100-річний прикарпатець шість років пробув у полоні і двічі будував власну хату

 

 

Нещодавно калушанину Миколі Ковбащуку виповнилося 100 років. Чоловік прожив нелегке життя і навіть упродовж шести років пробув у полоні, до якого потрапив під час нападу Червоної армії на територію Польщі.

 

Коли повернувся, від рідного дому залишилося згарище. Каже: коли одружувався, усе багатство, яке мав, — шинель і гімнастерка. За своє життя двічі зводив хату. І досі живе за жорстким розпорядком, пишуть Вікна.

 

Микола Ковбащук народився у Болохові Калуського району. Сім’я жила небагато, адже, як зізнався журналістам чоловік , до 23-х років він «ходив босий». Потім його забрали до армії і «дали чоботи на ноги».

 

До армії калушанина забрали у 1938 році. А в 1939 році відбувся віроломний, без оголошення війни, збройний напад і окупація Червоною Армією (РСЧА) територій ІІ Речі Посполитої, здійснений СРСР в якості союзника нацистської Німеччини після початку Другої світової за попередньою злочинною змовою між СРСР і Третім Рейхом в порушення низки міжнародних угод, якими було захищено Польщу. У цей час чоловік потрапив у полон, з якого повернувся лише через шість років — у грудні 1945 року. У Червоній Армії не служив і дня.

 

— Упродовж двох років тато працював у господаря — доглядав йому худобу, — розповідає донька ювіляра Анна Пітулей. — А потім його забрали на тартак у місто Щецін. Повернувся тато з полону аж по війні. Перебув тато яке пекло, а звання учасника війни — немає.

 

Поряд із 100-річним ювіляром — пам’ятна медаль від польського уряду, яку чоловік отримав у 1994 році. Досі уряд Польщі виплачує чоловікові компенсацію. Пенсія у 100-річного калушанина — 1400 гривень.

 

Коли Микола Ковбащук повернувся із війни, на місці рідної хати застав згарище. А мама із дрібними дітьми тулилася у чужій хаті. Чоловік зиму прожив у сестри, а навесні поїхав на роботу до Калуша. Працював гірськорятувальником на калійному комбінаті. Через рік одружився на сусідці, молодшій на десять років. Дружина Миколи Ковбащука померла у 2012 році. Чоловік пригадує: коли одружувався, усе багатство, яке мав — шинель та гімнастерка.

 

Із дружиною якийсь час жили на орендованій квартирі, а потім — отримали квартиру «від держави». Почали будуватися. У 1959 році сім’я поселилася у новенькій хаті у Калуші, у якій спокійно прожили від сили п’ять років. А потім їх попередили: будинок йде «під знос», оскільки той мікрорайон планували забудовувати багатоповерхівками. Ковбащукам у вигляді компенсації виділили квартиру. Однак, люди вперто не полишали бажання жити у власному будинку. Отож, потративши стільки зусиль на перше будівництво, розпочали будуватися вдруге. До нового будинку переїхали у 1970-их роках.

 

За радянської влади село Болохів було зліквідовано, а його мешканців насильно переселено до Миколаївської області, оскільки село було пристановищем відділів УПА. Під час цієї депортації родичі Миколи Ковбащука також були виселені. Тож, констатує Анна Пітулей, родини у її батька на Калущині майже не залишилося.

 

У Миколи Ковбащука — єдина донька, онук та онука і — троє правнуків. Обоє сестер чоловіка також прожили довге життя: одна — зустріла своє 92-річчя, друга дожила до 72-х років.

 

— А двох братів убили, — каже Анна Пітулей, — одного взяли у заручники, другого вкинули у криницю.

 

Микола Ковбащук погано бачить і чує. Журналістам розповідає, що не бачить на одне око. Раніше, кажуть рідні, чоловік міг годинами сидіти біля телевізора, вмикаючи голосний звук. Тепер телевізор майже не дивиться. По будинку пересувається із коштуром. І — дотримується дієти. Анна Пітулей розповідає: тато майже повністю перейшов на вівсяну кашу і картоплю. А ювіляр запевняє: не вживає жирної їжі і спиртного, натомість надає перевагу молочним стравам.

 

Традиційно ювіляра вітали представники міської влади. Нині Микола Ковбащук приймав вітання від першого заступника міського голови Ігоря Матвійчука, начальника управління праці та соціального захисту Калуської міської ради Любові Федоришин та соціального працівника територіального центру по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадянНаталії Заліської.

 

Чоловікові вручили квіти та грошову премію із міського бюджету, продуктовий набір — від працівників терцентру, і фрукти — від працівників управління праці.

 

Загалом у Калуші — четверо калушан, які досі уже переступили сторічний поріг. Ще одній калушанці виповниться 100 років улітку.  Найстарша калушанка — Марія Драган, якій «пішов» 103-ій рік. Марії Тарановській до 102-річчя залишився буквально місяць.


16.04.2015 452 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1994
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

440
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14422 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1674
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

949
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6326

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

725

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1543

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1345

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1229
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

583
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

734
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1644
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

663
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

958
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5998
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14079
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

336
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

634
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

553
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

869 2