Як мій друг став персоною nongrata

 

Менше, ніж  за добу новина про заборону вїзду Юркові Барабашу в Україну облетіла інтернет і в першу чергу соціальні мережі.  Юрко людина активна, працює дизайнером у видавництві «Темпора», також він цікавиться фотографією і багато знімає громадських акцій.  І ось мій ранок вчорашнього дня розпочинається із новини, що мій друг, який є за паспортом громадянином Російської Федерації тепер «нев’їздний в Україну».  Причини ніхто не пояснює. Термін—до 2018, себто 5 років.

Стався інцидент в понеділок, 15 липня. Юрко перебував тимчасово в Російській Федерації, а на шляху в Україну його зняли з потягу на станції Конотоп, де двоє міліціонерів заявили, що він в списку нев'їздних. Причини ніхто не пояснив. За словами самого Юрія, жодних штампів в паспорті йому не ставили.

 

Кому це може бути потрібно?

Версій напрошується кілька. Для початку візьмемо політичний момент. Юрко один з небагатьох громадян на території України, який є дійсно активним учасником громадського життя, людиною, яка дбає за імідж України не лише в її межах, але й поза ними. Себто «неугодним» він міг стати, бо активно контактує з представниками обох країн,а такі «народні дипломати» цьому режимові навряд чи потрібні. Інше питання, хіба аж так мало в Україні активістів і хіба Юрко найрадикальніших з них? Сумнівно!  Навіть адміністративне правопорушення, яке він отримав під час акції на річницю Помаранчевої революції, він отримав фактично раптово, потрапив під гарячу руку «Беркуту»,який тоді згрібав усе, що бачив.

Друга версія може носити відволікаючий характер. Себто Барабаш лише формальний привід і «переключка» уваги журналістів та громадськості з чогось більш важливого, що відбувається в СБУ. Але сенс ця версія втрачає хоча б тому, що СБУ і так не висвітлює свою діяльність.

Тоді що?

З іншого боку практика заборон в’їзду активним громадянам або ж тим, хто має стосунок до правозахисної чи будь-якої іншої просвітницької діяльності активно використовується в Білорусії. Тобто фактично, можна нас привітати—приїхали.

 

А тим часом прес-служба СБУ…

Сьогодні, 16 червня,представники громадськості провели під  СБУ акцію протесту на захист Юрка. Вимагали, аби до них вийшли і пояснили ситуацію. Якщо чесно, такої вибірки різних представників громадських організацій я давненько не бачила, пліч-о-пліч стояли дуже різні люди. Але очевидно, як казав на нещодавній зустрічі в Києві головний редактор «Русского репортера» Віталій Лейбін: «Нам не важлива та чи інша партія. Нам би про людей, це цікавіше».

До присутніх через деякий час вийшли. Вгадайте хто? Ну звичайно представниця прес-служби Лада Сафонова.

В своєму абсолютно нейтральному спічі, вона пояснила, що СБУ діяло згідно із законом, і що таке правило заборони в’їзду може поширюватися на всіх осіб без громадянства або іноземців, які становлять загрозу для України.

Приїхали! Тобто Юрко Барабаш, онук лауреата Шевченківської премії також Юрія Барабаша, людина, яка знає українську краще, ніж наші «народні обранці» тепер становить загрози для цієї країни? Себто мені як громадянці України Юрко теж заважає? Цікаво знати чим.

«Пояснювати причини такого рішення СБУ не зобов’язане ні громадянину, ні, пробачте, громадськості»,-- додала флегматична речниця.

Далі вона ще додала, що термін у 5 років може бути скорочений, або продовжений, це СБУ знову ж таки самі вирішать.

Аргументацією, яка постійно звучала з вуст Сафонової стала багатозначна фраза «це світова практика. Так роблять багато країн світу». На цьому моменті. Очевидно, присутні мали відчути свою неймовірну наближеність до Європи і пустити сльозу. Проте, щось реакція була зворотною.

 

Хто наступний?

Ситуація із Брком насправді дуже і дуже сигнальна. Бо спочатку він, а потім усі інші опиняться поза законом.

На разі, я спілкувалася із Юрком і він збирається дзвонити в консульство, аби з’ясувати хоч якусь формальну підставу такого рішення СБУ щодо нього. Нині він перебуває у Москві.

Тож коло виходить замкненим. Закон дійсно на боці СБУ в частині «неповідомлення громадянина і громадськість про причини заборони в’їзду», але з іншого боку—це абсурд і тоді хто і що має регламентувати і взагалі, хоч якось обмежувати свавілля СБУ?

Мій друг будучи талановитим дизайнером став злочинцем, який тепер небезпечний для України? А ким завтра стану я? Мої колеги? Сусіди? Та врешті усі активні і все ще сміливі люди у цій країні, яка все життя вважає себе частиною Європи. Nocomments.

Далі думаю буде колективне звернення до СБУ, до міністра, до Президента врешті.  Питання тільки в одному, чи зможе Юрко Барабаш повернутися? Це цікавить багатьох людей…

 

Епілог

Історії про заборону в’їзду останнім часом стають поширеною практикою, кілька моїх друзів вже мають такі «бонуси» щодо Росії та Білорусії. Але Україна цього разу вирізнилася. Видно ніщо так легко не навіюється як тоталітарні тенденції….Ганебно і бридко жити в такій країні!

Нехай ми хоч всі опинимось поза законом, нехай будемо злочинцями, але держави так легко не дарують….

Сьогодні мій друг став персоною nongrata, а завтра вся держава буде nongrata….

До речі, усім зацікавленим журналістам та громадянам: http://www.youtube.com/watch?v=Rw9BhV5RpFw

Також є прохання долучатися до інформаційної кампанії та у соціальних мережах.

 


18.07.2013 Катя Гладка 1868 0
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

227
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

385
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2268
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1681
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1972
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5584 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1080

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1092

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1608

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1087
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

839
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

701
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14513
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

486
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10359
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6027
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

583
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7314
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2618
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

478
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

588
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

421