Півсотні молодих прикарпатців взяли участь у 3-му Міжнародному конгресі “Молодь Європи за світ без насильства”, що відбувся в Кракові 20-23 вересня.
До культурної столиці Польщі з'їхалася молодь з Італії, Румунії, Чехії, Німеччини, Угорщини, Росії, Словаччини. А організувала молодих європейців зі всієї Центрально-Східної Європи Міжнародна асоціація "Спільнота Святого Егідія", яка поширена у 75-и країнах світу.
Мета зустрічі, кажуть егідійці, задуматися як будувати майбутнє без насильства, крізь призму тих подій , що відбувалися в Освенцімі наприкінці Другої світової війни. Тоді, нагадаємо, в концтаборі Аушвіц- Біркенау загинуло декілька мільйонів євреїв, циган та чимало представників інших національностей.
Лише з України, щоб поспілкуватися зі своїми однолітками з інших країн та побувати в концтаборі Аушвіц- Біркенау, на Міжнародний конгрес приїхало близько півтисячі молоді. З Києва, Львова, Донецька, Хмельницького, Чернівців та Івано-Івано-Франківська.
В рамках роботи Конгресу учасники зустрілися з безпосередніми свідками тих страшних подій, що відбувалися в цій частині світу. Вже немолодого віку люди, переживши жахливі сторінки у своєму юному житті закликали молодь особливо задуматися над тими історичними процесами, які мають неабиякий відголос і на сьогодні. Адже дані щодо проявів насильства до людей на релігійному чи расовомоу грунті мають місце на жаль і в 21 столітті. Відтак відвідавши Освенцім молодь повинна зробити певні висновки, яких розмірів може сягнути зло.
"Я бачив багато страждань і багато страждав. Але я не знаю ні слова " ненависть", ні слова "помста". В людях я бачу людину, я не суджу і не ненавиджу. Ви молоді, які повинні будувати краще суспільство. Прийшла ваша черга будувати людяніше суспільство", - звернувся до молоді Зеев Тібі Рам (82-річний угорський єврей, який вижив після концтабоу Аушвіц-Біркенау).
"Будучи зі спільнотою Святого Егідіядає мені надію знайти молодих людей, які хочуть будувати світ без насильства. Це єдина надія на майбутнє. Я закликаю Вас не судити інших. Адже кожен насамперед Людина", - наголосила Ріта Прігморе (циганка-сінті з Вюрцбурга (Німеччина), жертва медичних дослідів).
Після зустрічі з людьми, які пережили Освенцім молоді люди безпосередньо побували в концтаборі смерті. Знищуючи євреїв, циган та представників інших національностей Гітлер планував зробити панівною єдину арійську расу. Тому діяльність цього табору була спрямована на одне- вбивство та спалення людей. В цих печах горіли не тільки чоловіки, гітлерівці не панькалися ні з діітьми , ні з жінками. У музеях Аушвіца досі збережені особисті речі невинно закатованих та деякі передсмертні записки. В рамках Когресу європейська молодь вшанувала память жорстоко вбитих та поставила вінки та квіти до символічних могил.
До речі, спільнота Святого егідія вже більше 10 років займається вихованням молоді в Центрально-Східній Європі, організовуючи зустрічі, цикли семінарів та лекцій на тему антисемітизму, антициганізму тощо. З метою сприяти культурі мирного життя разом,яке визнає гідність людей що відрізняються. Це є вирішальний виклик для майбутнього усіх суспільств, як на рівні європейському , так і міжнародному.
Іван Харук, для АН "Фіртка"