Вступна кампанія в Івано-Франківську: які спеціальності найпопулярніші серед вступників та на скільки зросли ціни на навчання

Попри воєнний стан в Україні, в Івано-Франківську активно триває вступна кампанія.

Процес подачі та вступу до університетів складається з декількох етапів. На окремі спеціальності у деяких вишах, окрім загальних вступних іспитів, є ще додаткові випробування, зокрема творчий конкурс, співбесіди або розгляд мотиваційних листів.

В Івано-Франківську функціонують як державні, так і приватні заклади вищої освіти. 

У чому ж особливість цьогорічної вступної кампанії у вишах та чи спостерігають зменшення кількості абітурієнтів через повномасштабну війну, Фіртка дізнавалася в очільників приймальних комісій у провідних університетах Івано-Франківська.

«Особливість в тому, що правила вступу повертаються до старих часів: терміни вступної кампанії традиційні, подача заяв триває і навпаки можемо похизуватися, що за рейтингом поданих заяв Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника займає восьме місце за кількістю поданих заяв вступниками.

Тобто це свідчить про високу зацікавленість абітурієнтів з усієї України, власне, нашим університетом. Кількість заяв порівняно з минулим роком зросла. Це факт, який на цю мить, підтверджений.

І станом на сьогодні ми маємо більш як одинадцять тисяч заяв для вступників бакалаврату. Це дуже хороша цифра і вона більша, ніж того року», - розповідає Едуард Лабковський, представник приймальної комісії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Разом з тим, цього року в медичному університеті Івано-Франківська відкрили нові спеціальності.

«Екстрена медицина/парамедик - це нова спеціальність, вступ триває на освітній рівень бакалавра. Ця спеціальність матиме попит після реформування екстреної медичної допомоги.

Парамедики є надзвичайно затребуваними, особливо в час війни. Поки що ситуація з набором на нові спеціальності не є дуже привабливою, але ми надіємося, що це зумовлено першим роком, й що ця спеціальність набуде популярності.

Друга спеціальність – це «Прикладна лінгвістика. Медичний переклад (англійська мова)». Хочу наголосити, що це перша в Україні така спеціальність. Ну, звичайно, медичний переклад також буде надзвичайно затребуваним. Тому що дуже багато наших пацієнтів їдуть за кордон з медичними документами і їх треба перекладати на англійську мову.

Згодом люди приїжджатимуть з-за кордону в Україну і знову ж таки буде потреба перекладати медичні документи.

Ще один момент - медичне обладнання. Наприклад, отримуємо пристрій з інструкцією англійською мовою, знову ж потребуємо перекладу. Ще одна ніша - фармацевтичні препарати, бо й вони також потребують медичного перекладу», - пояснює Ігор Сарапукпредставник приймальної комісії Івано-Франківського національного медичного університету.

Також Фіртка поцікавилась, які найбільш популярні спеціальності серед абітурієнтів у 2023 році.

«Найбільша кількість поданих заяв на «Право» - це елітна професія і вона залишається кожного року в лідерах. Так само дуже велика кількість заяв подана на спеціальність «Інженерія програмного забезпечення» - це топвибір прикарпатських абітурієнтів, так би мовити.

«Філологія англійська мова (переклад), «Менеджмент», «Дизайн», «Готельно-ресторанна справа», «Архітектура та містобудування» - також у топі рейтингу цьогоріч.

Загалом ці спеціальності найпопулярніші за кількістю поданих заяв на бакалаврат», - зазначила Оксана Каленюк, представниця приймальної комісії Університету Короля Данила.

Цінова політика "для контрактників" в івано-франківських вишах дещо відрізняється. Але у всіх закладах ціни на навчання збільшилися, якщо порівнювати з минулим роком. Втім, національні університети мають державні місця, на які можуть претендувати абітурієнти з високими балами або квотами.

«Порівняно з минулим роком орієнтовно на 4 000 гривень зросла вартість на всіх спеціальностях.

Якщо порівнювати з іншими університетами, то ціни зросли зовсім не багато», - пояснює Олег Фафлей, представник приймальної комісії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Щодо цін на навчання в Університеті Короля Данила, Фіртці повідомили наступне:

«Ціни на навчання у нашому закладі помірні.  Не  можу сказати, що вони зросли так, як і в інших закладах. Ми розуміємо, що зараз дуже складна ситуація, в країні триває війна. 

Ось  ми беремо участь у конкурсі міждержавного поділу і відповідно ми отримали від держави максимальний обсяг державних місць на спеціальності, зокрема: «Філологія англійська мова (переклад), «Журналістика», «Менеджмент», «Готельно-ресторанна справа і «Підприємництво та  торгівля».

Тобто абітурієнти мають можливість отримати не тільки бюджетне місце, але й стипендію від держави.

Окрім того, у нас є унікальна програма, яка вже діє протягом восьми років поспіль і дає можливість обдарованим, креативним студентам, які мають високі бали ЗНО від 160 до 180 з кожного предмету, отримати 50% знижки на навчання, навіть не маючи бюджетного місця.

Ті, хто матимуть з кожного предмету НМТ-2023 року результат 180-200 балів – зможуть навчатися безкоштовно, тобто 100% знижка», - сказала Оксана Каленюк.

Окрім того, чимало іноземців обирають варіант здобувати вищу освіту в Україні, зокрема й в івано-франківських вишах. Це вкрай важливо, наголошують освітяни, адже вступ іноземних студентів до вишів - інвестиції в економіку держави.

Два івано-франківські університети мають ліцензію на підготовку іноземних студентів, зокрема ІФНМУ та ІФНТУНГ.

«Є кілька вступників з інших країн. Але їх зовсім невелика кількість у звʼязку із ситуацією в Україні», - каже Олег Фафлей, представник приймальної комісії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Також ситуацію щодо вступу іноземних студентів прокоментував представник Івано-Франківського національного медичного університету Ігор Сарапук.

«Про ситуацію щодо вспупу іноземних студентів можна говорити починаючи із 25-26 серпня. Тоді в нас починається набір іноземців, й триває він до 1 листопада. 

У період вступу громадян України, іноземці не вступають. Там є свої особливості, пов’язані з імміграційною службою.

Немає сенсу зараз переїжджати, вступати та чекати до 1 вересня. Для цієї категорії абітурієнтів створені особливі умови, що вступ починається 25-26 серпня та триває аж до 1 листопада. Тому на ці запитання наразі не можу відповісти».


Сто стипендій обдарованим студентам


З 1 вересня в Івано-Франківську розпочнуть додатково підтримувати студентську молодь. Зокрема, сто найкращих студентів отримуватимуть стипендії від міста.

«На сесії підтримали рішення про щомісячні стипендії для обдарованих студентів франківських вишів. Це заохочення для нашої молоді Адже найбільшим нашим досягненням буде те, коли молодь навчатиметься у вишах нашої громади, отримає якісні знання та залишиться працювати тут на розвиток України.

Тож маємо боротися за кожного учня і кожного студента. А тому вже сьогодні дбаємо про створення умов, щоб школярі нашої громади ставали студентами у наших закладах вищої освіти. Та, щоб Івано-Франківськ ставав привабливим для студентської молоді з інших регіонів», - зазначив очільник Івано-Франківської громади, Руслан Марцінків.

Як повідомила директорка департаменту освіти й науки Вікторія Дротянко, з ініціативи міського голови, департамент освіти готує проєкт рішення, за яким будуть оголошені стипендії учням ВНЗ.

"Сто осіб зможуть отримати стипендію міського голови, за ті чи інші успіхи під час навчання у ВНЗ.

Перелік надаватиме нам університет, який самостійно визначатиме студентів за їх високі досягнення в навчанні або соціальній роботі", - сказала директорка департаменту. 

Критерії отримання стипендії: успішність у навчанні, громадська діяльність за межами навчального закладу, популяризація спорту та здорового способу життя і наукова діяльність.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Освітній процес в Україні почнеться 1 вересня і триватиме до 28 червня 2024 року — Шмигаль

Не в три зміни: в Івано-Франківську повертаються до формату навчання, що був до повномасштабної війни

В Івано-Франківську встановили процедуру та умови призначення стипендії для обдарованих студентів ВНЗ


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

302
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1187
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2852
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1774 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3950
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5730

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

302

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

351

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

349

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

498
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

663
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

641
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

917
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

317
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2187
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

684
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1002
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

33958 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

192
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

559 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

760
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

527