Аналітична група «Фіртка-Магус»: Репліка вдячності Філармонії

 

 

 

Вчора, 18 квітня, обласна філармонія влаштувала чергове музичне свято. Загалом, якби це не стосувалося музики як найнеобхіднішого елементу ще античного навчання в сімці Королівських мистецтв (поряд з музикою до цієї сімки входили, здається, ще й граматика, риторика, логіка, математика, геометрія-архітектура та астрономія) то можна було б сказати, що ці свята стають вже «буденно-звичними»... Але класична музика це одна з не багатьох сутностей цього світу, яка в якісному живому (а не пластмасово-оцифрованому-«лохівському»-МР-3) виконанні за визначенням «буденною і звичною» бути не може.  

 

«Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель...)

 

...На цей раз був струнний ансамбль «Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель). В компанії з клавесином, гітарою-лютнею та неймовірним сопрано Ірини Ключковської виконавці та гості відмітили 335-річчя композитора Антоніо Вівальді розкішним концертом. Кілька днів раніше було феєричне «Весілля Фігаро» Вольфганга Амадея Моцарта... Чернівецький симфонічний оркестр, чардаш Монті з Познані, "Прикарпатська весна-2013", виконавці з Європи...

 

Посеред сірого буття звиклих до електронного мелосу наших краян в Філармонії (на диво) розквітло щось Справжнє, а не «замінне» - більш звичне для наших часів планетарного згіршення егоїстичних часів Калі-Юги. Енергетика живого звучання – умовно, – «від-скрипки-до-вуха» (без посередництва мембран-дротів-оцифровувачів-CD-плеєрів-декодерів-електросигналів-пастикових-колонок….), - незрівнянна…

 

Кілька сотень івано-франківців близько двох годин насолоджувалися вибіркою з концертів та оперних партій майстра італійського бароко. Стихія венеційського бароко захоплювала і створювала інший світ і переносила в нього. Той світ, де звуки клавесину, скрипок і альтів  кружляють навколо срібних голосів гітари і лютні, сопрано. Така музика – це медитація, відсторонення від калейдоскопу думок-мавп, що скачуть з дерева на дерево в наших мізках. І концентрація тільки на музиці – «hic et nunk» («тут-і-тепер»).

 

Ми тішимося тим, що в Івано-Франківську – вельми «не балуваному» культурною класикою світового рівня – нарешті виник той «золотий осередок» високого мистецтва, який, як один з необхідних елементів, і робить місто містом у повному розумінні цього слова. Півтора століття тому роль такого локусу в Станиславові зіграв театр, який тоді розміщувався у тій самій будівлі, яка тепер є резиденцією обласної філармонії.

 

Людям з мистецьким смаком, з бажанням справжнього, тепер є де збиратися. Провінційність і «просвітність» в місцевій культурі тепер вже, на щастя, не такі щільні та фронтальні, як ще навіть кілька років тому.

 

Громадськість Івано-Франківська, очевидно, ще не повністю оцінила той культурний прорив, який на наших очах зростає й міцніє в концертному залі на площі Міцкевича. А от в ще до кризові часи, коли ми подорожували європами і світами, бачили ми добрі приклади, коли не тільки влада, але й громада опікується високим мистецтвом. Для прикладу – в Парижі при «Гранд ОперА» організувалася Фундація з місцевих бізнесменів та аристократів, які за честь мають допомагати в постановці вистав. Бюджет – сотні мільйонів євро. До речі, ця Фундація – досить закрита «тусовка» - потрапити туди – стоїть черга… Цікавим є ще й те, що заступником керівника Фундації є українка – Наталка Горішня, екс-балерина, як виступала на сцені «Гранд ОперА» з легендарним Нурієвим… Та ж картина в Ліоні – там подібні Фундації підтримують Ліонську картинну галерею та театр… Це тільки де були, і що бачили...:)

 

Не буде зайвим створити Раду меценатів й для нашої обласної філармонії. Принаймні, це буде реальним кроком назустріч митцям-ентузіастам, яким вдаються реальні проекти пристойного світового рівня.

 

Але от чи варто про це говорити в нас. «Лохи» ж здебільшого слухають (дивляться, споживають...) «пластмасове»:)

  

Аналітична група «Фіртка-Магус»

Читайте також:

Був сьогодні в Філармонії (Івано-Франківській обласній)…

 


19.04.2013 2167 1
Коментарі (1)

88 2013.04.22, 18:25
молодці
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

601
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

834
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2408
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1796
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2081
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5686 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

118

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

240

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1196

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1220
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

957
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

804
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14627
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

651
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10453
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6153
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

677
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7645
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2897
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

617
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

701
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

524