25 років Незалежності України. Підсумки і перспективи

 

 

Озираючись на пройдені 25 років, ми вже можемо зробити певні узагальнення щодо останнього чвертьвікового відрізку того історичного шляху, який подолала Україна.


Держави народжуються не за одну ніч. У 1991 році Україна, відновивши Незалежність, отримала лише назву та зовнішні атрибути державності. Ще довгі роки після того багато хто дивився на Українську державу не як на форму існування європейської нації, а як на історичне непорозуміння. Тепер сумніви розвіялися. Українці спромоглись захистити свою державність від Росії, що заселила до нас ракову пухлину з назвою «Новоросія». Ми зазнали тимчасових втрат, зокрема й територіальних, але зберегли державність.


Ми відбулися як нація, адже лише війна визначає справжню зрілість спільноти. Бійці ЗСУ, добровольці та патріоти-волонтери довели, що Україна більше не держава-підліток. Що ми можемо утримувати позиції.


Українці не дали жодному політику з диктаторськими амбіціями закріпитися при владі. Й це визнав світ, для якого наша Батьківщина стала символом ствердження демократії на пострадянському просторі, що рясніє цілим «сузір’ям» багаторічних авторитарних режимів. Українська демократія не поверхнева, не штучна. Вона стоїть на міцному історичному фундаменті волелюбності на демократичній традиції.


Українці почали очищати країну від «п’ятої колони» зрадників, «онищенків» та імперських недобитків. Ми наступили на хвіст кримінальному світу. Й ті хамелеони та корупціонери, які перелізли через Майдан до владних кабінетів, нині не почуваються панами над ситуацією. Їх час минає.


Все ще хитке і непевне, але Україна має шанс на європейське майбутнє.


Колоніальне минуле України відходить в небуття разом з пам’ятниками кривавим вождям, з декомунізацією. В нас ще багато системних проблем, але ми маємо й дорожню карту системних рішень. Треба лише не піддаватися на дзвінкі фрази політичних спекулянтів та популістів, на новітні націонал-комуністичні гасла. Складні проблеми не мають простих рішень. Треба долати спадок радянщини сучасними технологіями, в тому числі і культурницькими. Тут потрібні і «проривні речі», такі як «Порто Франко Гоголь Фест», так і щодення системна аналітична і творча робота. 


Не маю сумніву, що Україна в оновленому світі буде серед лідерів розвитку, добробуту, духовності. Час зараз тече значно швидше, аніж століття тому… Переконаний, що все це станеться значно швидше, аніж багато хто очікує. Зміни відбудуться в співпраці нових політичних сил та громадських активістів, та й загалом української громади.


Ми відбулися, в нас вірять і ми переможемо!!!


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1153
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1004
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1071 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3159 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15085
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123