Як Америка замерзала (фото)

 

Поки українці побивалися через нетипово теплу зиму і відсутність снігу на новорічні свята, на іншому кінці світу - в Америці - страждали через надмір снігу й холоду. Аномальна  зима принесла США збитки у щонайменше 5 мільярдів доларів та забрала вже 20 життів. Як пережили стихію франківці, які мешкають у Штатах?

Протягом кількох днів температура у континентальних штатах США від Каліфорнії до Нью-Йорка впала на 14-19 градусів нижче норми. Америку, як у фільмі "Післязавтра", раптово накрили антарктичні морози. Вперше за 100 років замерз Ніагарський водоспад. Температура на Ніагарі сягнула -28 градусів. Найбільших збитків від стихії зазнали компанії, які займаються авіаперевезеннями, адже з 4 по 7 січня довелося відмінити 11 тисяч авіарейсів.

Про стихію попереджали заздалегідь, розповідає Світлана Сіщук, яка з родиною мешкає у Нью-Йорку. "Ми дивимось новини по ТБ. Під час кожного прогнозу погоди, а це мінімум 4 рази на годину, йшла мова про сильні снігопади, які насуваються на Нью-Йорк. Давали прогноз, в яких саме місцевостях снігу має випасти більше і скільки саме, а в яких менше. Такі попередження є постійними: так було минулого року під час снігопаду, так було перед штормом Сенді".

У Нью-Йорку особливих проблем не було. Зазвичай тут снігопади тривають кілька днів. Цьогоріч сніг почав падати 2 січня пообіді, а 5 січня вже пішов дощ. "Із певними змінами в графіку ходили приміські електропоїзди та були затримки на окремих лініях метро. Але про ці затримки повідомлялось у новинах. Влада міста та штату просила без особливих потреб не користуватись власним автотранспортом. Також весь час передавали, на яких автошляхах є проблеми і які альтернативні шляхи можна використовувати. Але одразу зауважу, що в приміській зоні снігу було значно більше, ніж у місті. Та якихось екстратермінових новин не було, тому, швидше за все, обійшлося без чогось особливого". За кілька днів після снігопаду прийшли морози, про які теж попереджали і просили людей зайвий раз не виходити з дому. У ті дні, коли були морози, а для Нью-Йорка -15 - це вже дуже холодно, в деяких будинках, особливо в невеликих приватних, промерзали труби".

Львів'янка Маріанна Попович, яка мешкає у Чикаго, каже, що про наближення стихії передавали не лише по телебаченню та радіо - попередження про температуру приходили також на айфони і смартфони. У Чикаго температура була -23. Оскільки місто розташоване на озері Мічиган, там ще й постійно сильний вітер. "В ці холодні дні ніхто не виходив на вулицю, закрили громадські установи, багато будівель постраждали від холодної погоди, замерзли водопровідні труби, в будинках не було опалення. Але тут все трішки перебільшують і "проблеми похолодання" набувають глобальних масштабів, зауважує Маріанна. Морози у Чикаго тривали три дні, потім різко потепліло й задощило.

Дизайнерка Любця Чернікова, яка нещодавно презентувала у Чикаго свою етно-колекцію, вважає, що "американці не готові до зими. Труби тріскають, айпеди мерзнуть, школи закриті. Люди мають у що вбратися, але не виходять з дому". Любця і досі в Чикаго. Каже, що зима була подібна на українську, але в Америці натомість всі дороги розчищені. Поки американці сиділи вдома, Любця, яка має 10-річний досвід моржування на Бистриці, вирішила ризикнути скупатися у Мічигані, але, каже, не знайшла гарного берега. Ні холод, ні сніг її не злякали - вона ходила на зимовий Петрос і бачила значно страшнішу зиму. Врешті скупалась у ріці Віскансін Делс в штаті Віскансін поблизу озера Лейк Дельтон. "Було -30 за Цельсієм. У такий холод я ще не купалася. Я ледве одягнулася, коли вилізла з води, все боліло, - пригадує дівчина. - Американці були в шоці. Коли ми їх питали, чи дозволено там купатися, вони взагалі не розуміли, що ми хочемо, не зрозуміли, що купатися ми хочемо вже".

Варто зауважити, що комунальні служби в Америці працювали дуже ефективно. "Снігопад мав розпочатись 2 січня пообіді, пригадує Світлана Сіщук, а 2 січня зранку основні дороги в місті та автобани ВЖЕ були посипані піщано-сольовою сумішшю. Найбільші доріжки в парках також були підсипані, ми того дня гуляли з сином і все це бачили. А ввечері, вже коли почався снігопад, тротуари між будинками розчищав маленький грейдер, ми бачили його з вікна. Наступного дня ми не гуляли, а 4 січня вийшли з дитячим візочком, все було розчищено. Не скажу, що все було ідеально, але прогулятись було можливо".

До слова, тротуари біля приватних будинків в Америці в обов'язковому порядку мають розчищати і підсипати власники цих будинків. Навіть щойно обраний мер Нью-Йорка Біл де Блазіо взяв до рук лопату і розчищав територію перед своїм будинком у Брукліні. "Якщо, не приведи Господи, хтось з перехожих впаде, то потім власники будинків будуть різні збитки оплачувати ще дуже довго. Те саме стосується і магазинів, і закладів харчування тощо. Тут двірників як таких немає", - пояснює Світлана. Те, що вона навіть у снігопади могла гуляти з дитиною, стало можливим завдяки 1600 снігозбиральним машинам, які тими днями працювали на вулицях Нью-Йорка.

Зараз про апокаліптичну зиму в Америці вже майже нічого не нагадує. На момент виходу газети у Нью-Йорку було +11, у Чикаго -1. Люди оговталися від шоку і повертаються до звичного ритму життя. Любці Черніковій люта американська зима виявилась навіть трохи на руку - у дизайнерки придбали кілька теплих пальт із колекції.

Наталка ГОЛОМІДОВА, ГК


Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2