100-річний прикарпатець шість років пробув у полоні і двічі будував власну хату

 

 

Нещодавно калушанину Миколі Ковбащуку виповнилося 100 років. Чоловік прожив нелегке життя і навіть упродовж шести років пробув у полоні, до якого потрапив під час нападу Червоної армії на територію Польщі.

 

Коли повернувся, від рідного дому залишилося згарище. Каже: коли одружувався, усе багатство, яке мав, — шинель і гімнастерка. За своє життя двічі зводив хату. І досі живе за жорстким розпорядком, пишуть Вікна.

 

Микола Ковбащук народився у Болохові Калуського району. Сім’я жила небагато, адже, як зізнався журналістам чоловік , до 23-х років він «ходив босий». Потім його забрали до армії і «дали чоботи на ноги».

 

До армії калушанина забрали у 1938 році. А в 1939 році відбувся віроломний, без оголошення війни, збройний напад і окупація Червоною Армією (РСЧА) територій ІІ Речі Посполитої, здійснений СРСР в якості союзника нацистської Німеччини після початку Другої світової за попередньою злочинною змовою між СРСР і Третім Рейхом в порушення низки міжнародних угод, якими було захищено Польщу. У цей час чоловік потрапив у полон, з якого повернувся лише через шість років — у грудні 1945 року. У Червоній Армії не служив і дня.

 

— Упродовж двох років тато працював у господаря — доглядав йому худобу, — розповідає донька ювіляра Анна Пітулей. — А потім його забрали на тартак у місто Щецін. Повернувся тато з полону аж по війні. Перебув тато яке пекло, а звання учасника війни — немає.

 

Поряд із 100-річним ювіляром — пам’ятна медаль від польського уряду, яку чоловік отримав у 1994 році. Досі уряд Польщі виплачує чоловікові компенсацію. Пенсія у 100-річного калушанина — 1400 гривень.

 

Коли Микола Ковбащук повернувся із війни, на місці рідної хати застав згарище. А мама із дрібними дітьми тулилася у чужій хаті. Чоловік зиму прожив у сестри, а навесні поїхав на роботу до Калуша. Працював гірськорятувальником на калійному комбінаті. Через рік одружився на сусідці, молодшій на десять років. Дружина Миколи Ковбащука померла у 2012 році. Чоловік пригадує: коли одружувався, усе багатство, яке мав — шинель та гімнастерка.

 

Із дружиною якийсь час жили на орендованій квартирі, а потім — отримали квартиру «від держави». Почали будуватися. У 1959 році сім’я поселилася у новенькій хаті у Калуші, у якій спокійно прожили від сили п’ять років. А потім їх попередили: будинок йде «під знос», оскільки той мікрорайон планували забудовувати багатоповерхівками. Ковбащукам у вигляді компенсації виділили квартиру. Однак, люди вперто не полишали бажання жити у власному будинку. Отож, потративши стільки зусиль на перше будівництво, розпочали будуватися вдруге. До нового будинку переїхали у 1970-их роках.

 

За радянської влади село Болохів було зліквідовано, а його мешканців насильно переселено до Миколаївської області, оскільки село було пристановищем відділів УПА. Під час цієї депортації родичі Миколи Ковбащука також були виселені. Тож, констатує Анна Пітулей, родини у її батька на Калущині майже не залишилося.

 

У Миколи Ковбащука — єдина донька, онук та онука і — троє правнуків. Обоє сестер чоловіка також прожили довге життя: одна — зустріла своє 92-річчя, друга дожила до 72-х років.

 

— А двох братів убили, — каже Анна Пітулей, — одного взяли у заручники, другого вкинули у криницю.

 

Микола Ковбащук погано бачить і чує. Журналістам розповідає, що не бачить на одне око. Раніше, кажуть рідні, чоловік міг годинами сидіти біля телевізора, вмикаючи голосний звук. Тепер телевізор майже не дивиться. По будинку пересувається із коштуром. І — дотримується дієти. Анна Пітулей розповідає: тато майже повністю перейшов на вівсяну кашу і картоплю. А ювіляр запевняє: не вживає жирної їжі і спиртного, натомість надає перевагу молочним стравам.

 

Традиційно ювіляра вітали представники міської влади. Нині Микола Ковбащук приймав вітання від першого заступника міського голови Ігоря Матвійчука, начальника управління праці та соціального захисту Калуської міської ради Любові Федоришин та соціального працівника територіального центру по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадянНаталії Заліської.

 

Чоловікові вручили квіти та грошову премію із міського бюджету, продуктовий набір — від працівників терцентру, і фрукти — від працівників управління праці.

 

Загалом у Калуші — четверо калушан, які досі уже переступили сторічний поріг. Ще одній калушанці виповниться 100 років улітку.  Найстарша калушанка — Марія Драган, якій «пішов» 103-ій рік. Марії Тарановській до 102-річчя залишився буквально місяць.


16.04.2015 466 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

454
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1864
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3344
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1206
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1230
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1290 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

786

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

345

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1020

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1182
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

395
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2555
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1287
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1391
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

596
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15243
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7536
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

392
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

970 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

529
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

431
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

519