25 років Незалежності України. Підсумки і перспективи

 

 

Озираючись на пройдені 25 років, ми вже можемо зробити певні узагальнення щодо останнього чвертьвікового відрізку того історичного шляху, який подолала Україна.


Держави народжуються не за одну ніч. У 1991 році Україна, відновивши Незалежність, отримала лише назву та зовнішні атрибути державності. Ще довгі роки після того багато хто дивився на Українську державу не як на форму існування європейської нації, а як на історичне непорозуміння. Тепер сумніви розвіялися. Українці спромоглись захистити свою державність від Росії, що заселила до нас ракову пухлину з назвою «Новоросія». Ми зазнали тимчасових втрат, зокрема й територіальних, але зберегли державність.


Ми відбулися як нація, адже лише війна визначає справжню зрілість спільноти. Бійці ЗСУ, добровольці та патріоти-волонтери довели, що Україна більше не держава-підліток. Що ми можемо утримувати позиції.


Українці не дали жодному політику з диктаторськими амбіціями закріпитися при владі. Й це визнав світ, для якого наша Батьківщина стала символом ствердження демократії на пострадянському просторі, що рясніє цілим «сузір’ям» багаторічних авторитарних режимів. Українська демократія не поверхнева, не штучна. Вона стоїть на міцному історичному фундаменті волелюбності на демократичній традиції.


Українці почали очищати країну від «п’ятої колони» зрадників, «онищенків» та імперських недобитків. Ми наступили на хвіст кримінальному світу. Й ті хамелеони та корупціонери, які перелізли через Майдан до владних кабінетів, нині не почуваються панами над ситуацією. Їх час минає.


Все ще хитке і непевне, але Україна має шанс на європейське майбутнє.


Колоніальне минуле України відходить в небуття разом з пам’ятниками кривавим вождям, з декомунізацією. В нас ще багато системних проблем, але ми маємо й дорожню карту системних рішень. Треба лише не піддаватися на дзвінкі фрази політичних спекулянтів та популістів, на новітні націонал-комуністичні гасла. Складні проблеми не мають простих рішень. Треба долати спадок радянщини сучасними технологіями, в тому числі і культурницькими. Тут потрібні і «проривні речі», такі як «Порто Франко Гоголь Фест», так і щодення системна аналітична і творча робота. 


Не маю сумніву, що Україна в оновленому світі буде серед лідерів розвитку, добробуту, духовності. Час зараз тече значно швидше, аніж століття тому… Переконаний, що все це станеться значно швидше, аніж багато хто очікує. Зміни відбудуться в співпраці нових політичних сил та громадських активістів, та й загалом української громади.


Ми відбулися, в нас вірять і ми переможемо!!!


16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2404
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1532 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3619
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5387
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2032

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

110

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

454
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

611
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

701
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2