У травні 2024 року спливають пʼять років президентства Зеленського. Чи втратить він легітимність.

У травні 2024 року буде пʼять років з моменту, як Володимир Зеленський став президентом ― другий тур виборів відбувся 21 квітня 2019 року, а інавгурацію провели 20 травня. 

Про це пише Фіртка з посиланням на "Бабель".

У мирний час наприкінці березня цього року мали б відбутися чергові президентські вибори. Але в умовах воєнного стану через російську агресію будь-які вибори заборонені, тому президент і Верховна Рада продовжать працювати. Російські пропагандисти і деякі українські медіа вже обговорюють тезу, що з травня 2024 року президент Зеленський втратить легітимність. Наприклад, сайт «Еспресо», який частково належить родині депутата від «Європейської солідарності» Миколи Княжицького, опублікував колонку колишнього нардепа Михайла Косіва.В ній він стверджує, що навесні виникне ситуація «самовільного захоплення влади». Подібні тези поширюють і в соцмережах.

Секретар РНБО Олексій Данілов в інтервʼю «Бабелю» прогнозував, що саме цю тему росія буде активно розкручувати навесні, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.

Кореспондентка «Бабеля» і юристка Оксана Коваленко поговорила зі співрозмовниками в Конституційному суді, з головою цього суду у 2018―2019 роках Станіславом Шевчуком і з одним з авторів Конституції, політиком Романом Безсмертним. Разом вони пояснюють, чому навесні президент не втратить легітимність, а з виборами доведеться почекати, поки триває воєнний стан.

Президент і парламент продовжать виконувати свої повноваження в повному обсязі до наступних виборів. Ця норма прописана в законі про режим воєнного стану.Вона прямо забороняє припиняти повноваження органів державної влади: президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, омбудсмена, органів прокуратури, слідчих органів.

У Конституції справді є норма, що під час дії воєнного стану Верховна Рада продовжує працювати навіть у випадку, якщо термін її повноважень закінчився. Юристи називають це принципом безперервності або «принципом континуїтету», і він стосується всіх вищих органів влади.

Якщо ви почнете шукати його в Конституції, то в такому формулюванні не знайдете. У Конституції написано, що президент виконує свої повноваження до вступу на пост наступного новообраного президента України. Так само Кабмін складає повноваження перед новим парламентом, але продовжує працювати до призначення нового уряду. Верховна Рада також продовжує працювати навіть після виборів, поки нові депутати не складуть присягу.

"Головний принцип полягає в тому, що не може бути вакууму найвищої державної влади навіть у мирний час, а тим більше під час війни — це гарантує Конституція України», — пояснює Станіслав Шевчук.

І додає: якщо у Конституції в статті про повноваження президента немає згадки про воєнний стан, то це не означає що Конституція містить прогалину — все діє за принципом безперервності влади.

Конституція передбачає виняткові випадки, коли повноваження президента можуть припинитися: якщо він подає у відставку; якщо не може виконувати свої повноваження за станом здоровʼя; якщо йому оголосили імпічмент; якщо він помер. Інших обставин, як, наприклад, закінчення 5-річного строку на посаді, немає.

Що стосується закону «Про режим воєнного стану», то в Україні є презумпція конституційності закону — він відповідає Конституції до того моменту, поки Конституційний суд не визнає зворотне. Тобто норма закону про те, що повноваження президента продовжуються під час воєнного стану, не суперечить Конституції.

На питання, чому про парламент та його повноваження в Конституції згадали, а про президента — ні, один з авторів Конституції Роман Безсмертний відповідає: норму про Верховну Раду прописали спеціально, щоб підсилити її роль і завадити можливим спробам узурпації влади під час війни.

Зазначено, що вибори — це по суті право голосувати та бути обраним. Це одне з основних громадянських прав людини, передбачене Конституцією й один з основних принципів демократії. Але юристи-науковці вже давно говорять про баланс між правами людини та безпекою держави. І кажуть, що в окремих випадках безпека, державний суверенітет і територіальна цілісність стоять на першому місці.

"Наша Конституція — не пакт самогубців, її не можна читати чи тлумачити таким чином, щоб це могло знищити нашу державу чи істотно послабити її під час смертельної небезпеки з боку зовнішнього ворога", — каже співрозмовник «Бабеля» в Конституційному суді.

Крім того, за Конституцією, вибори мають бути вільними, чесними, прозорими. В умовах воєнного стану, коли частина виборців за кордоном, частина на окупованих територіях, а частина на фронті, коли дільниці не зможуть нормально працювати через тривоги та обстріли, коли спостерігачі не зможуть вільно працювати, — вибори не будуть вважатися демократичними.

Роман Безсмертний додає: під час війни президент реалізує повноваження верховного головнокомандувача. Наприклад, очолює Ставку, яка на час особливого періоду стає вищим колегіальним органом воєнного керівництва обороною країни. І юридичних механізмів заміни очільника Ставки в законодавстві немає.

Тому лише після того, як закінчиться воєнний стан, парламент протягом 90 днів призначить вибори президента і Верховної Ради.


27.02.2024 862 1
Коментарі (1)

Забагато питань 2024.02.28, 01:04

Москалі не були б москалями не скористатись таким моментом як "закінчення терміна президентства" - репетуватимуть по всьому світу додаючи про "нациста" і "диктатора" який "напав на Донбас і зруйнував Маріуполь". Хоча це зробили москалі і самі поміняли конституцію для путіна "обнуливши два терміни" "бо не підряд" (Медведєв підігравав презом раші поки х*ло премєром керував). Конституція РФ ж без усяких "підряд" забороняла більше двох термінів президентства. Ну як і участь у інтервенції "СВО" і "прийом нових територій" і "суд над іноземнимм громадянами в їх країнах" (вироки досі виносять "прийняті у склад рф" "днр" і "лнр" українським солдатам вигадуючи кримінал за захист України від вторгнення бомбардування і обстрілів - мали померти і радіти ударам ракет тоді некремінал по росзаконам...) Та вся ця російська законність була коли США слали їм допомогу в вигляді ніжок Буша в голодні 90-і. А щойно на нафті піднялись - одразу маску скинули і забули про всю законність і конституційність,  яку писали схожою на демократичні країні, радо забули всі росіяни для війни. А кричати на інших "псевдодемократия" то їм запросто бо завжди були лицемірами а ніяка не " проста руская душа крепосних".

З росгрошима і агентурною мережою з політиками пророс, які залишились безкарними як Бойко Бужанський і ще сотня ждунів серед депутатів - легко скористатись.

Чи порохоботи, які хочуть до влади будь-якою ціною.

Тож публіки, яка буде качати тему легітимності Зеленського, достатньо.

Ну і зрозуміло основний посил буде: "під час війни перезавантажив військове керівництво звільнивши Залужного то чому не перезавантажити політичне керівництво?". Те що вибори неможливо провести справедливо і обєктивно, то качали будуть упускати і називати "зебілом" чи подібне.

Та це насправді тактичні проблеми порівняно з постачанням снарядів північною корею достатніх воювати до Берліну якщо Україна не переможе, і Макрон не просто так закинув у ЗМІ світу тему про "відправку військ НАТО в Україну" (плани нападу Росії на Європу вже на столі у Макрона і Шольца). Може все таки на територію Росії перенести війну? Хоч Україні в будь-якому разі більше сил чи нато чи не нато чи на своїй території чи на Росії тим краще бо війна уже у нас. Раніше треба було думати коли ядерну зброю 3000 боєголовок віддали і ще все решта дорозпродували і дорізали і хтось голосував далі за таких і проросполітиків. Тепер розгрібати наслідки і добре що росія насправді не настільки сильна як надуває щоки - не змогла захопити Київ і Львів, Одесу, вибита з Херсону, не змогла покласти енергосистему і банківську, які відновились після минулої зими блекаутів. Не все втрачено.

То ж питання які фокуси може викинути антимайданівець Плахута, який "не бачив як тітушкам роздають зброю і як металевими палками забивають насмерть майданівців у Марїнському парку". На чиїй він стороні у протистоянні з Росією, яке почалось у 2000-х і Майдан його частина? Чи Татаров який ніде не зявляється але десь є. Проти Портнова хто блокує санкції РНБО? Як поведуть себе усі ці люди коли Путін їм поставить ультиматум, а не просто "чекати"? Чи почнуть "качати" смуту?

Стільки букв написав наче "городський сумашедший". То дурниця що правий напевно... Нічого це не міняє крім виговоритись буквами... І нафіга?

20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

329
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2233
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1656
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1937
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5552 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4075

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1054

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1062

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1582

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1063
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

811
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

680
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14485
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10335
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5997
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

553
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5270 8
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28393 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

437
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

558
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

394
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

585