Як "копаний м’яч" деморалізував спортсменів у Станіславові (фото)

 

У 30-х роках минулого століття все більшої популярності на Галичині набував футбол – "копаний м’яч". Довкола цієї гри були суперечки, пристрасті, скандали – навіть на рівні ігор місцевих команд, – не менші, ніж у наш час навколо провідних світових клубів і гравців.

Футбольна команда села Нижній Вербіж Коломийського району, 1942 рік Футбольна команда села Нижній Вербіж Коломийського району, 1942 рік
 

Галичина в той час входила до складу Польщі. Український Спортивний Союз (УСС), створений 1924-го, ставив за мету організувати власні спортивні змагання, незалежні від контролю поляків.

 

"Спорт мусить дістати виразний національний характер, бо тільки тоді зможе стати школою фізичного й духовного перевиховання нації", – пише львівський тижневик "Готові" 11 червня 1934 року.

 

Вирішили взятися за "копаний м'яч" – футбол.

У 1932-му році відбувся перший чемпіонат УСС між командами футболістів Львова і сусіднього містечка Винники. Наступного року до них приєдналися учасники з Перемишля (територія нинішньої Польщі), Станіславова (теперішній Івано-­Франківськ), Рогатина й околиць. Першість 1934 року була ще більш масовою – заявки на участь подали більше як 50 ­команд. Їх поділили на вісім округ за територіальним принципом.

 

На Станіславівщині було немало пристрасних прихильників "копаного м’яча".

"Звичайно виїжджали вранці, по дорозі виспівували бадьорих, а часто досить пікантних пісень, – згадує свою футбольну юність Микола Дейчаківський із Ямниці, села під Станіславовом. По війні він виїхав у США, де написав книжку "На визвольних стежках Європи". – Приїздили до визначеного місця, там переодягалися, щось перекушували, відігравали змагання і пізно ввечері у настрої, відповідному вислідові, верталися додому. Хоч обставини не були дуже сприятливі й вимагали багато зусиль і невигод, то ті виїзні ігри залишили незабутні враження в наших молодих серцях. А ті пісні, що ми їх співали, особливо коломийки, від яких, як то кажуть, вуха пухнуть, і дотепер залишилися в моїй пам'яті – дарма що інші, пристойні пісні, якось уже позабувалися".

Були казуси на місцевих чемпіонатах, які би вразили навіть теперішніх футбольних фанів: суддя призначав пенальті, а команда у відповідь покидала поле, гравці разом зі своїми уболівальниками скандували образи і погрози на адресу суперників, нападали на них у перервах, кидалися камінням під час матчу – не раз доводилось викликати поліцію, щоб розборонити "гарячі голови", бувало, що глядачі вступали у суперечку із суддями і навіть вдавалися до рукоприкладства стосовно них. 

 

"В Станиславівщині на змаганнях "Беркута" із "Третім Соколом" глядачі "інтервеніювали" під час непорозуміння між суддею і змагунами, наслідком чого суддя перервав змагання", – писав тодішній спортивний тижневик "Готові".

 

Одна з найсильніших команд з "копаного м’яча" була, власне, з Ямниці.

1934 року ямницький "Вихор" вийшов до фіналу першості Станіславівської округи. Суперник – "Третій Сокіл", із центру округи. Матч проходив на Бельведері – у передмісті Станіславова. Місцева публіка постійно провокувала гостей, обзивала їх "гуцулами", "хамами", "пастухами". На початку другого тайму на полі зчинилася бійка. До гравців долучилися уболівальники, які приїхали з Ямниці. Гру довелося зупинити. Команду дискваліфікували.

 

Скандалами закінчувалася ледь не кожна футбольна зустріч у Львівській окрузі.

У протоколі іншого матчу суддя Роман Прецінський цитує вже гравця "Дніпра": "Я маю Український Спортовий Союз між ногами, а його виділ (керівництво. – "Країна") маю в сраці!".

 

Листами зі скаргами й докорами почали закидати офіс УСС. Євген Нищук із Коломиї скаржився на місцевий "Сокіл": "Від кількох літ дружина брала до складу навіть поляків й усяку голоту, щоб лише виграти. В "Соколі" про виховне значення спорту тяжко говорити, а навпаки можна говорити про деморалізацію. Копання м'яча зробилося привілеєм кільканадцятьох людей, а про раціональне його плекання нема мови. На доріст, виховання нових кадрів не звертається уваги. Дружина до кожних змагань має інший склад. Спортові імпрези не є жадною організацією, а звичайним балаганом. Зле, що є балаган, а ще гірше, коли хто тратить почуття ріжниці між добром та злом й думає, що так має бути".

 

На початку 1936 року керівники Українського Спортивного Союзу вирішують не проводити черговий чемпіонат.

"Копаний м'яч деморалізує змагунів, витворює в них особистий егоїзм і зарозумілість, – пояснює голова УСС Олександр Радловський в інтерв'ю тижневику "Новий час". – У нас не є він чинником, що кристалізує характери одиниць. У змагунів не витворює він тих усіх прикмет, що їх куди в більшій мірі плекають інші спорти. Наш нарід – це нарід хліборобів, а копаний м'яч – це спорт міщухів".

 

Турнір таки розпочинається восени. Та в ньому беруть участь лише команди Львівської округи. За рік польська влада ліквідує Український Спортивний Союз – як націоналістичну організацію.

 

Футбольні терміни в Галичині у міжвоєнні роки минулого століття:

відсторона – офсайд;

воковер – неявка;

дефензива – захист;

грач – гравець;

грище – футбольне поле;

дружина – команда;

займак – штрафний удар;

змагун – гравець;

карний мет – пенальті;

копун – футболіст;

наріжняк – кутовий удар;

офензива – напад;

реміс – нічия.

 

Курс

За матеріалами Газета.UA


17.12.2015 773 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

990
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1396
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1058
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2077
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3566
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1349

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1699

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

507

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1144

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1313
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

440
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24259
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

506
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

454
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

628
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1514
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

681
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5445
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

607
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1550 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

620
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

531