2 березня — день проголошення незалежності Техасу від Мексики

У містечку Вашингтон-на-Бразосі 2 березня 1836 року делегатами з'їзду американців Техасу одноголосно проголошено його незалежність від Мексики, Девіда Бернета обрано тимчасовим президентом, а Сема Г'юстона — головнокомандувачем збройних сил. Офіційно Мексика визнала Республіку Техас лише 1848 році, коли програла війну США, а сам Техас уже три роки, як перебув у їх складі.

Європейцям сучасний Техас відомий з першої чверті XVI століття, однак освоєння його території почалось лише через півтора століття — у 1682 році іспанці заснували тут своє перше поселення Ель-Пасо, а через три роки на узбережжі Мексиканської затоки француз Рене-Робер Кавальє звів форт Сен-Луї. До кінця XVIII століття Техас був частиною віцекоролівства Нова Іспанія, на території якого після 11 років війни проголосили Мексиканську імперію, що простягалась від Каліфорнії до Панамського перешийка, пише Фіртка з посиланням на «Цей день в історії».

Того ж 1821 року в Техасі заснували перше поселення американців, міграцію яких надалі став заохочувати мексиканський уряд з огляду на малозаселеність території. Вони отримали право на створення власної міліції для захисту від місцевих індіанців, мали пільги на придбання земельних ділянок і звільнялись на 10 років від податків. Ліберальна міграційна політика привела до того, що на початку 1830-х років мексиканців у Техасі проживало вчетверо менше, ніж американців, які всупереч місцевому законодавству володіли кількома тисячами рабів.

У 1828 році в Техасі проживало близько 7,8 тисячі мексиканців і понад 30 тисяч американців, які всупереч місцевому законодавству володіли п'ятьма тисячами рабів.

З падінням Першої Мексиканської імперії, яка в 1823 році перетворилась на федеративну республіку, країну охопили перманентні перевороти та від неї відділились п'ять провінцій, що об'єднались у Федеративну Республіку Центральної Америки. Стурбований ослабленням центральної влади, наполегливістю США у намірі придбати Техас (пропозиції були відхилені у 1827 і 1829 році) і спробою в 1827 році американськими поселенцями в окрузі міста Накодочес (нині — США) проголосити незалежність, 6 квітня 1830 року президент Мексики Анастасіо Бустаманте ввів обмеження на міграцію із США, скасував для вже існуючих переселенців податкові пільги та підняв митні тарифи на імпорт американських товарів.

Першим проявом сепаратизму американських переселенців Техасу вважається т. зв. Фредонський заколот, коли 21 грудня 1826 року американський підприємець Хеден Едвардс, позбавлений за спробу незаконно заволодіти чужими земельними наділами вже оплаченого ним права на продаж земельних паїв в околиці міста Накодочес, проголосив незалежну від Мексики Республіку Фредонія. Вона проіснувала трохи понад рік і була розгромлена урядовими військами.
Протистояння між центральним урядом і Техасом ще більше загострились з приходом до влади в 1833 році президента Антоніо де Санта-Анна, який через два роки розпустив законодавчі збори штатів, скасовував дію конституції, фактично перетворивши країну на централізовану диктатуру. Порушення принципів федералізму викликало невдоволення практично по всій країні, а в ряді штатів почали лунати заклики про вихід зі складу Мексики. Після придушення силами армії сепаратизму в штаті Сакатекас, Санта-Анна направив війська у штат Коауїла, антиурядові настрої в якому значно посилились після відмови у 1832 році у наданні населеній переважно американцями території Техас статусу окремого штату.

Перше зіткнення з місцевою міліцією відбулось 2 жовтня 1835 року біля міста Ґонзалес. Попри те, що перестрілка не мала навіть тактичного значення, загибель двох мексиканців дала привід американцям оголосили про свою перемогу, повідомлення про котру активно підхопила преса США, яка охрестила бій "техаським Ленсингтоном", і до Ґонзалеса почали прибувати різного роду авантюристи та шукачі пригод для участі у війні проти уряду Мексики.

Стівен Остін (1793-1836) був першим американським підприємцем, котрому мексиканський уряд у 1825 році дозволив створити на території Техасу колонію американських переселенців. Пізніше на його честь перейменували селище Ватерлоо, яке кілька років було столицею Республіки Техас
11 жовтня керівника однієї з найчисельніших американських колоній Стівена Остіна обрали командуючим і попри відсутність хоч якогось військового досвіду він повів півтисячний загін на захоплення Сан-Антоніо, в околицях якого до повсталих приєдналось ще кількасот осіб. Після майже двомісячної облоги місто захопили з великими втратами для мексиканців і ця перемога стала переломним фактором в усвідомленні цілей Техаської революції, схиливши більшість її учасників до проголошення незалежності території від Мексики.

Сформований ще 3 листопада під Сан-Антоніо Тимчасовий військовий уряд на чолі з Генрі Смітом ухвалив рішення про створення регулярної армії, котру очолив колишній генерал і колишній член Палати представників США від штату Теннессі Сем Г'юстон. Під його загальним командуванням до кінця року мексиканські війська були витіснені з усієї території Техасу.

28 лютого 1836 року в містечку Вашингтон-на-Бразосі розпочав роботу з'їзд американських переселенців, який мав вирішити долю відвойованої території.

Завдяки тому, що серед 60 делегатів було лише троє, народжених у Мексиці, а решта перебувала у Техасі нелегально, прихильники т. зв. "партії війни" мали очевидну більшість.

2 березня з'їздом без жодних дебатів одноголосно прийнято "Декларацію про незалежність", яка, стверджуючи, що уряд Мексики "перестав захищати життя, свободу та майно людей", став знаряддям "свавілля і тиранії" і не забезпечив "звичні для громадян США права на володіння і носіння зброї, суд присяжних,.. державну освіту та ... свободу віросповідання" проголосила незалежність Республіки Техас. Після виправлення граматичних помилок, наступного дня "Декларацію" підписали усі 60-ть делегатів.

Тим часом мексиканські війська під особистим командуванням президента Антоніо де Санта-Анна ще 23 лютого відвоювали Сан-Антоніо, після чого 6 березня захопили та вирізали майже весь техаський гарнізон у містечку Аламо. Продовжуючи наступ, 13 березня мексиканці захопили Ґонзалес, а 20 березня завдали нищівної поразки техасцям біля ріки Колето в окрузі Голіад.

Лише 2 квітня війська під командуванням генерала Г'юстона, постійно відступаючи, змогли організуватись у тисячний загін, який 21 квітня 1836 року поблизу Сан-Хасінто заманив мексиканців у пастку і за 18 хвилин розбив майже удвоє більшу армію переслідувачів.

Захоплений у полон президент Санта-Анна, 14 травня 1836 року у Веласко підписав угоду про завершення військових дій, негайне виведення мексиканських військ за ріку Ріо-Гранде і визнання незалежності Республіки Техас.

Центральний уряд у Мехіко цю угоду не визнав (всупереч домовленостям Санта-Анну як "почесного гостя" відправили до Вашингтону нібито для обговорення міцного миру між Мексикою і Техасом, в якому США виступали посередником) і формально Мексика визнала незалежність Техасу лише 2 лютого 1848 року, коли вона програла війну США, втративши території сучасних штатів Колорадо, Аризона, Нью-Мексико, Вайомінг, Каліфорнія, Невада і Юта, а сам Техас уже з 29 грудня 1845 року був 28-м штатом США.

Нагадаємо, вчора гривня відзначала свій день народження.


02.03.2021 1156
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1484
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3021
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1058
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1124 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3320 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

119

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1029

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

386
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

236
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2417
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1202
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7428
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

234
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

293
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

708