Раптове затоплення квартири – це страшний сон кожного її власника. Захиститися від такої неприємності практично неможливо. А останнім часом в Івано-Франківськ
При цьому комунальні служби не поспішають компенсовувати збитки. Проте "вибити" з них відшкодування цілком реально.
З Єдиного державного реєстру судових рішень зрозуміло, що випадки затоплення квартир непоодинокі. При цьому потерпілі частіше судяться з комунальниками, аніж зі своїми сусідами.
Зокрема, в Івано-Франківськ
Лише за 2016 рік у реєстрі ми натрапили на сім судових справ за позовами іванофранківців до балансоутримувач
Судова практика
Так, у квітні цього року Івано-Франківськ
Судячи з рішення суду, причиною залиття квартири було розгерметизуванн
«Позивач перебуває у договірних відносинах щодо надання послуг з обслуговування будинків, споруд та прибудинкових територій з КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», а не з ТОВ «ЖЕО Молодіжний». І саме «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» несе відповідальність за якість надання послуг позивачу».
А от мешканка вулиці Галицька судилася з комунальниками чотири роки, і лише у квітні цього року суд виніс рішення. Її квартиру затопило ще 24 травня 2012 р. У суді потерпіла розповіла, що мешкає на 9-му поверсі 9-поверхового будинку на Галицькій. Її квартиру затопило через те, що під час сильних дощів внутрішньобудинк
Є випадки і колективних позовів до комунальників. Наприкінці червня суд прийняв рішення на користь кількох франківців, які потерпіли від «потопу» на початку опалювального сезону у жовтні 2014 року. У будинку затопило стояк під час запуску системи централізованого опалення, розводка якого знаходиться на горищі будинку. Трубу прорвало у кількох місцях.
Люди позивалися до КП «МІУК» та ДМП «Івано-Франківсь
Через аварійні труби суд зобов’язав МІУК відшкодувати матеріальну шкоду і власниці квартири на Горбачевського, 9. На звернення позивачки добровільно відшкодувати збитки комунальні служби їй відмовили. Тоді вона подала позов до ДМП «Івано-Франківсь
Як видно з судових рішень, суд зобов’язує відшкодовувати збитки не лише комунальне підприємство «МІУК», а й приватні ЖЕО.
Так, 2 листопада Івано-Франківськ
Після повторного звернення до ЖЕД «Експрес-Комфорт
Тоді позивачка замовила експертизу, щоб визначити розмір збитків. Експерт встановив, що стеля затікає внаслідок пошкодження на будинковому стояку труби холодного чи гарячого водопостачання. А причиною залиття є неналежне обслуговування внутрішньобудинк
Тож суд вирішив задовольнити позов франківчанки та зобов’язав балансоутримувач
Крім того, суд зобов’язав ЖЕД «Експрес-Комфорт
Ще одна мешканка Івано-Франківськ
Суд ухвалив стягнути з «ЖЕО-ЖИТЛО-СЕРВІ
Що робити?
Якщо вашу квартиру затопило, не панікуйте та не опускайте руки – радять фахівці. Якщо домовитись з винуватцями «потопу» не вдається мирним шляхом, необхідно звертатись до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди при залитті квартири.
«Для відшкодування шкоди, завданої внаслідок затоплення квартири, в суді необхідно довести: факт затоплення та факт завдання шкоди внаслідок затоплення; причини затоплення, вину особи (осіб), внаслідок дії (дій) чи бездіяльності якої (яких) заподіяно шкоду, та причинно-наслідк
Для встановлення факту затоплення, за його словами, не зайвим буде відзняти все на мобільний телефон, покликати сусідів та продемонструвати їм затоплення, щоб вони змогли засвідчити про аварію у суді, тощо. Проте цього недостатньо.
«У разі залиття, аварії квартир комісія у складі представників організації, яка обслуговує внутрішньобудинк
Також в акті надаються висновки про те, що необхідно зробити для припинення протікання, та вказується, хто заподіяв шкоду.
«Звичайно, на практиці, якщо шкоду заподіяла організація, на балансі якої обслуговуються системи, то комісія, яка складається із представників цієї організації, може не вказати в акті про те, хто заподіяв шкоду. В такому випадку на основі встановленої причини затоплення слід визначати винних осіб, дії чи бездіяльність яких призвели до затоплення. Наприклад, якщо причиною затоплення є неналежне утримання внутрішньобудинк
Окрім того, слід довести, що шкоду завдано саме вам. Для цього буде достатнім пред’явити в суді копію документа, що посвідчує ваше право власності на квартиру, яку було затоплено.
Також необхідно встановити розмір шкоди. Для цього слід звернутись до експертної установи, яка наділена правом проводити будівельно-техні
«Встановивши всі вищевказані обставини, ви можете звертатись до суду, але перш ніж це зробити, слід виконати ще одну формальну, але не зайву дію – звернутись із офіційним листом до особи, з вини якої було завдану шкоду (незалежно, чи це обслуговуюча організація, чи сусід поверхом вище), в якому викласти всі обставини справи та вимогу відшкодувати завдані збитки. Не забудьте зафіксувати факт надсилання такого листа шляхом нанесення помітки на копію цього листа про отримання або збережіть квитанцію про поштове відправлення листа. В такий спосіб ви зможете показати суду те, що звертались до відповідача для добровільного відшкодування шкоди, а також з отриманої відповіді можете дізнатись про майбутню юридичну позицію протилежної сторони у суді», – радить Юрій Жолоб.
Коли ви отримаєте негативну відповідь чи винуватець аварії вам не відпише, можете сміливо звертатись до суду з метою примусового стягнення завданих збитків та відшкодування моральної шкоди.
Тож судіться і вигравайте. Як видно з судових рішень, інколи справи розглядаються роками, а на експертизи можна потратити більше грошей за завдані збитки. Однак результат того вартий. Головне – не впадати у відчай та дотримуватися порад юристів.
Марія Гаврилюк, МІСТО