Одразу попереджаю: топ-десятку можна і треба доповнити у коментарях. Адже автор подає зірок першої ліги лише на власний смак. Не поділяєте його - пишіть свої варіанти. А зараз - поїхали!
10. Руслан Левіга ("Нафтовик-Укрнафта")
Вихованець донецького "Шахтаря" належав "гірникам" упродовж восьми років - до 2008-го, але так і не провів за головну команду жодного матчу. Непереконливого форварда без особливого жалю віддавали в оренду - донецький "Металург", "Ворскла", "Іллічівець", "Борисфен" і навіть саратовський "Сокіл". Ніде Левіга не демонстрував видатної результативності. Зрештою, футболіста придбав одеський "Чорноморець", звідки через два роки Руслан перейшов у казахський "Тобол", а потім ще й у "Баку". Новий сезон - нові сподівання. Левіга поповнив склад охтирського клубу, можливо, хоча б тут прорве вихованця "Шахтаря". Йому лише 30 років - на полі можна встигнути ще багато.
9. Дмитро Козаченко ("Миколаїв")
У 2002-му році на талановитого 19-річного голкіпера броварського "Нафкому" звернули увагу в італійській "Сієні", яка тоді виступала в Серії В. Але своїм шансом засвітитися у кальчо Козаченко не скористався, повернувшись невдовзі у "Нафком". Найбільшого розквіту кар'єра воротаря сягнула у луганській "Зорі", де він виступав у 2005-2007 роках і пропускав у середньому менше одного м'яча за гру. У минулому сезоні знову повернувся у "Зорю", проте ненадовго - зіграв лише шість матчів в УПЛ.
8. Андрій Донець ("Буковина")
Уродженець Волочиська, що на Хмельниччині, на перетині тисячоліть пройшов усю клубну ієрархію львівських "Карпат" - від третьої команди, яка виступала у другій лізі, до головного колективу Західної України. А ось після вильоту "левів" у першу лігу, Донець продовжив кар'єру в луцькій "Волині". Також у його послужному списку "Закарпаття", "Таврія" і "Чорноморець". Ніде цей атлетичний захисник не грів лави запасних - в кожному клубі на нього робили ставку. Тепер, після важких і насичених баталій елітного дивізіону, можна перевести подих у "Буковині". Хоча й тут Донець не спочиває на лаврах - один з ключових гравців чернівецької команди.
7. Роланд Білала ("УкрАгроКом")
Екзотичний запоріжець пройшов академію київського "Динамо", однак від того футбольної мудрості у нього побільшало несуттєво. За головну команду "Динамо" Білала зіграв лише один матч: Сьомін випустив хавбека на заміну в кубковому поєдинку проти "Олкома" (2008 рік) - і все. Ще в скромній кар'єрі Білали був молдовський "Тирасполь", зараз же динамівський талант спробує пограти в складі дебютанта першої ліги із села Головківка. Чи зупиниться хоча б тут падіння столичного футболіста? В будь-якому випадку, екзотика "УкрАгроКому" гарантована.
6-5. Борис та Григорій Баранці ("Нива")
Брати-близнюки є головними зірками тернопільського клубу. З ними прихильники "Ниви" пов'язують свої надії на відродження славетної команди, а для цього спершу потрібно гідно відіграти сезон у першій лізі. Власне, Григорій забив вже в стартовому турі, принісши своїй команді три очки проти "Полтави". Ці парубки, попри молодий вік (лише 26 років), чудово знайомі з кухнею українського футболу всіх рівнів. "Карпати-2" і "Карпати-3", івано-франківський "Спартак", "Газовик-Скала"... Справжній ривок брати здійснили разом з ФК"Львів", коли піднялися у прем'єр-лігу. А ось у "Карпатах" ані Григорій, ані Борис закріпитися не зуміли. На їх очах відбулася клінічна смерть "Оболоні", та зараз вони у "Ниві", де сподіваються уникнути гіркого дежавю. Поки що все йде за планом.
4. Єгор Лугачов ("Полтава")
Надзвичайно неоднозначна фігура. Коли талановитим 16-річним півзахисником із Сум зацікавилося київське "Динамо", тренери Лугачова порадили йому перебратися в московський "Спартак", який також проявляв інтерес до футболіста. Проте за два роки перебування в Москві Лугачов провів лише кілька матчів за основну команду, відтак його віддали в оренду у київський "Арсенал". Однак і тут Лугачов не зумів розкритися, хоча в молодіжних збірних України різних вікових категорій демонстрував пристойний футбол. До слова, щоб не вважатися легіонером у "Спартаку", Єгор прийняв російське громадянство, потім, щоправда, заперечував цю інформацію.
3. Роман Войнаровський ("Титан")
Знаменитість! Наприкінці 90-х теперішній ветеран "Титану" діяв у середній лінії "Таврії", а вже у 2000-х вдосталь пограв у цілому ряді першолігових клубів, тож зараз його можна назвати головним авторитетом другого за значенням дивізіону нашого футболу. В останній день літа 2008-го забив за "Кримтеплицю" найшвидший гол в історії українського соккеру - вже за 3,5 секунди після стартового свистка. Голкіпер "Фенікса-Іллічівця" запам'ятає цей "метелик" на все життя.
2. Каталін Карп ("Динамо-2")
Талант, якому роздавали неймовірні аванси. Зараз йому вже 19, а він досі не стрибнув вище молодіжної команди, а також "Динамо-2". Хавбека з Молдови запрошували у "Вільярреал", він їздив на оглядини в "Дженоа", проте опинився в донецькому "Шахтарі". Звідти ж невдовзі чкурнув у київське "Динамо", відхиливши пропозиції "Роми" і "Марселя". Поки що ставка Карпа не зіграла. Як то воно буде в новому сезоні? Маєте унікальну можливість, прийшовши на матч "Динамо-2", оцінити масштаб його таланту в дії.
1. Олександр Алієв ("Динамо-2")
Артем Мілевський вже пакує валізи, тоді як його вірний товариш продовжує грати з літерою "Д" біля серця. Щоправда, лише за другу команду. Минулого тижня Алієв зіграв свій 100-й матч у першій лізі, вивівши "Динамо-2" на поле із капітанською пов'язкою. Схоже на те, що виводитиме й надалі, адже пов'язаний контрактом із "Динамо" до кінця 2013-го. До речі, Алієв міг продовжити кар'єру в "Евіані", проте відмовився, а на чутки про перехід в БАТЕ сердито відреагував: "Ви мене ще в Шепетівку відправте!" Чудово. Сашко, отже, залишається. Перша ліга від цього лише виграє.