Як не замерзнути взимку

 

Нестабільна ситуація в країні та можливість обмеженого газопостачання змушують українців задуматися, яких заходів вжити, щоб в помешканні взимку було тепло. ZAXID.NET поцікавився у фахівців, як підготуватися до зими на випадок, якщо в країні будуть проблеми з опалюванням в помешканнях.

Купуємо обігрівач

Найпростіший і найдешевший спосіб зігрітись – купити обігрівач. Принцип дії доволі різний – від традиційних масляних до інфрачервоних. Широкий і ціновий діапазон. Однак працюють вони від електромережі, то ж при можливому відключенні світла не допоможуть.

Традиційний масляний обігрівач можна придбати від 400 гривень і вище, навіть до 3 тис. грн. Щоправда сьогодні знайти варіант дешевший від 800 грн в магазинах складно. Попит на масляні обігрівачі збільшився ще влітку. Такий обігрівач працюватиме як повноцінна батарея та справно зігріватиме кімнату, однак доволі затратний при споживанні електроенергії.

 Новинка на ринку – мікатермічні обігрівачі, які входять до групи інфрачервоних обігрівачів. Його особливість в тому, що такий обігрівач нагріває не тільки повітря, а й предмети навколо – людей, речі, стіни, що потрапили в зону дії інфрачервоного проміння. Енергоспоживання такого обігрівача на 30% менше, аніж масляного, але що далі від обігрівача, то холодніше. Ціна такого засобу для обігріву приміщення доволі кусюча, бо стартує від 1 тис. грн. Придбати його можна в будь-якому магазині побутової техніки.

Ну і найдешевший вид обігрівачів – тепловентилятор. Коштує він від 100 грн, однак сьогодні вибір тепловентиляторів у магазинах не широкий.  До того ж ефективість такого обігрівача тільки тимчасова, допоки пристрій працює.

Змінюємо систему опалення

Значно ефективніший спосіб підготуватись до зими – змінити котел на енергоощадний, або ж твердопаливний. На встановлення останнього держава в сучасних умовах навіть готова оплатити кредитні відсотки. Щоправда такий варіант підійде лише власникам приватних будинків.

Вибір твердопаливних котлів на українському ринку доволі широкий. Можна придбати як котел закордонного виробництва, так і українського. Ціновий діапазон найпростіших котлів  - від 4,5 тис. до 12 тис. грн, а якісніші коштують від 15 до 25 тис. грн. При цьому більшість компаній-виробників, або ж магазинів, які займаються продажем такої продукції, пропонують послуги із встановлення та надають консультації про умови експлуатації.

Твердопаливні котли тривалого горіння мають термін експлуатації  50 років. Працюють на дровах, брикетах, вугіллі. Для будинку на майже 100 м кв найоптимальнішим буде котел  потужністю 10-20 кіловат. Догляд за котлом простий — раз на тиждень із нього треба вичищати сажу та регулярно перевіряти димохід. Перш ніж встановити такий котел потрібно порадитись із фахівцем, який допоможе підшукати місце для конструкції в будинку.

«Коли людина переходить на альтернативний вид палива, вона ж не відмовляється від газового опалення, а просто ставить додатковий котел. Для цього не потрібно ніяких спеціальних дозволів, однак потрібно згодити все з фахівцями, які скажуть, де можна встановити твердопаливний котел, щоб це відповідало нормам безпеки», – розповів начальник управління житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації Андрій Ільків.

Водночас він зазначив, що така спрощена процедура стосується лише індивідуальних та приватних будівель, а от кількаквартирним потрібно буде отримати дозвіл про встановлення котла з альтернативним видом палива та розробити проектну документацію.

«Найкраще буде влаштувати котельню в окремому приміщенні, але коли таких умов немає, можна суміщати два котли поруч», – додав Андрій Ільків.

Як розповіли в одному з магазинів, який цільово займається продажем, проектуванням і встановленням систем опалення, цього літа продаж твердопаливних котлів зріс на 30% порівняно з минулим роком. При цьому масово змінюють котли не тільки мешканці Львівщини, а й інших регіонів.

«Цього року довкола нашої продукції значний ажіотаж.  І навіть якщо котли нашої компанії дещо  дорожчі, аніж інші подібної конструкції, вони користуються попитом, тому що прості та надійні у використанні», – зазначив директор компанії  «Stropuva» Олексій Лисак.

Сонячна електростанція

Якщо ви прагнете більшої незалежності від енергоносіїв, можна скористатися альтернативними способами здобуття енергії, як от сонячна підстанція, вітряк чи сонячні колектори для підігріву води.

«Сонячна панель вловлює промені світла та акумулює їх у електроенергію. Особливо ефективна вона тоді, коли стоїть на поворотній осі і протягом дня орієнтується на сонце, що збільшує ефективність її роботи. Тобто якщо стандартна панель матиме ефективність 1 кВ/год, то з поворотною системою вона матиме 1 кВ/год + 25%. Врешті що більша площа, то більша ефективність сонячних батарей», – розповів про схему роботи сонячної електростанції  науковець, директор  компанії, яка займається відновлювальною енергетикою Сергій Сиротюк.

Загалом система має бути  розміщена максимально перпендикулярно до променів сонця , тоді вона краще поглинатиме енергію. Якщо система приєднана до загальної мережі, ви зможете скидати власну електроенергію до загального потоку і отримувати за неї доплату по зеленому тарифу (3,89 грн/кВт). Другий варіант – коли ви накопичуєте енергію у акумуляторах. Тоді вдень ви будете більше використовувати енергію від сонця, а ввечері енергію, яка накопичиться в акумуляторах. У разі, якщо цієї енергії буде недостатньо, ви зможете споживати енергію із загальної мережі.

За словами науковця, цей варіант енергосамостійності наразі для українців є доволі вартісним та не завжди окупним, тому на повну автономію тут розраховувати не слід. Усе залежить від ціни матеріалу, адже середньостатистична вартість сонячної панелі -  €200, а таких треба кільканадцять.

«Має бути середній рівень заміщення. Фахівці пропонують заміщувати не менше 50% енергії споживання, інакше система не окупиться. А крім панелей це ж ще акумулятори, інвертори, лічильники, і все потребує чималих коштів», – зазначив Сергій Сиротюк.

Натомість Роман Баб’ячок, який на власному будинку облаштував сонячну електростанцію, стверджує, що система повністю окупна.

«Так, на початку потрібно вкласти чималі кошти, але через п’ять років система себе окупить та почне приносити прибуток», – розповів чоловік.

Окрім кардинальних змін, помешкання можна утеплити і менш глобальним способом, як от замінити вікна та двері на більш енергозберігаючі, подбати про термоізоляцію даху чи нові батареї з терморегулятором. Це також допоможе зберегти тепло в оселі.


03.10.2014 1038 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

485
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4893
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1405
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1290
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2552
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3943

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

331

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1167

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1007

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

933
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

243
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10614
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

318
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

584
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5639
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1405
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

269
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

181
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

560 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

993
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

863