Блогерка з Івано-Франківська готує позов до суду через порушення авторських прав

 

 

Івано-франківська активістка, блогерка, керівниця «Молодої просвіти» Євгенія Бардяк готує позов до суду через те, що її тексти про героїв Небесної сотні з Прикарпаття передрукували без дозволу та вказання авторства у книзі «Герої Революції гідності», виданої на замовлення Івано-Франківської облдержадміністрації (ОДА) бюджетним коштом.
 

Про це вона розповіла в інтерв’ю «Галицькому кореспонденту».

 

Блогерка повідомила, що після розстрілів на Майдані під час Революції Гідності почала збирати інформацію про загиблих з Івано-Франківської області: знайшла контакти їх родичів та друзів, їздила до них й записувала їх спогади на диктофон. Після узгодження з родичами – публікувала матеріали в мережі. Перший пост про Богдана Калиняка вона зробила у Facebook, а потім місцеве інтернет-видання «Вікна» відкрило у себе її блог.

 

За словами Євгенії Бардяк, вона займалася проектом протягом чотирьох місяців без жодної матеріальний вигоди. Всього у блозі вийшло сім розповідей про загиблих земляків-протестувальників.

 

Авторка текстів зазначила, що її матеріали часто передруковували – але завжди або зверталися до неї за дозволом, або вказували автора і ставили посилання.

 

Однак в лютому 2016 року Євгенія Бардяк випадково побачила видання «Книга скорботи пам’яті і шани України. Івано-франківська область. Герої Революції гідності», де було вміщено шість її текстів в повному обсязі. Упорядники книги не зверталися до неї за дозволом, а передрукували тексти блогу без посилань та зазначення авторства. Під одним із матеріалів стояло прізвище поетеси Лесі Рудик.

 

Блогерка розповіла, що упорядником книги є Івано-Франківський обласний відділ пошуково-видавничого агентства «Книга пам’яті України», який очолює заслужений журналіст України Ганна Данилюк-Шекеряк.

 

«Я говорила з керівницею цього комунального підприємства Ганною Данилюк-Шекеряк, яка до цього всього ще й входить у раду етики і права обласної організації Спілки журналістів. Звернулася до них, вказавши, що мої роботи використані без підпису. Мені сказали: ну, вибачайте, ми брали їх з інтернету, не додивилися. Заспокоїли, що через рік буде перевидання і вони впишуть моє ім’я», - розповіла пані Бардяк.

 

 

Як повідомляє видання «Курс» , пізніше пані Шекеряк розповіла про поспіх у підготовці до друку книжки, редакторську помилку на фінальному етапі аж до «механічного натиснення кнопки видалення».

 

До членів редколегії видання входять поважні персони області: чиновники ОДА, історики, краєзнавці, журналісти. Один із членів редколегії – заступник голови ОДА Ігор Пасічняк зазначив у коментарі «Курсу», що книгу готували за матеріалами ЗМІ, засідання редколегії регулярно відбувалися, а він бачив уже готову книжку. Він додав, що неприпустимо, щоби книжка, а надто така, що вшановує пам’ять українських героїв, вийшла з порушенням авторських прав. «Проведемо перевірку, з’ясуємо і, якщо цей факт підтвердиться, покараємо винних», – пообіцяв пан Пасічняк.

 

Інший член редколегії Ігор Дебенко (екс-начальник інформаційного депаратменту ОДА) зазначив, що отримав кінцевий варіант книги на електронну пошту і «гортав» його. Він наголосив, що на зборах редакційної ради з приводу цієї книги акцентувалось на важливості особливої ретельності і акуратності у виконанні й необхідності зустрітися з родичами Небесної Сотні, оскільки готову книгу планували подарувати кожній родині.

 

Однак родичі загиблих активістів зазначили в коментарях, що до них з приводу книги ніхто не звертався, а в самому виданні є багато фактологічних помилок і перекрученої інформації.

 

«Ми вважали, що над статтями працює колектив "Книги пам’яті", і полишили це на їхню професійність. Звертали увагу на інше – на збалансованість інформації: про когось у первинному варіанті було більше тексту і фото, про когось – менше…Ні в кого не могла виникнути думка, що статті в книзі – плагіат. Що береться вся повністю стаття з якогось сайту без посилання на автора. З членів редакційної ради на це ніхто не звертав увагу, бо в голову не могло прийти, що ці речі треба перевіряти…», - зазначив пан Дебенко.

 

Євгенія Бардяк підозрює, що таким чином упорядники вирішили просто відпрацювати кошти. Пані Шекеряк повідомила їй, що вони отримали на книгу тиражем 500 примірників 30 тис. гривень.

 

«Вона мені усно повідомила, що вони не можуть забрати цей тираж, тому що витратили гроші з бюджету. Коли я почала вивчати цю програму, то побачила, що авторський гонорар стоїть на першому місці. Це означає, що люди, не затративши жодних зусиль, зібравши всі матеріали з інтернету, отримали, швидше за все, ще й гонорар. Згодом ця пані мені зателефонувала і запропонувала зробити вклейку в ці книжки (зауважу, що вони роздавалися на Прикарпатті з 9 листопада 2015 року). Але справа не у тій вклейці з моїм прізвищем, а в тому, що порушено закон про авторське право. Я не хочу, щоб мої тексти були в неякісному виданні. Мої тексти є правдиві, я в них душу вклала – без перебільшення», - зазначає блогер в інтерв’ю «Галицькому кореспонденту».

 

Євгенія Бардяк написала в Івано-Франківський обласний відділ пошуково-видавничого агентства «Книга пам’яті України» листа з вимогами припинити розповсюдження цієї книги, ліквідувати всі примірники, які були розповсюджені і видалити копії з інтернету, а також принести публічно вибачення в обласному друкованому виданні.

 

Авторці запропонувала підтримку Харківська правозахисна группа, яка готує позов до суду на відновлення власних авторських прав, якщо її попередні вимоги не буде виконано. «У суді я вимагатиму вилучення видання, де використані мої тексти, публічного вибачення та компенсації моральних збитків», - зазначила пані Бардяк.

 

У коментарі «Детектору медіа» Євгенія Бардяк розповіла, що окрім її текстів до книги увійшли матеріали, зібрані учнями місцевої школи журналістики, вірші часів Майдану та інтерв’ю з родичами та знайомими загиблих під час протесту франківчан з різних інтернет-видань – здебільшого із коректним вказанням авторства.

 

Фото: Facebook Євгенії Бардяк

detector.media


22.03.2016 1348 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

352
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2934
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21092
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1987
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1358 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2373

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

716

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2148

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

830

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1417
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

150
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

470
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1005
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

153
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

774
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

748
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

685
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8222
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

871 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

882
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2180 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

830