12 ступенів пихи, за святим Бернардом

 

 

Що цікаво: на думку цього святого абата і Вчителя Церкви з ХІІ століття, кожний ступінь пихи може стати ступенем смирення.

Яким саме чином?

Усі знають давній вислів: «цікавість — перша сходинка до пекла». Однак мало хто знає, що ця приказка має зв’язок із першим містичним трактатом св. Бернарда з Клерво. Цей монах-цистерціанець у 1124 році написав «Книгу про ступені покори і пихи». Першим ступенем там є саме цікавість.

Назвімо їх усі.  

 

1. Цікавість.

Тут ідеться про непотрібне вникання у справи ближніх, непотрібне — тобто таке, що не є ні звертанням про допомогу, ні її наданням.  

 

2. Легковажність.

Вона полягає в легкому переході від заздрості до радості від своєї вигаданої вищості. Заздрість з’являється тоді, коли гордовита людина бачить когось кращого від себе. А радість — коли грішник зауважує когось гіршого від себе.  

 

3. Неналежна веселість.

Неналежна, тому що виникає зі звертання уваги на свої гадані переваги, з чим поєднується невизнання заслуг іншого. Про людину, в якій панує така веселість, св. Бернард пише, що вона «швидка на жарти, схильна й поспішна у сміху».  

 

4. Чванливість.

Її можна розпізнати у багатомовності. Якщо хтось чванькуватий, то — за думкою св. Бернарда — така людина «жадає і прагне слухачів, перед якими могла би похвалитися…, на яких могла би вилити те, що відчуває, аби довідалися про її велич».  

 

5. Відосібнення.

Згадане відосібнення це просто лінощі «у виконанні суспільних обов’язків», зате велика ревність у виконанні всього, що вирізняє пихату людину від членів її групи.  

 

6. Зарозумілість.

Зарозумілість це віра в те, що ти досконаліший за інших.  

 

7. Зухвалість.

Людина, що відзначається зухвалістю, «на зібраннях сідає на перші місця, в нарадах перша забирає голос».  

 

8. Захист гріхів.

Способи цього захисту вельми різноманітні, наприклад, ствердження «я цього не робив».  

 

9. Брехливе визнавання гріхів.

З’являється тоді, коли заперечення всім відомих учинків нічого не дасть. Тоді, на думку гордовитої людини, краще удавано зізнатися у провині. Люди, які так чинять, «змінюють свою провину, збільшують її так сильно, що всі ставлені їм докори виглядають недостовірно… Коли ж провина така очевидна, що жодним чином приховати її неможливо, вони вдають сокрушення в голосі, хоч не мають його в душі».  

 

10. Бунт.

Тут ідеться про бунт проти настоятеля. Настоятелем, про якого мова, є абат або наставник монастиря. Однак це може бути й у випадку дитини, що бунтує, або начальника на роботі. Наслідки бунту: полишення цієї спільноти, наприклад, сім’ї, та свобода грішити, що слідує за цим.  

 

11. Свобода грішити.

Через неї людина — вже не боячись настоятелів (наприклад, батьків) і  не соромлячись інших членів спільноти (наприклад, родичів) «зі ще більшою розгнузданістю, що підживлюється сваволею, вдовольняє свої жадання». На цьому рівні пихи людина, однак, ще не втратила страх Божий, і тому гріхи скоює «не без певного вагання».  

 

12. Гріховна залежність.

Якщо, однак, проступки грішника не зустрінуть кари Божої, то тоді такий нещасний шукає нових задоволень: «а вони заводять його щоразу далі. Розбурхується пожадання, розум впадає у стан сплячки, а залежність стискає лещата». Через гріховну залежність людина «втрачає розум» і бездумно прямує до смерті. Тобто до вічного засудження у пеклі. Тоді також, немов навіжена, вона заявляє: «Бога немає!»

За того, хто перебуває на якомусь ступені пихи, св. Бернард пропонує молитися. Аби, коли ця людина опам’ятається, вона опинилася на відповідному ступені смирення. За Бернардом, кожний ступінь пихи може стати ступенем смирення. Так буде тоді, коли, наприклад, замість піддаватися гріховній залежності, людина її в собі розпізнає і стане з нею боротися.

В такому разі 12-й ступінь пихи стане 1‑м ступенем смирення. Відповідно, 11 буде другим, 10 — третім, і так далі.

 

Джерело: http://credo.pro


23.08.2017 5280 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

855 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

793
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1608
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2239
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4215 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3216

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

217

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

446

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

386

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

858
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

624
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

670
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

958
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1070
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

671
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6252
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1746
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31761 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1541
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

755 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

720