406 дівчат та жінок у гуцульських ґерданах: на Прикарпатті встановили новий рекорд України (ФОТО/ВІДЕО)

У прикарпатському селі Прокурава встановили новий рекорд України — 406 дівчат та жінок у гуцульських ґерданах зібралися в одному місці.
Рекорд зафіксували під час фестивалю "Кольорові пацьорки", повідомляє Суспільне з місця події, пише Фіртка.

"Цим підкреслюємо, що ми є українці. Це є якраз наш код. Як вишивка, так і сам орнамент на ґердані, на "силянці" має свій код, свій орнамент і свою символіку", — говорить організаторка дійства Марія Чулак.

406 дівчат та жінок у гуцульських ґерданах. На Прикарпатті встановили новий рекорд України
Один з ґерданів на фестивалі "Кольорові пацьорки", 28 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Дев'ятирічна Сніжана Александрук привезла ґердани з Брустурів. Дівчинка працювала над своїми виробами місяць.

"Я побачила в Інтернеті такі браслетики й захотіла спробувати. Дідо зробив мені станочок і я почала плести", — каже Сніжана Александрук.

406 дівчат та жінок у гуцульських ґерданах. На Прикарпатті встановили новий рекорд України
Встановлення рекорду України в селі Прокурава на Івано-Франківщині, 28 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З Косова приїхала показати свої прикраси Ілона Сорохан з подругами. За словами дівчинки, ґердан посідає особливе значення у її родині.

"Ґердан для мене — це не лише національна прикраса, але й оберіг. Сьогодні я одягла ґердан моєї мами. Тішуся тим, що маю таку національну прикрасу", — говорить Ілона Сорохан.

406 дівчат та жінок у гуцульських ґерданах. На Прикарпатті встановили новий рекорд України
Маленькі учасниці фестивалю "Кольорові пацьорки" у Прокураві, 28 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Голова Косівського осередку "Союзу українок" Анна Богдан приїхала у Прокураву у ґердані, якому понад сто років. Цей виріб їй подарувала Марія Чулак старша, яку вважають однією з основоположниць мистецтва плетіння ґердану.

"Мама, яка відправляла дітей на війну, робила ці прикраси і просила Бога, щоб діти чи чоловік поверталися звідти живими. При її створенні промовлялася молитва", — розповідає Анна Богдан.

406 дівчат та жінок у гуцульських ґерданах. На Прикарпатті встановили новий рекорд України
Учасниці фестивалю у Прокураві, 28 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Як правильно підібрати ґердан, на фестивалі підказувала Галина Кутащук із Криворівні.

"Це — індивідуально, бо кожен має свій смак: дехто обирає прикрасу до вишиванки, дехто — до звичайної сукні. Є, що підбирають до кольору очей. А є таке, що просто подобається й одягає на шию", — пояснює Галина Кутащук.

Встановлений у Прокураві рекорд експерт Національного реєстру рекордів України Павло Горішевський називає унікальним.

"Наймолодшій учасниці, як мені вже показали, — чотири тижні. Але я більше познайомився з тією, якій вже три місяці", — каже Павло Горішевський.

406 дівчат та жінок у гуцульських ґерданах. На Прикарпатті встановили новий рекорд України
Грамота про встановлення рекорду України, 28 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

До переліку немайнової культурної спадщини України ґердани внесли 12 липня 2023 року. За словами організаторки фестивалю "Кольорові пацьорки" Марії Чулак, встановлений рекорд буде одним з кроків до внесення гуцульського аксесуара до спадщини ЮНЕСКО.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мурали: мистецтво чи декор?

Традиційні жіночі прикраси із бісеру на Прикарпатті внесли до переліку культурної спадщини України


29.08.2023 681
Коментарі ()

24.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають рідні зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам журналістці Фіртки розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.

123
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

829
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

6819 12
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2290
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2225
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2476

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

327

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

632

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

767

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

479
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

168
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

361
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

451
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

312
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

469
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

628
04.09.2023

Віра має бути спрямована на Бога і відповідати моральним та духовним нормам, а не базуватися на забобонах  

506
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

168
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

217
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

904
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

541 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

604