В лютому 2012 року закінчується 7-річний термін керування Прикарпатським університетом Богдана Остафійчука. Не претендуючи на глибокий та всесторонній аналіз, спробуємо хоча б кількома штрихами оцінити останню «семирічку» університету.
1. За шість із половиною років діяльності Богдана Остафійчука університет різко погіршив усі свої показники. Фактично відбулося наближення до колишнього педінституту радянських часів. Зокрема, з року в рік зменшувалася кількість студентів університету. Загалом за час «правління» Б. Остафійчука кількість студентів зменшилась на три із половиною тисячі.
2. Різко погіршились кадрові показники. На 2005 рік було 75% працівників із вченими ступенями і званнями. Сьогодні цей показник - менш ніж 67%, хоча йде постійний захист дисертацій. Це трапилось тому, що на роботу було прийнято велику кількість викладачів без вчених ступенів і звань на «певних» підставах, які відомі тільки ректору, ми ж про них можемо лише здогадуватися. Різко зменшився відсоток кількості докторів наук, професорів у загальному складі викладачів. Для того, щоб мати слухняних керівників підрозділів, Б. Остафійчуком необґрунтовано відкрито додатково велику кількість кафедр, при тому, що існує необхідність навпаки деякі із існуючих об’єднати. Основна частина завідувачів цих новостворених кафедр – кандидати наук. У зв’язку із цим відсоток докторів наук серед завідувачів кафедр різко впав. Всі керівні кадри добрані Б. Остафійчуком та прийняті на роботу за одним принципом «особистої відданості».
3. В університеті небачених розмірів досягла корупція. Соціологічна лабораторія провела опитування серед студентів, під час якого були названі численні приклади хабарництва. Це передовсім стосувалося факультету іноземних мов, економічного факультету, юридичного інституту. Б. Остафійчук погрожує, що буде звільняти корупціонерів з роботи, знає їх прізвища, але насправді, не тільки не повідомляє правоохоронні органи про відомі йому факти, але й сам нікого не звільняє з роботи. Про причини можна здогадуватися. Можливо ректор боїться, так як сам є задіяним у «корупційні схеми»?
4. Небачених розмірів в університеті досягла практика окозамилювання та відвертої брехні. Цифри, які подаються колективу і міністерству не відповідають дійсності. Варто, наприклад, перевірити дійсний стан із працевлаштування випускників університету. Орієнтація іде на фальшиві довідки, а не на справжнє працевлаштування.
5. Складна ситуація із студентськими гуртожитками. При різкому зменшенні кількості студентів більше тисячі із них не мають де проживати. Закладене у попередні роки будівництво гуртожитку було замінено на будівництво будинку начебто для викладачів, на що дозволу міністерства звичайно не було. Перспектив фактичного поліпшення житлових умов студентів на сьогодні не видно. Разом із тим, Б. Остафійчук постійно розповідає про будівництво будинків та санаторіїв для викладачів, обіцяє «золоті гори», але нічого для цього не робиться.
6. Варто звернути увагу на постійні порожні обіцянки відносно розвитку власного виробництва, заробляння коштів і інші «прожекти». За весь час роботи Б. Остафійчука нічого із задекларованого не реалізовано, крім того, що створено велику кількість псевдоструктур, які не дають жодного виробничого ефекту. Більше того, жодної із широко розрекламованих розробок із фізики не впроваджено у виробництво. Не виділяються практично кошти для оновлення бібліотечного фонду та комп’ютерної техніки – на це нібито немає грошей. Проте постійно влаштовуються зібрання із випивкою та прийоми гостей.
7. Університет до керування Б. Остафійчуком роками працював у першу зміну. Після роздачі ректором кабінетів своїм друзям та новоствореним псевдоструктурам університет фактично перейшов на навчання у другу зміну.
8. Б. Остафійчук зовсім не знає навчальної роботи, так як ніколи не працював із деканатом. При обговоренні навчального процесу йому нічого сказати. Для прикладу, в університеті створено велику кількість кафедр іноземних мов на різних факультетах. Доцільність такого розпорошення ніхто, включно з ректором, не може пояснити, не те що обґрунтувати.
9. Набула поширення практика переслідування викладачів, які не підпадають під особистий вплив Б. Остафійчука. Без сумніві, після переобрання на новий термін ним багато кого буде звільнено. При формуванні нового складу конференції трудового колективу були роздані вказівки, про те, кого саме потрібно включити для організації виборів.
Очевидно, що з таким «багажем» шанси переобратися на наступний термін Богдан Остафійчук має нульові.
В даний час в ПНУ ім. Стефаника працює чисельна комісія Міністерства Освіти України.
Василь Петрук
Джерело: Малакава