А який він АДАМЦЬО сьогодення?

-          Запитали у івано-франківців у час Хрестопоклонної неділі Великого Посту актори Вигодського народного театру виставою «Адамцьо».

До свого сорому, до цього часу не відав, що у Вигоді уже далі cорок років є такий неймовірний театр. Забігаючи наперед визначу цей театр як театр професійних аматорів. Театр, який вперше в Україні поставив виставу «Маруся Чурай» Ліни Костенко. Театр, який за виставу «Камінний хрест» за В.Стефаником отримав Гран-прі. Театр, де аматорство й професіоналізм переплелися, як Лель і Полель.

Вигодчани розповіли на сцені непросту історію, що за твердженням авторки повісті «Адамцьо. Вінець Божого творива» Оксани Кузів мала місце у селі Колодіївка під Івано-Франківськом у непрості повоєнні часи. І хоча всі градуляції опісля вистави лунали в адресу письменниці з Бурштина, режисерський задум Богдана Мельника є не менш цікавий своєю самодостатністю постановки.

У цей вечір глядачі приймали на лаштунках такий собі іспит совісті, сповідь з усього життя головного героя – уже немічного Адамця. У виставі їх було троє: дитя, чоловік і старий. У тьох віках Адамцьо. Він, котрий народжений поза шлюбом і нехрещений, рано осиротілий син українки та жида, з дитинством повним поневірянь. «А напровесні й лобода замість хліба здавалася медом».  

Уже в юності, дочекавшись батька з фронту, почав газдувати: корова й аж десять курок. Одружився на дівчині, котрої за сільськими плітками й мізинця не вартував. Та й не любила вона його (що й чому – у виставі цей кусень життя головного героя є слабким місцем). Мав «гіпнотичний» погляд, що й привернуло увагу комуністів села. «Гіпнозом до комунізму».

А Адамцьо «за світську владу землю готовий гризти». Й гриз. Вигриз собі місце комірника у колгоспі. Чи любив? Мабуть, таки любив. Любив і батька, й дружину, й сина. Та любити не вмів. Не знав як. Хотів захистити себе й сім’ю, але наркотик вседозволеності влади виявився сильнішим. Насолода від влади стала сильнішою за людяність. Влада перемогла людину. Як плата, як остання спроба до покаяння -  від голоду помирає забутий батько ... і гальма уже не спрацьовують: батіг лягає на плечі дружини, цей же батіг стає зашморгом на шиї сусіда, що задивився на благовірну. Цей же батіг стає сокирою на Бога.  Засліплена владою душа, що у своїй гордині й вседозволеності прагне засліпити Бога. І … невиносима ноша гріха…   

Образ Адамця не такий вже й простий у інтерпретації вигодчан. Що важливіше: життя чи ідея? Ідея чи гарування по сибірах? Адамцьо обрав життя. Своє і ситне. Та зрада й холуйство очевидно непростимі речі. І цим повоєнна історія перегукується з сьогоденням. Гріх і спокута, вина і кара, злочин і покарання.   Що кому годіт сі?  Чи простимі зрада й холуйство у нинішній час? Таки відзначу, що це запитання, як і німе питання – а який він Адамцьо сьогодення – висіло над лаштунками і поза ними у глядацькій залі весь час вистави.  

Не дивлячись на чимало огріхів у виконавчій майстерності, актори підкуповували своєю щирістю. І це було правдою, і це було цікаво. Вистава якимось містичним чином тримала увагу глядача всі півтори години. Актори приманювали глядача не скільки спробою грати і не скільки намаганням уподібнитися професійним акторам, а власне своїми мотивами - пронизливо чітким розумінням: чому я це роблю, чому я на сцені.

Аматорська постановка викликала на суд сьогодення ідею модернового часу – ідею Федора Достоєвського про неминучість покарання за провину. У постановці вигодчани дуже чітко  показали як провина пов'язана з культурним контекстом. Це було щось нове й викликало інтерес. Власне тут варто відмітити справжню майстерність актора - вчителя Володимира Семківа. Він наскільки вдало передав у відчуттях як цей культурний контекст  карає, що й глядач услід актору теж «відчув цю нестерпну печію гріха у грудях».  

Та однак: хто ж карає? Людський прокльон до сьомого коліна, який ми чітко чуємо у виставі, чи це Божа помста? Багато поживи для роздумів задала вистава. І насамперед: чи існує на сьогодні альтернатива установці - вина й прощення - і, якщо існує, то від чого залежить її актуалізація?

Підсумовуючи, варто відмітити: власне таким має бути справжній аматорський театр – не вітіюватим у постановці крадених п’єс, а справжнім - правдивим у постановці гострих питань сьогоденню своїми п"єсами і своїми виставами. Бо як кажуть на бойківській землі:  єдиного мука десєтьом наука. То краще цю муку бачити лише в театрі, а не у житті. На то і є театр…


04.04.2016 Радислав Петрів 2341 0
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

280
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1696
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3149
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1158
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1199 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

236

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1110

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

410
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1310
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

617 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470