12 ступенів пихи, за святим Бернардом

 

 

Що цікаво: на думку цього святого абата і Вчителя Церкви з ХІІ століття, кожний ступінь пихи може стати ступенем смирення.

Яким саме чином?

Усі знають давній вислів: «цікавість — перша сходинка до пекла». Однак мало хто знає, що ця приказка має зв’язок із першим містичним трактатом св. Бернарда з Клерво. Цей монах-цистерціанець у 1124 році написав «Книгу про ступені покори і пихи». Першим ступенем там є саме цікавість.

Назвімо їх усі.  

 

1. Цікавість.

Тут ідеться про непотрібне вникання у справи ближніх, непотрібне — тобто таке, що не є ні звертанням про допомогу, ні її наданням.  

 

2. Легковажність.

Вона полягає в легкому переході від заздрості до радості від своєї вигаданої вищості. Заздрість з’являється тоді, коли гордовита людина бачить когось кращого від себе. А радість — коли грішник зауважує когось гіршого від себе.  

 

3. Неналежна веселість.

Неналежна, тому що виникає зі звертання уваги на свої гадані переваги, з чим поєднується невизнання заслуг іншого. Про людину, в якій панує така веселість, св. Бернард пише, що вона «швидка на жарти, схильна й поспішна у сміху».  

 

4. Чванливість.

Її можна розпізнати у багатомовності. Якщо хтось чванькуватий, то — за думкою св. Бернарда — така людина «жадає і прагне слухачів, перед якими могла би похвалитися…, на яких могла би вилити те, що відчуває, аби довідалися про її велич».  

 

5. Відосібнення.

Згадане відосібнення це просто лінощі «у виконанні суспільних обов’язків», зате велика ревність у виконанні всього, що вирізняє пихату людину від членів її групи.  

 

6. Зарозумілість.

Зарозумілість це віра в те, що ти досконаліший за інших.  

 

7. Зухвалість.

Людина, що відзначається зухвалістю, «на зібраннях сідає на перші місця, в нарадах перша забирає голос».  

 

8. Захист гріхів.

Способи цього захисту вельми різноманітні, наприклад, ствердження «я цього не робив».  

 

9. Брехливе визнавання гріхів.

З’являється тоді, коли заперечення всім відомих учинків нічого не дасть. Тоді, на думку гордовитої людини, краще удавано зізнатися у провині. Люди, які так чинять, «змінюють свою провину, збільшують її так сильно, що всі ставлені їм докори виглядають недостовірно… Коли ж провина така очевидна, що жодним чином приховати її неможливо, вони вдають сокрушення в голосі, хоч не мають його в душі».  

 

10. Бунт.

Тут ідеться про бунт проти настоятеля. Настоятелем, про якого мова, є абат або наставник монастиря. Однак це може бути й у випадку дитини, що бунтує, або начальника на роботі. Наслідки бунту: полишення цієї спільноти, наприклад, сім’ї, та свобода грішити, що слідує за цим.  

 

11. Свобода грішити.

Через неї людина — вже не боячись настоятелів (наприклад, батьків) і  не соромлячись інших членів спільноти (наприклад, родичів) «зі ще більшою розгнузданістю, що підживлюється сваволею, вдовольняє свої жадання». На цьому рівні пихи людина, однак, ще не втратила страх Божий, і тому гріхи скоює «не без певного вагання».  

 

12. Гріховна залежність.

Якщо, однак, проступки грішника не зустрінуть кари Божої, то тоді такий нещасний шукає нових задоволень: «а вони заводять його щоразу далі. Розбурхується пожадання, розум впадає у стан сплячки, а залежність стискає лещата». Через гріховну залежність людина «втрачає розум» і бездумно прямує до смерті. Тобто до вічного засудження у пеклі. Тоді також, немов навіжена, вона заявляє: «Бога немає!»

За того, хто перебуває на якомусь ступені пихи, св. Бернард пропонує молитися. Аби, коли ця людина опам’ятається, вона опинилася на відповідному ступені смирення. За Бернардом, кожний ступінь пихи може стати ступенем смирення. Так буде тоді, коли, наприклад, замість піддаватися гріховній залежності, людина її в собі розпізнає і стане з нею боротися.

В такому разі 12-й ступінь пихи стане 1‑м ступенем смирення. Відповідно, 11 буде другим, 10 — третім, і так далі.

 

Джерело: http://credo.pro


23.08.2017 5182 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1641
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3783 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33892
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

371

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1725

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1513
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

565
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283