2015 3639 3
Коментарі (3)

Іван Хевпа 2015.09.24, 20:24
хороша стаття. дякую)
Boris Boris 2016.01.21, 08:05
https://goo.gl/fvaVY4 - подборка литературы об автостопе
Соломія Чир 2016.11.30, 14:35
а ще правила автостопу можна прочитати у №12 журналу "Експеримент"
06.07.2022
Іван Муканик, Ігор Марковський

Фіртка зустрілась з головою відділення Національного олімпійського комітету України в Івано-Франківській області Мирославом Карабіним, який підбив підсумки минулого сезону та поділився деталями підготовки прикарпатських спортсменів в рамках олімпійського циклу.

585
04.07.2022
Уляна Мокринчук

Понад десятиліття майстер професійно займається художньою обробкою шкіри. Скорняжною справою він захопився ще у дитинстві, коли з мамою вперше завітав до її знайомих в майстерню. Зараз же в доробку Юрія незліченна кількість виробів зі шкіри, які демонструють не лише на Косівщині. Працею митця захоплюються поціновувачі по всьому світу.

1161
27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

1150
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

1484
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

1814
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

2590

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

643

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

834

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

1326

Так, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства суспільним інтересам завдаються збитки, які обраховуються мільярдами, на цей час не принесло жодного результату.

1795
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

1252
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

2313
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

4039 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

2341
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

4320
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

5254 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

5555
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

2071
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

676
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

1568
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

5490
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

7606