Шеф-редактор альманаху "Мантикора" Володимир Єшкілєв: "Все поміняється, але книжка залишиться"

 

/data/blog/33509/7a771bcf7ab7c02d94bfdf40d2d6d710.jpg

 

В Івано-Франківську триває міжнародний фестиваль матеріалістичної літератури «Карпатська мантикора». Проводиться він вже вдруге. Перший раз його провели у 2011 році.

 

Цьогорічна «Мантикора» проходить під девізом «Час діяти!» і матиме на меті обговорити сучасний стан і перспективи дитячої та підліткової метареалістичної літератури.

 

Програма Фестивалю включатиме круглі столи, доповіді, обговорення, дискусії на актуальні теми за участю письменників-фантастів, художників-оформлювачів фантастичної та літературних критиків з України, Росії, Швейцарії. За традицією, до участі у Фестивалі також долучаться переможці конкурсу підліткової фантастики «Золота Мантикора-2013», оголошеного влітку минулого року редакцією альманаху «Мантикора».

 

Цьогоріч, як і в минулому році головну премію конкурсу – «Золоту Мантикору» - так і не було присуджено жодному письменнику. Премію ж «Велика Залізна Мантикора» в цьму році в цьому році отримає письменниця з Санкт-Петербургу Тетяна Томах (торік таку премію отримав письменник Володимир Венгловський). Крім того, буде вручено три премії «Залізна Мантикора» та 10 дипломів лауреата конкурсу.

 

Ще однією подією Фестивалю стане презентація другого числа альманаху «Мантикора» - шеф-редактори Володимир Єшкілєв і Наталья Щерба.

 

Про мету фестивалю та «фантастичну Україну» «Фіртка» розмовляла з Володимиром Єшкілєвим.

 

Навіщо Вам цього всього?

- Власне метою цього всього фестивалю є реабілітація фантастики в Україні. Тому, що в Україні склалася така ситуація, що література суспільством завжди вважалася чимось дотичним до визвольних змагань, політики. Тобто, література, так як служанка якоїсь суспільно-політичної ситуації… вона повинна до чогось закликати, до чогось вести. Відповідно, на тлі цієї ідеї, фантастика виглядала чимось не серйозним, маргінальним, чимось таким, що явно не слугує тому, що чекає від неї широкі народні маси.

І, відповідно, фантастика в Україні і не розвивалася. Одне прізвище Олеся Бердника не рятує ситуацію. І в цьому ми відстали. Так сталося що на початку 21 століття коли взагалі літературні практики всі занепали: всюди стали зменшуватися наклади, все стало занепадати в літературі, зявився інтернет і електронні речі, які вбивають книжку як таку.

А фантастика стала тим локомотивом який почав витягувати літературу із, так би мовити, «заднього місця». Революційним моментом стала поява книжки Гаррі Поттер, яка власне поміняла структуру публіки, що читає, в планетарному масштабі. І, безперечно, що тепер фантастика є локомотивом, вона із якоїсь такої утриманки перетворилася на передову частину літератури.

 

В Україні теж?

А в Україні нічого такого не помінялося. У нас архаїка, у нас дикість. Люди мислять так, як вони мислили у 20 роках ХХ століття. Відповідно, ми хочемо цю ситуацію якимось чином переламати. Ось і все. Ми хочемо зробити так, тому що в Україні книжка теж занепадає. Чому? Тому, що не читають. Традиціно не читали, плюс ще зараз додаються реалії ХХІ століття з інтернетом і всім іншим, і взагалі перестають читати.

 

Чому гасло фестивалю «Час діяти!»?

Власне фантастика це те, чим можна зацікавити дітей і підлітків. Тим, чим можна зацікавити молодше покоління. Тому в нас таке гасло фестивалю –  «Час діяти!». Тому, що якщо ми не будемо діяти зараз, якщо ми не виховаємо на фантастиці, на фентезі це нове покоління читачів, то потім дорослими вони перейдуть на іншу літературу, але починати то з чогось потрібно!? Тоді ми втратимо останні надії і через 20 років в Україні ні українською, ні російською, ні англійською мовою вже ніхто не буде читати.

Коли прийдуть китайці і населення стане євро-китайським, тоді може знову почнуть читати. Але вже почнуть читати напевне Лао Яня чи Кінь Цяо, але не будуть читати нас. От і все.

 

Чи має Українська фантастика той потенціал, щоби зацікавити читача?

Потенціал то вона має, але будь який потенціал – це всього лише потенціал. І якщо йього не розвинути, якщо його не перетворити у щось масове, щось грамотне, підтримуване і фінансовуване, то, безперечно, воно так і залишиться потенціалом, який поки що залишається в Україні. В нас три століття одні потенціали і нічого з тих потенціалів не робиться.

 

Інтернет заможе замінити паперову книжку?

Ніколи. Це різні речі. Так само, як колись вважалося, що телебачення повністю знищить радіо, а кіноіндустрія - театри. Це були 50-ті роки ХХ століття. І аналітики, мас-мадіа вважли, що радіо помре, що його витисне телебачення. Але цього не відбулося.

 

Але і радіо уже не те…

Правильно, радіо уже не те. І книжка буде не тою, і інтернет буде не тим. Все поміняється, але книжка залишиться. І важливо, щоб це була українська книжка, бо ми живемо в час глобальних маніпуляцій. І щоб нами не маніпулювали ззовні, важливо щоб ми мали що протиставити своє сучасне, важливо, щоб ми зайняли певні ніші. Для цього ми і започаткували Фестиваль метареалістичної літератури "Карпатська Мантикора" - щоб сформувати кістяк, який би напрацьовував концепти і виробляв стратегію розвитку сучасної актуальної літератури в Україні в контексті світових трендів. 


22.03.2013 2684 1
Коментарі (1)

Оля 2013.03.22, 17:47
цікаві події відбуваються на нашому "хуторі"))))))))))))))))
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2423
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

117

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

557
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

706
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2