Як не замерзнути взимку

 

Нестабільна ситуація в країні та можливість обмеженого газопостачання змушують українців задуматися, яких заходів вжити, щоб в помешканні взимку було тепло. ZAXID.NET поцікавився у фахівців, як підготуватися до зими на випадок, якщо в країні будуть проблеми з опалюванням в помешканнях.

Купуємо обігрівач

Найпростіший і найдешевший спосіб зігрітись – купити обігрівач. Принцип дії доволі різний – від традиційних масляних до інфрачервоних. Широкий і ціновий діапазон. Однак працюють вони від електромережі, то ж при можливому відключенні світла не допоможуть.

Традиційний масляний обігрівач можна придбати від 400 гривень і вище, навіть до 3 тис. грн. Щоправда сьогодні знайти варіант дешевший від 800 грн в магазинах складно. Попит на масляні обігрівачі збільшився ще влітку. Такий обігрівач працюватиме як повноцінна батарея та справно зігріватиме кімнату, однак доволі затратний при споживанні електроенергії.

 Новинка на ринку – мікатермічні обігрівачі, які входять до групи інфрачервоних обігрівачів. Його особливість в тому, що такий обігрівач нагріває не тільки повітря, а й предмети навколо – людей, речі, стіни, що потрапили в зону дії інфрачервоного проміння. Енергоспоживання такого обігрівача на 30% менше, аніж масляного, але що далі від обігрівача, то холодніше. Ціна такого засобу для обігріву приміщення доволі кусюча, бо стартує від 1 тис. грн. Придбати його можна в будь-якому магазині побутової техніки.

Ну і найдешевший вид обігрівачів – тепловентилятор. Коштує він від 100 грн, однак сьогодні вибір тепловентиляторів у магазинах не широкий.  До того ж ефективість такого обігрівача тільки тимчасова, допоки пристрій працює.

Змінюємо систему опалення

Значно ефективніший спосіб підготуватись до зими – змінити котел на енергоощадний, або ж твердопаливний. На встановлення останнього держава в сучасних умовах навіть готова оплатити кредитні відсотки. Щоправда такий варіант підійде лише власникам приватних будинків.

Вибір твердопаливних котлів на українському ринку доволі широкий. Можна придбати як котел закордонного виробництва, так і українського. Ціновий діапазон найпростіших котлів  - від 4,5 тис. до 12 тис. грн, а якісніші коштують від 15 до 25 тис. грн. При цьому більшість компаній-виробників, або ж магазинів, які займаються продажем такої продукції, пропонують послуги із встановлення та надають консультації про умови експлуатації.

Твердопаливні котли тривалого горіння мають термін експлуатації  50 років. Працюють на дровах, брикетах, вугіллі. Для будинку на майже 100 м кв найоптимальнішим буде котел  потужністю 10-20 кіловат. Догляд за котлом простий — раз на тиждень із нього треба вичищати сажу та регулярно перевіряти димохід. Перш ніж встановити такий котел потрібно порадитись із фахівцем, який допоможе підшукати місце для конструкції в будинку.

«Коли людина переходить на альтернативний вид палива, вона ж не відмовляється від газового опалення, а просто ставить додатковий котел. Для цього не потрібно ніяких спеціальних дозволів, однак потрібно згодити все з фахівцями, які скажуть, де можна встановити твердопаливний котел, щоб це відповідало нормам безпеки», – розповів начальник управління житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації Андрій Ільків.

Водночас він зазначив, що така спрощена процедура стосується лише індивідуальних та приватних будівель, а от кількаквартирним потрібно буде отримати дозвіл про встановлення котла з альтернативним видом палива та розробити проектну документацію.

«Найкраще буде влаштувати котельню в окремому приміщенні, але коли таких умов немає, можна суміщати два котли поруч», – додав Андрій Ільків.

Як розповіли в одному з магазинів, який цільово займається продажем, проектуванням і встановленням систем опалення, цього літа продаж твердопаливних котлів зріс на 30% порівняно з минулим роком. При цьому масово змінюють котли не тільки мешканці Львівщини, а й інших регіонів.

«Цього року довкола нашої продукції значний ажіотаж.  І навіть якщо котли нашої компанії дещо  дорожчі, аніж інші подібної конструкції, вони користуються попитом, тому що прості та надійні у використанні», – зазначив директор компанії  «Stropuva» Олексій Лисак.

Сонячна електростанція

Якщо ви прагнете більшої незалежності від енергоносіїв, можна скористатися альтернативними способами здобуття енергії, як от сонячна підстанція, вітряк чи сонячні колектори для підігріву води.

«Сонячна панель вловлює промені світла та акумулює їх у електроенергію. Особливо ефективна вона тоді, коли стоїть на поворотній осі і протягом дня орієнтується на сонце, що збільшує ефективність її роботи. Тобто якщо стандартна панель матиме ефективність 1 кВ/год, то з поворотною системою вона матиме 1 кВ/год + 25%. Врешті що більша площа, то більша ефективність сонячних батарей», – розповів про схему роботи сонячної електростанції  науковець, директор  компанії, яка займається відновлювальною енергетикою Сергій Сиротюк.

Загалом система має бути  розміщена максимально перпендикулярно до променів сонця , тоді вона краще поглинатиме енергію. Якщо система приєднана до загальної мережі, ви зможете скидати власну електроенергію до загального потоку і отримувати за неї доплату по зеленому тарифу (3,89 грн/кВт). Другий варіант – коли ви накопичуєте енергію у акумуляторах. Тоді вдень ви будете більше використовувати енергію від сонця, а ввечері енергію, яка накопичиться в акумуляторах. У разі, якщо цієї енергії буде недостатньо, ви зможете споживати енергію із загальної мережі.

За словами науковця, цей варіант енергосамостійності наразі для українців є доволі вартісним та не завжди окупним, тому на повну автономію тут розраховувати не слід. Усе залежить від ціни матеріалу, адже середньостатистична вартість сонячної панелі -  €200, а таких треба кільканадцять.

«Має бути середній рівень заміщення. Фахівці пропонують заміщувати не менше 50% енергії споживання, інакше система не окупиться. А крім панелей це ж ще акумулятори, інвертори, лічильники, і все потребує чималих коштів», – зазначив Сергій Сиротюк.

Натомість Роман Баб’ячок, який на власному будинку облаштував сонячну електростанцію, стверджує, що система повністю окупна.

«Так, на початку потрібно вкласти чималі кошти, але через п’ять років система себе окупить та почне приносити прибуток», – розповів чоловік.

Окрім кардинальних змін, помешкання можна утеплити і менш глобальним способом, як от замінити вікна та двері на більш енергозберігаючі, подбати про термоізоляцію даху чи нові батареї з терморегулятором. Це також допоможе зберегти тепло в оселі.


03.10.2014 1065 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1648
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3102
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1101
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1132
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1164 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3414 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

190

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1076

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

890

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

290
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2455
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1213
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1274
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

525
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15157
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7457
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

292
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

281
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

355
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

445