2+5

Знову Різдво на щастя. Знову, на менше щастя,  розмови і балачки про правильну дату. Я, зізнатися, вже менший поборник святкування Різдва за Григорінським календарем станом на день ось-тут-теперішній.

Все більш схильний думати, що Церква (УГКЦ, КП, АУЦ) права, що не гонить у хвіст і гриву коника змін. Причина в цьому банальна і резонна. Наше недохристиянізоване, недораціоналізоване, піддатливе на різного роду маніпулювання собою  суспільство наразі (мова, звісно, не про всіх, і може навіть не про велику більшість) прилипло до всього старого, як воша до нестриженої корови.

Власне, не мною одним давно помічено, проблема корениться в селі, коректніше, в селянському і містечковому менталітеті, що важко піддається реформам. В цьому базова проблема, чому у нас так туго з реформами – в державі, не кажучи вже про революції, - що еліта, що нижча верства наскрізь однаково провінціальні.  І це єднає, це актуалізує і уможливлює незмінність режиму, попри динаміку масок вряди-годи.

А  до села і селян, як таких, претензій обмаль, прекрасні люди, всі ми, хто більше, хто менше, родом із села, якщо вже й хтось не з Іванівки чи Гринівки якоїсь, в якомусь поколінні, або соромиться це визнати, той точно гордо визнає, що він  із  Трипілля…  

Якщо його відірвати директивно  від усталених традицій, сільгоспсоціум, то можуть справдитися побоювання Церкви – язичники стануть язичниками. Утвориться (нема мови - не без спонукань хитрого московського ярма) якась ще «Істинна Православна Церква 7 січня». І такий Іпєц може накрити грубими кусками золотої бляхи не один розколений купол і дзвін залізом.

Не так давно став мимоволі свідком «диво-євангельської» розмови одних людців, скажімо так, питомо селянсько-містечкової закваски. Вони з громадою вирішили спочатку написати маляву до ( непонятно якого ) єпископа і патріарха, щоби вони притримали якогось доброго щирого гарного священика, не переводили, чи взагалі звільняли,  його на інше місце, в противному разі погрожують змінити церкву, а то й навіть якусь свою релігійну організацію заснувати. Бо, виявляється,  священик, хоч і подеколи зловживав спиртним і ненормативною лексикою не публічно, був загалом правильним в селі духівником. Пацаном.

Він скрізь пальці дивився на вікопомну традицію «християн» ходити до місцевої ворожки і робити людям то на добро, то на збитки, кому як «Бог дав», лиш би в церкву гроші несли; він ніби був у ладах з головою сільради (чи міськради, не пойняв..), котрому помагав якийсь депутат гречкою годувати село/селище/місто до виборів; він і файно-коротко сповідав, і багато не вичитував моралі; і що не маловажно, він яро виступав  проти святкування Різдва 25 грудня, бо то не наше.

А той, новий, що прислали, він і якихось Каппадокійців постійно цитує у проповідях, і єзуїтів возвеличує, як можна було зрозуміти; і спокуту на відпущення гріхів дає тяжку, і сварить за взятки, і з місцевими гречкосіями не дуже дружить, включно з головою, і про практичні проблеми села більше говорить, ніж про масонів і жидів,  і найголовніше суворо забороняє ходити по ворожках, робити на збитки і на прибутки.

Як ставиться до 7 січня ? Брехати не буду – мені не стало відомо з почутого наспіх одним вухом, проте почуто добре  суть.

Воістину, шкода, що на  наших землях не палала колись інквізиція, може, би тепер мізки менше плавились в когось з чортами в казанках.  


27.12.2017 Назар Яв 4201 0
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19534
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738